Zahraniční

Šíří se nový kmen viru HIV, je agresivnější a rezistentní

obrazek

Ilustrační foto

Profimedia.cz

13.3. 20:13 Epidemie nového kmene viru HIV propukla na Filipínách. Patogen nesoucí označení AE je agresivnější a nemoc AIDS u nakažených propuká rychleji. Nový kmen viru je navíc odolný vůči dosud užívaným antiretrovirotikům. Pacienti jsou tak vysoce infekční a postup nemoci se u nich nedaří zpomalit natož zastavit.

K prosinci minulého roku filipínské řady evidovaly téměř 60 tisíc nakažených a prognóza je taková, že do roku 2022 by mohlo být v zemi HIV pozitivních 142 tisíc lidí.

„Zaznamenali jsme prudký růst infekcí HIV způsobený proměnou západního subtypu B na agresivnější subtyp AE. Virus HIV má potenciál přeměnit se v nový a odlišný virus pokaždé, když zasáhne buňku,“ vysvětlil stanici Deutsche Welle ředitel katedry molekulární biologie a biotechnologie Filipínské univerzity Edsel Salvan.

V západních zemích je nejrozšířenější podkmen B a z toho důvodu je americkými a evropskými vědci a farmaceutickými firmami nejprobádanější. Nositeli kmenu B je ale jen dvanáct procent všech nakažených ve světě.

„Pacienti nakažení podkmenem AE jsou mladší, v horším zdravotním stavu, nereagují na antiretrovirotika a rychleji se u nich rozvine nemoc AIDS,“ varoval Salvan. Nový kmen má podle něj potenciál vyvolat další vlnu epidemie. „HIV ještě není poražen,” dodal.

HIV

 Virus HIV (z angl. Human Immunodeficiency Virus, virus lidské imunitní nedostatečnosti) způsobuje nemoc AIDS z anglického výrazu pro "syndrom získané imunitní nedostatečnosti".

Přenáší se zejména při sexuálním styku a krví. Běžný kontakt s nakaženou osobou nepředstavuje žádné riziko.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Kosovská opozice vypustila při jednání parlamentu v sále plyn

-

dnes 16:25 Video: aktualizováno Kosovská opozice ve středu...

Otrávení špióna Skripala souvisí s ruskými volbami, tvrdí šéf britské diplomacie

-

dnes 15:27 Načasování útoku na bývalého dvojího agenta Sergeje...

Uprchlickou krizi nebudeme opakovat, slibovala poslancům Merkelová

-

dnes 15:25 Rozhodnutí přijmout běžence bylo správné, podobná...

Babiš se nabídl, že by mohl na unijním summitu zastupovat i Slovensko

-

dnes 14:45 aktualizováno Český premiér v demisi Andrej Babiš je...

Polsko bude chtít odškodnění od Německa za druhou světovou válku

-

dnes 14:18 Polsko bude hledat způsoby, jak získat od Německa...

Hawking bude pochován po boku Isaaca Newtona a Charlese Darwina

-

dnes 13:22 Popel zesnulého britského astrofyzika Stephena Hawkinga...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby