Domácí

Armádě bude velet Opata, prezident s tím souhlasí

obrazek

Aleš Opata

FOTO: Armáda ČR

22.3. 11:19 České armádě v příštích třech letech bude od prvního května velet generálporučík Aleš Opata, který má v armádě pověst přímočarého vojáka. S jeho jmenováním souhlasil prezident Miloš Zeman.

„Náčelníkem generálního štábu bude generál Opata. Návrh podepsal pan prezident a kontrasignoval pan premiér,“ řekla ve čtvrtek ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO). Od Opaty hlavně očekává, že prosadí nový model velení generálního štábu a bude lépe komunikovat s vedením ministerstva hlavně při zadávání nákupů vojenské techniky.

Opata, který byl sedmkrát v zahraniční misi a většinu kariéry velel bojovým a výsadkářským jednotkám, vystřídá v čele armády armádního generála Josefa Bečváře. Ten měl mandát až do konce června a žádal ministryni, aby mu ho prodloužila až do konce roku. „To jsem ale odmítla akceptovat,“ uvedla před časem Šlechtová.

Opata je vojákem 31 let. Postupně prošel řadou funkcí od velitele tankové čety, velitele praporu, velitele 4. brigády rychlého nasazení až po ředitele sekce na generálním štábu a zástupce náčelníka. Byl třikrát v misi OSN, například během občanské války v bývalé Jugoslávii, či velel české misi v Afghánistánu. V letech 2014 až 2017 byl národním vojenským představitelem na vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě.

dan, Právo

nahoru

Domácí:

Senátní volební obvody se měnit nebudou

-

dnes 14:09 Senátní volební obvody se nebudou měnit pouze kvůli...

Senátoři chtějí povolit cyklistům alkohol

-

dnes 12:41 aktualizováno Senátoři ve čtvrtek podpořili návrh,...

Ministerstvo požaduje 117 miliónů na demolici vepřína v Letech

-

dnes 10:36 O navýšení rozpočtu o 117 miliónů korun žádá vládu...

Senátory už vytáčí nepřítomnost ministrů na jednání, vláda v demisi si vyjela do krajů

-

dnes 10:34 Ministři vlády premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO)...

ČSSD dala ANO ultimátum

-

dnes 09:57 ČSSD a ANO čeká dnes klíčová debata o podmínkách...

Vojtěch poodhalil údajná pochybení odvolaného ředitele FNO Němečka, nemocnice už má nového šéfa

-

dnes 09:36 Video: aktualizováno Novým ředitelem Fakultní...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby