Finance

Vyvarujte se chyb při pojištění majetku. Pozor na jeho podpojištění i přepojištění

obrazek

Ilustrační snímek

Profimedia.cz

15.4. 09:38 Většina lidí má sjednáno pojištění nemovitosti či domácnosti. Podle odborníků však mnozí chybují ve správném nastavení svých pojistek. Svůj majetek buď výrazně podhodnotí, nebo naopak nadhodnotí. V obou případech tak mohou přijít o spoustu peněz.

Češi si chrání svůj majetek. Jak ukázal loňský průzkum agentury MindBridge Consulting pro společnost Partners, cení si ho dokonce více než svého zdraví.

„Češi utratí za životní pojištění průměrně 5952 korun za rok. Za neživotní to je ale 8373 korun,” upřesnil Martin Švec ze společnosti Partners.

Zkušenosti pojišťoven však ukazují, že se mnozí Češi při sjednávání pojistek dopouštějí výrazných chyb.

S nemovitostí pojistěte i vybavení

Jedním z pochybení je to, že si někteří lidí neuvědomují, že mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti je zásadní rozdíl. „Pojištění nemovitosti kryje škody způsobené na nemovitosti jako takové. Jde tedy o zdi, podlahu, stropy, zárubně a další věci, které jsou k ní napevno přidělané. Naproti tomu pojištění domácnosti kryje její vybavení. Jednoduše řečeno, kdybychom byt nebo dům obrátili vzhůru nohama, tak vše, co vypadne, patří do této skupiny,“ vysvětlil Zbyněk Kočiš ze společnosti Poutko.

Někteří lidé si tak pojistí nemovitost, ale na její vybavení už nemyslí. Při případné pojistné události tak sice od pojišťovny dostanou plnění vztahující se k nemovitosti, vybavení jako elektronika, nábytek či oblečení jim však již nikdo nezaplatí. Důležité je proto si s nemovitostí pojistit i domácnost.

 Podpojištění znamená finanční ztrátu

Při sjednání pojištění domácnosti je jednou z nejpodstatnějších věcí správný odhad ceny majetku. Někteří lidé ve snaze platit co nejnižší pojistné, poníží pojistné částky, čímž svůj majetek tzv. podpojistí.

„Klienti svůj majetek nezřídka podhodnotí a poté jsou překvapeni menším pojistným plněním. S takovými smlouvami se u pojištění domácnosti setkáváme až u 20 procent pojistných událostí,” upozornila Vanda Kýpeť ze Slavia pojišťovny.

„Hodnotu majetku by si měl každý pečlivě spočítat a pojišťovat jej v celé výši.  V případě pojistné události pak nelze počítat s tím, že bude majiteli vyplacena dostatečná částka na pořízení nového vybavení. Pojišťovny navíc mohou podpojištění i penalizovat,“ doplnil Kočiš.

Přepojištění se prodraží na pravidelných platbách

Druhým jevem, ovšem méně častým, je takzvané přepojištění, tedy nadhodnocení ceny vybavení domácnosti.

Pojistit si domácnost na vyšší částku, než je její skutečná hodnota, se stejně jako u podpojištění nevyplatí. Na papíře sice lidé vidí vyšší pojistné plnění, pojišťovna jim ho však v případě pojistné události nevyplatí.

Nejen, že na této praktice v podstatě nelze vydělat, majitel domácnosti navíc na pojištění zaplatí více, než by musel.

Aktualizace smluv se vyplatí

Lidé chybují i v tom, že své pojistné smlouvy pravidelně nekontrolují a neaktualizují.

Podle doporučení pojišťoven byste měli pojistky domácnosti aktualizovat alespoň každé dva až tři roky. A také tehdy když do svého domu koupíte nějaké nové vybavení nebo když provedete nějakou rekonstrukci, čímž zvyšujete hodnotu svého majetku.

bab, Novinky

nahoru

Finance:

Zájem o hypotéky je nejnižší za posledních 30 měsíců

-

dnes 00:01 Na hypotečním trhu to v polovině prázdnin vypadalo, že...

Tři z pěti lidí by chtěli vyšší mzdu

-

včera 05:04 Většina Čechů se domnívá, že si za svoji práci...

Černým odběratelem energií se můžete stát i neúmyslně. Na co si dát pozor?

-

20.8. 10:29 Pokud energii vědomě odebíráte tzv. na černo, může se...

Devět z deseti Čechů sleduje letáky obchodů, i když třeba nákup ani neplánují

-

19.8. 03:00 Alespoň někdy si letáky obchodních řetězců prolistuje...

Přímý prodej nemovitostí roste

-

18.8. 05:00 Přímý prodej nemovitostí, tedy bez využití služeb...

Půjčky jsou levnější a dostupnější, lidé se ale často zadluží zbytečně

-

17.8. 04:12 Úvěry jsou v současné době levnější než v minulosti....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů