Věda a školy

Ostravští výzkumníci objevili nový virus. Pojmenovali jej OstraVirus

obrazek

Budova Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Ilustrační foto

FOTO: Jaroslav Ožana, ČTK

4.4. 11:02 Vědci z Ostravské univerzity (OU) našli při výzkumu biodiverzity dosud neznámý virus a nazvali ho symbolicky OstraVirus. Jak už to u vědeckých objevů mnohdy bývá, přišli na něj náhodou, oznámil mluvčí univerzity Adam Soustružník.

„Objevený virus není podobný žádnému jinému viru na Zemi. Je tak odlišný, že jsme museli použít speciální výpočetní metody, abychom vůbec potvrdili jeho virovou povahu. Zatím nedokážeme říct, zda se jedná pouze o nový druh, čeleď nebo celou říši, jisté však je, že se s ním dosud nikdo nikdy nesetkal, a to je velká věc, která se v životě vědce neděje často,” uvedl vedoucí laboratoře na Přírodovědecké fakultě OU Vjačeslav Jurčenko, který je původem z Ukrajiny.

Vědci nový virus našli při dlouhodobém výzkumu. „Původní záměr nebyl objevit nový virus. Šlo o mnohem širší výzkum biodiverzity, kterým jsme chtěli nahlédnout dále za hranice současného poznání, podívat se, co ještě se tam venku skrývá. Na projektu jsme pracovali čtyři roky a objevení OstraViru je jeho nečekaným vrcholem,” dodal Jurčenko.

Podle výzkumného týmu objev umožní propagovat město a ukázat, že se v něm v oblasti biologie dělá věda na špičkové úrovni.

Léčba parazitární choroby

Biologové z laboratoře v Ostravě se mimo jiné zabývají také léčbou parazitární choroby leishmanióza, která patří k jedné z nejzávažnějších nemocí vyvolané parazitem.

Právě Jurčenko se v Ostravě věnuje i možnostem alternativní léčby a vakcinace leishmaniózy, která postihuje především obyvatele Afriky a Asie. Na svých projektech pravidelně spolupracuje s odborníky z celé republiky i ze světa.

V případě OstraViru se kromě českých vědců z pražské Karlovy univerzity nebo z brněnského institutu CEITEC zapojili i odborníci ze Spojených států, Švýcarska, Brazílie, Litvy nebo Ruska.

Svůj úspěch už ostravští odborníci prezentují i biologům ve světě – článek o jejich objevu totiž vyšel v jednom z nejprestižnějších multidisciplinárních vědeckých časopisů na světě, Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS).

Novinky, ČTK

nahoru

Věda a školy:

Před 80 lety mobilizovalo milión obyvatel Československa. Marně

-

dnes 01:01 Všeobecná mobilizace čs. armády, která byla vyhlášena...

Japonská sonda posadila na asteroid dva hopsavé robůtky

-

včera 11:21 Dva průzkumné roboty vypustila v pátek úspěšně u...

Nejsme podržtaškové, zlobí se někteří středoškoláci kvůli praxím

-

21.9. 11:55 Po seznámení s legislativou týkající se praktických...

Hmyzí robot českého vědce umí mávat křídly

-

21.9. 08:18 Video: Český vědec Matěj Karásek působící na Technické...

Solární kapuce přemění lidi ve sluneční elektrárnu

-

20.9. 17:57 Možná je solární kapuce vymyšlená studentem...

Třetina žáků zdravotnických SŠ zvažuje odchod do zahraničí, tvrdí průzkum

-

20.9. 12:19 Více než třetina žáků na středních zdravotnických...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů