Zahraniční

Tillerson se dozvěděl o svém odvolání z Twitteru, řekl náměstek. A Trump vyhodil i jeho

obrazek

Rex Tillerson skončil ve funkci ministra zahraničí USA.

FOTO: Carlos Barria, Reuters

13.3. 18:26 (aktualizováno: 13.3. 19:33) Americký prezident Donald Trump odvolal kromě šéfa americké diplomacie Rexe Tillersona také jeho náměstka Steva Goldsteina. Úředník dostal padáka poté, co v komentáři k výměně v čele americké diplomacie řekl, že se ministr o svém odchodu dozvěděl až ze zprávy na Twitteru.

Goldstein řekl novinářům, že Tillerson nezná důvod svého odvolání a že se o této informaci dozvěděl až na Twitteru. Podle televize NBC, která se odvolává na dva anonymní zdroje, hovořil personální šéf Bílého domu John Kelly s Tillersonem telefonicky v pátek. Tillersonovi prý řekl, že se ho Trump chystá požádat, aby "odstoupil".

Spekulace utnul později sám Tillerson, když v prohlášení uvedl, že mu v úterý v poledne zavolal sám prezident, aby ho informoval o tom, že ho chce vyměnit.

Trump v úterý na Twitteru oznámil, že ministra zahraničí USA Tillersona hodlá nahradit šéfem Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mikem Pompeem. Výměnu musí ještě schválit Senát, který tak učiní zřejmě příští měsíc. Tillerson předá úřad ministra zahraničí svému náměstkovi Sullivanovi ještě v úterý. Formálně skončí v úřadě k 31. březnu.

CIA bude řídit dosavadní Pompeova náměstkyně Gina Haspelová. Stane se první šéfkou v čele této zpravodajské služby.

Prezident zdůvodnil své rozhodnutí vyměnit Tillersona tím, že mají oba odlišné názory na různé věci, včetně například jaderné dohody světových mocností s Íránem. O výměně se spekulovalo v médiích už od konce loňského roku.

Tillerson byl minulý týden na návštěvě několika afrických zemí. Z cesty, kterou o den zkrátil, se vrátil v úterý. Už v sobotu zrušil tamní pracovní program, což vysvětlil zdravotními důvody.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Čech při havárii v Německu auto několikrát přetočil přes střechu. Byl silně opilý

-

dnes 10:03 Silně opilý řidič z České republiky v neděli nad ránem...

Fico shání svého muže do paláce

-

dnes 09:39 Současný slovenský prezident Andrej Kiska už v květnu...

Záběry ze střelby na přehlídce v Íránu. Rúhání viní státy Perského zálivu podporované z USA

-

dnes 08:07 Video: aktualizováno Agentura AP publikovala záběry...

Novináři prý objevili podle čísel pasů další možné agenty GRU

-

včera 20:38 Ruští novináři objevili skupinu podezřelých Rusů,...

Popocatépetl se opět ozval

-

včera 18:13 Video: Mexický Popocatépetl, jedna z nejznámějších...

Při nehodě trajektu na Viktoriině jezeře zemřelo přes 200 lidí

-

včera 17:03 Video: aktualizováno Více než 200 obětí si vyžádala...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů