Zahraniční

Šíří se nový kmen viru HIV, je agresivnější a rezistentní

obrazek

Ilustrační foto

Profimedia.cz

13.3. 20:13 Epidemie nového kmene viru HIV propukla na Filipínách. Patogen nesoucí označení AE je agresivnější a nemoc AIDS u nakažených propuká rychleji. Nový kmen viru je navíc odolný vůči dosud užívaným antiretrovirotikům. Pacienti jsou tak vysoce infekční a postup nemoci se u nich nedaří zpomalit natož zastavit.

K prosinci minulého roku filipínské řady evidovaly téměř 60 tisíc nakažených a prognóza je taková, že do roku 2022 by mohlo být v zemi HIV pozitivních 142 tisíc lidí.

„Zaznamenali jsme prudký růst infekcí HIV způsobený proměnou západního subtypu B na agresivnější subtyp AE. Virus HIV má potenciál přeměnit se v nový a odlišný virus pokaždé, když zasáhne buňku,“ vysvětlil stanici Deutsche Welle ředitel katedry molekulární biologie a biotechnologie Filipínské univerzity Edsel Salvan.

V západních zemích je nejrozšířenější podkmen B a z toho důvodu je americkými a evropskými vědci a farmaceutickými firmami nejprobádanější. Nositeli kmenu B je ale jen dvanáct procent všech nakažených ve světě.

„Pacienti nakažení podkmenem AE jsou mladší, v horším zdravotním stavu, nereagují na antiretrovirotika a rychleji se u nich rozvine nemoc AIDS,“ varoval Salvan. Nový kmen má podle něj potenciál vyvolat další vlnu epidemie. „HIV ještě není poražen,” dodal.

HIV

 Virus HIV (z angl. Human Immunodeficiency Virus, virus lidské imunitní nedostatečnosti) způsobuje nemoc AIDS z anglického výrazu pro "syndrom získané imunitní nedostatečnosti".

Přenáší se zejména při sexuálním styku a krví. Běžný kontakt s nakaženou osobou nepředstavuje žádné riziko.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Opilý Čech se na kole proháněl po rakouské dálnici

-

dnes 14:07 Honičku jako v akčním filmu způsobil v pondělí na jihu...

Šéf německé kontrarozvědky Maassen si po vyhazovu polepší o téměř 70 tisíc

-

dnes 13:58 Rozhodnutí, že Hans-Georg Maassen opustí post šéfa...

Šéfka volební komise navrhla zrušit volby na Dálném východě

-

dnes 12:04 Šéfka ruské ústřední volební komise Ella Pamfilovová ve...

Tři američtí vojáci se zranili při cvičení na Slovensku

-

dnes 11:55 Na cvičení ve slovenském výcvikovém prostoru Lešť se ve...

Mayovou řeči o její budoucnosti otravují

-

dnes 10:25 Britská premiérka Theresa Mayová (61) připustila, že...

Na západě Mexika našli kamión se 157 mrtvolami, nevešly se do márnic

-

dnes 09:25 Video: Šok zažili policisté na západě Mexika u města...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů