Domácí

Armádě bude velet Opata, prezident s tím souhlasí

obrazek

Aleš Opata

FOTO: Armáda ČR

22.3. 11:19 České armádě v příštích třech letech bude od prvního května velet generálporučík Aleš Opata, který má v armádě pověst přímočarého vojáka. S jeho jmenováním souhlasil prezident Miloš Zeman.

„Náčelníkem generálního štábu bude generál Opata. Návrh podepsal pan prezident a kontrasignoval pan premiér,“ řekla ve čtvrtek ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO). Od Opaty hlavně očekává, že prosadí nový model velení generálního štábu a bude lépe komunikovat s vedením ministerstva hlavně při zadávání nákupů vojenské techniky.

Opata, který byl sedmkrát v zahraniční misi a většinu kariéry velel bojovým a výsadkářským jednotkám, vystřídá v čele armády armádního generála Josefa Bečváře. Ten měl mandát až do konce června a žádal ministryni, aby mu ho prodloužila až do konce roku. „To jsem ale odmítla akceptovat,“ uvedla před časem Šlechtová.

Opata je vojákem 31 let. Postupně prošel řadou funkcí od velitele tankové čety, velitele praporu, velitele 4. brigády rychlého nasazení až po ředitele sekce na generálním štábu a zástupce náčelníka. Byl třikrát v misi OSN, například během občanské války v bývalé Jugoslávii, či velel české misi v Afghánistánu. V letech 2014 až 2017 byl národním vojenským představitelem na vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě.

dan, Právo

nahoru

Domácí:

Projekt hlídacích náramků se rozjíždí

-

dnes 08:14 Po osmi letech se v Česku rozjíždí projekt...

Šojdrová se ozvala před volbami, smetl Zeman kauzu sirotků

-

včera 22:16 Prezident Miloš Zeman označil iniciativu...

Vodu vláda nezdraží, ale s regulací odběru počítejme, říká Brabec

-

včera 19:21 Letošní sucho potrápilo celou republiku a vláda...

Zeman nechtěl na své tiskovce v Berlíně zpravodaje ČRo

-

včera 18:36 aktualizováno Prezident Miloš Zeman chtěl zakázat...

V Praze jsou pozemky k bydlení pro 154 000 lidí

-

včera 16:24 Bydlení až pro 154 tisíc lidí a prostor pro vytvoření...

Ťok podepsal smlouvu na provoz mýta s konsorciem CzechToll a SkyToll

-

včera 16:20 aktualizováno Ministerstvo dopravy oznámilo, že...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů