Krimi

Soudce pražského vrchního soudu Elischera obvinili z korupce a zneužití pravomoci

obrazek

Zadržený soudce Ivan Elischer na archivním snímku.

FOTO: Miroslav Rada, ČTK

13.3. 18:44 Soudce Ivan Elischer, kterého v úterý zatkla policie, byl obviněn ze tří trestných činů. Jde o zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a nadržování. Novinářům to řekl předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš. Policie a státní zástupci zatím nechtějí případ blíže komentovat.

Orgán, který stíhání proti soudci zahájí, o tom musí vyrozumět ministerstvo spravedlnosti a předsedu příslušného soudu. Bureš dnes odpoledne vyrozumění od pražského městského státního zastupitelství obdržel. Obsahovalo informace o činech, z nichž policie soudce Elischera viní. „Jakým způsobem se jich měl dopustit, mi nebylo sděleno,” napsal Bureš.

Podle Českého rozhlasu Radiožurnálu Elischer přijal úplatek od vietnamské skupiny, kterou soudil v drogové kauze. Zachytily to údajně odposlechy protidrogové centrály, uvedl web iRozhlas s odvoláním na dva důvěryhodné zdroje z justice. Podle serveru iDnes je Elischer podezřelý, že si nechal slíbit úplatek nejméně jeden milión korun. Spolu s ním je v této věci obviněno pět Vietnamců, vyplývá z dokumentů, do nichž nahlédl redaktor Mladé fronty Dnes.

Dopoledne Bureš uvedl, že pokud by bylo provinění soudce závažné, navrhne jeho dočasné zproštění z funkce. Později sdělil, že to neudělá, jelikož to již ministrovi spravedlnosti Robertovi Pelikánovi (ANO) navrhli státní zástupci, kteří se kauzou zabývají. Obviněného soudce může ministr spravedlnosti dočasně zprostit výkonu funkce, a to až do pravomocného skončení trestního stíhání. Po dobu dočasného zproštění pobírá soudce polovinu svého platu.

Zeman souhlasil se stíháním soudce

Podle zákona o soudech a soudcích lze soudce za činy spáchané v souvislosti s výkonem funkce trestně stíhat nebo vzít do vazby jen se souhlasem prezidenta. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes odpoledne potvrdil, že Miloš Zeman vyslovil souhlas se stíháním soudce.

Soudce byl zadržen dnes ráno mimo budovu pražského vrchního soudu. Podle trestního řádu může být zadržená osoba v policejní cele nejvýše 48 hodin. Do té doby musí být podán návrh na uvalení vazby, nebo musí být propuštěna.

Soudce Elischer na pražském vrchním soudu působí od roku 2013. Specializuje se na řešení závažných drogových kauz. V minulosti působil také na ústeckém krajském soudu. Případem se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), dozoruje ho Městské státní zastupitelství v Praze.

ČTK

nahoru

Krimi:

Nehody na Vysočině nepřežili další lidé, dohromady čtyři mrtví

-

dnes 15:30 Další dva mrtvé si připsaly dvě dopravní nehody, které...

Mladá řidička na Jičínsku vylétla s autem ze silnice a několikrát se s ním převrátila

-

dnes 15:23 Policie vyšetřuje okolnosti pondělní nehody u obce...

Muž v Ostravě odevzdal desítky balení zabijácké drogy policii

-

dnes 14:42 Dvě desítky balení syntetického konopí odevzdal v...

Soud potvrdil podmínku chodci, který vběhl do cesty motorkáři. Ten se vážně zranil

-

dnes 14:26 Krajský soud v Brně zamítl odvolání muže, který dostal...

Muž z Klatovska svázal a dvě hodiny sexuálně trýznil kolegyni z práce. Dostal pět let

-

dnes 13:10 Video: Chtěl jsem si vyzkoušet dominanci nad ženou. Tak...

Řidička jela v obci 117 km/h a zabila chodce. Soud jí potvrdil 1,5 roku vězení

-

dnes 12:46 Video: Krajský soud v Brně potvrdil ve středu trest 18...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů