Domácí

Praha opět zkusí změnit územní plán kvůli trase metra D

obrazek

Vizualizace stanice Nemocnice Krč na plánované lince D pražského metra

FOTO: DPP hl. m. Prahy

13.3. 16:25 Kvůli léta plánované a odkládané lince D pražského metra z Pankráce do Písnice nechá hlavní město vypracovat změnu územního plánu. Plyne to z materiálu, který v úterý schválili radní. Předchozí změnu před několika lety zrušil soud. Metropole má nyní pro trasu územní rozhodnutí, které sice koresponduje se zásadami územního rozvoje, ale je v rozporu s územním plánem.

Předmětem změny je podle dokumentu upřesnění trasy metra D včetně stanic, vestibulů a depa v úseku z Pankráce do Depa Písnice. Zahrnuje rovněž všechny veřejně prospěšné stavby navazující na trasu metra. V rámci změny bude rovněž zrušena původně plánovaná stanice Zálesí, kterou nahradí stanice Nemocnice Krč.

Městský soud v roce 2015 vyhověl několika navrhovatelům z řad majitelů pozemků nutných pro stavbu metra, kteří napadli schválenou změnu územního plánu pro trasu D. Přestože se rozhodnutí soudu týkalo pozemků v okolí Thomayerovy nemocnice v Krči a mezi budoucími stanicemi Nové Dvory a Písnice, změnu musí město vypracovat pro celou trasu. Praha proti verdiktu tehdy podala kasační stížnost, kterou Nejvyšší správní soud zamítl.

Soudy nekončí

Majitelé pozemků napadli u soudu rovněž vydané územní rozhodnutí. Verdikt vynesen zatím nebyl. Pokud by územní rozhodnutí soud zrušil, Praha by musela stavbu trasy začít chystat zcela od začátku, to znamená včetně získání všech nutných dokumentů a souhlasů úřadů.

Praha a dopravní podnik (DPP) se dlouhodobě potýkají s problémy při výkupu pozemků. Nyní je projednáván plán na vytvoření společného podniku DPP se soukromým developerem. DPP totiž může vykupovat pozemky pouze za odhadní cenu, společný podnik by je mohl vykupovat i za tržní ceny.

V první fázi má vzniknout úsek Pankrác–Olbrachtova. Následně bude stavba prodloužena do plánované zastávky Nové Dvory a pak do konečné Depo Písnice. Kromě úseku z Pankráce do Písnice má vést metro D také z Pankráce na náměstí Míru. O stavbě této části trasy se zatím nerozhoduje. Na nové lince budou jezdit vlaky bez řidiče. Metro D vyjde podle odhadů na 50 miliard korun.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Invalidní vozík změnili na trojkolku

-

včera 20:13 Jmenuje se Bikedoo a vozíčkářům už brzy umožní, aby si...

Paroubek trvá na kandidatuře do Senátu, i když ho vedení ČSSD nechce

-

včera 18:57 aktualizováno Někdejší premiér a předseda ČSSD Jiří...

Labutě si letos užívají výjimečný babyboom

-

včera 18:00 Tolik labutích mláďat jako v letošní sezóně...

Ombudsmanka Šabatová dostala nejvyšší francouzské vyznamenání

-

včera 17:16 Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová obdržela...

Klokan Zuzaňák už je doma

-

včera 15:59 Zhruba po týdnu urputného snažení se královéhradeckým...

Příště tě zaúkoluje i hradní hajzlbába, varoval Kalousek Hamáčka

-

včera 15:14 Před snahou Hradu zasahovat kvůli osobě Miroslava...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů