Zahraniční

Těsný výsledek doplňovacích voleb v Pensylvánii je varováním pro republikány

obrazek

Demokratický kandidát Conor Lamb oslavuje těsný výsledek

FOTO: Gene J. Puskar, ČTK/AP

14.3. 19:46 Úterní doplňovací volby do Sněmovny reprezentantů USA v Pensylvánii, které jsou považovány za referendum o prezidentovi Donaldu Trumpovi, stále oficiálně neznají vítěze. Demokrat Conor Lamb se sice po sečtení téměř všech hlasů prohlásil za vítěze, republikánský rival Rick Saccone zaostávající za Lambem o necelých 600 hlasů však stále odmítá uznat porážku.

Žádné z významných amerických médií si kvůli těsnému výsledku netrouflo prohlásit Lamba za vítěze volebního souboje ve volebním obvodu tradičně ovládaném republikány. Podle aktuálních informací získal mladý demokratický politik podporu 49,8 procent voličů, zatímco Saccone 49,6 procenta voličů a zbývající hlasy získal libertarián Drew Miller.

„Trvalo to trochu déle, než jsme si mysleli, ale zvládli jsme to. Vy jste to zvládli,” řekl Lamb jásajícím příznivcům.

Republikáni však odmítají uznat výsledek, dokud nebudou spočteny všechny absenční hlasy a nebudou překontrolovány hlasy voličů, u nichž se při hlasování vyskytly nějaké nedostatky. To by podle jejich mluvčího mělo být hotovo v pátek.

„Porážku rozhodně neuznáváme,” řekl podle Reuters mluvčí Republikánské strany Matt Gorman. „Nevylučujeme přepočet nebo nějaké další právní kroky,” dodal.

Varovný test pro republikány

Hlasování poutá celoamerickou pozornost, neboť je pro Trumpovu republikánskou administrativu testem před listopadovými parlamentními volbami.

Demokraté v tomto pensylvánském obvodě od roku 2002 nevyhráli, ve volbách v letech 2014 a 2016 proti Timu Murphymu nepostavili vůbec protikandidáta.

Šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová označila těsný výsledek za jasné vítězství své strany, neboť republikánům podle ní nepomohla ani masivní kampaň a osobní Trumpova podpora pro Sacconeho.

Kandidát republikánů Rick Saccone

FOTO: Alan Freed, Reuters

Republikánský předseda Sněmovny Paul Ryan podle agentury AP označil pensylvánský vzestup demokratů za varování před listopadovými volbami, v nichž by jeho strana mohla přijít o většinu. Ryan podle AP v neveřejném prohlášení své spolustraníky vyzval, aby se „dali do práce” a nenechali se zaskočit energií, kterou kampani věnují demokraté.

Volby kvůli sexuálnímu skandálu

Volby se v Pensylvánii konaly poté, co republikán Tim Murphy odstoupil kvůli sexuálnímu skandálu. Ženatý politik horoval proti interrupcím, svou milenku Shannon Edwardsovou však nutil jít na potrat.

Edwardsová jeho nátlak zveřejnila. Paradoxní na případu bylo, že těhotná nebyla. [celá zpráva]

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Útočníka, který najel do lidí u parlamentu v Londýně, obvinili z pokusů o vraždu

-

dnes 00:52 Z pokusů o vraždu obvinila londýnská policie 29letého...

Merkelová se sešla s Putinem

-

včera 20:20 Německá kancléřka Angela Merkelová se v sobotu sešla s...

Útoky dronů schvalují za Trumpa velitelé

-

včera 19:17 Za vlády Donalda Trumpa se zvýšil počet amerických...

Omluva za zřícený most? Správce dálnice v Janově počká až na závěry vyšetřování

-

včera 18:50 Před novináři v sobotu odpoledne poprvé od úterního...

Muslimský pár odmítl podávat ruku, nedostal občanství ve Švýcarsku

-

včera 18:39 Švýcarsko odmítlo udělit občanství jednomu muslimskému...

Putin navštívil svatbu rakouské ministryně. S nevěstou si i zatančil

-

včera 17:27 Obrazem: Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů