Domácí

Armádě bude velet Opata, prezident s tím souhlasí

obrazek

Aleš Opata

FOTO: Armáda ČR

22.3. 11:19 České armádě v příštích třech letech bude od prvního května velet generálporučík Aleš Opata, který má v armádě pověst přímočarého vojáka. S jeho jmenováním souhlasil prezident Miloš Zeman.

„Náčelníkem generálního štábu bude generál Opata. Návrh podepsal pan prezident a kontrasignoval pan premiér,“ řekla ve čtvrtek ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO). Od Opaty hlavně očekává, že prosadí nový model velení generálního štábu a bude lépe komunikovat s vedením ministerstva hlavně při zadávání nákupů vojenské techniky.

Opata, který byl sedmkrát v zahraniční misi a většinu kariéry velel bojovým a výsadkářským jednotkám, vystřídá v čele armády armádního generála Josefa Bečváře. Ten měl mandát až do konce června a žádal ministryni, aby mu ho prodloužila až do konce roku. „To jsem ale odmítla akceptovat,“ uvedla před časem Šlechtová.

Opata je vojákem 31 let. Postupně prošel řadou funkcí od velitele tankové čety, velitele praporu, velitele 4. brigády rychlého nasazení až po ředitele sekce na generálním štábu a zástupce náčelníka. Byl třikrát v misi OSN, například během občanské války v bývalé Jugoslávii, či velel české misi v Afghánistánu. V letech 2014 až 2017 byl národním vojenským představitelem na vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě.

dan, Právo

nahoru

Domácí:

Na kůrovce vzlétly drony s kamerami

-

dnes 18:38 Při vyhledávání stromů napadených kůrovcem musí lesníci...

Babiš to schytal od naštvaných Italů

-

dnes 18:33 Kriticky odpověděla část italských politiků i médií na...

Změny ministrů už nestíháme sledovat, ti bez titulu mají výhodu, glosují politici Krčálův pád

-

dnes 16:17 Lídři opozičních stran oceňují, že se ministr práce a...

Zeman v dopise „doporučoval” Babišovi, ať mu navrhne místo Pocheho Hamáčka

-

dnes 15:20 Když premiér Andrej Babiš (ANO) v červnu navrhl do čela...

Ministr Krčál rezignoval, nahradit ho má Maláčová

-

dnes 15:00 Video: aktualizováno Ministr práce a sociálních věcí...

Univerzita zkoumá Krčálovu práci, diplom mu vzít nemůže

-

dnes 13:51 Fakulta humanitních studií Univerzity Tomáše Bati...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů