Kultura

Křivoklát opět ovládne film noir, upozorní i na Skandinávii

obrazek

Noirová herečka Eleanor Parkerová

FOTO: Noir Film

13.3. 11:12 Další ročník Noir Film Festivalu se koná na Křivoklátě 23. až 26. srpna. Obzvláště se zaměří na sever Evropy, ale i na Hollywood.

I když klasický noir nebývá spojován se švédskými a s norskými filmy, pořadatelé téma pojímají moderně a široce.

„Návštěvníci festivalu se mohou těšit na skutečné perly: neznámé tituly z produkce Dánska, Norska, Švédska a Finska 40. a 50. let, v nichž diváci budou moci rozeznat pozoruhodné paralely se soudobou hollywoodskou produkcí a objevovat více či méně zřejmé vlivy ikonických děl americké kinematografie,” láká Jana Bébarová z pořádajícího týmu.

Jiným tématem festivalu bude vězení. Noirový režisér Jules Dassin bude zastoupen filmem Hrubá síla (1947), kde poprvé použil Burta Lancastera, svůj herecký objev. Drama má i sociální rozměr a pozoruhodnou postavu sadistického dozorce. Film Vzpoura v bloku 11 (1954) je zajímavý na svou dobu neobvyklou pseudodokumentární formou a řadou neherců. V kleci (1950) je zase „ženský noir”, ve kterém Eleanor Parkerová hraje trestankyni, a za svůj mimořádný výkon byla oceněna na festivalu v Benátkách.

Pozornost bude věnována i dalším hvězdám klasického Hollywoodu, jako jsou herečka a režisérka Ida Lupinová (1918–1995) a herec Robert Ryan (1909–1973).

Z českých tvůrců připomenou Hynka Bočana, jenž v dubnu oslaví 80. narozeniny. V šedesátých letech se zapsal do dějin třeba kunderovskou adaptací Nikdo se nebude smát (1965) nebo páralovským snímkem Soukromá vichřice (1967). V trezoru skončily dva komunistům nepohodlné temné snímky – historické drama z doby třicetileté války Čest a sláva a Pasťák z ústavu pro mládež.

Informace o vstupenkách a další detaily na www.noirfilmfestival.cz.

Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

Zemřel Vláďa Šafránek ze skupin Harlej a Walda Gang

-

dnes 14:15 Zpěvák a muzikant Vláďa Šafránek v úterý zemřel,...

Wenderse, exotické Zakarpatí, zákulisí českých voleb i papeže nabízí Ji.hlava

-

dnes 12:57 Video: Filmy o předvolební kampani v Česku, Zakarpatí...

Zoufalé rodiny chtěly uletět komunistům balónem. Snímek Balón míří do kin

-

dnes 10:02 Video: Snímek režiséra Michaela Herbiga nabízí skutečný...

Žádný hip-hop ani Madonna, žebříček v USA ovládl 76letý McCartney

-

dnes 08:02 Britský hudebník Paul McCartney ovládl po více než...

Nová alba: Ivan Kral, Olympic či David Guetta

-

dnes 07:00 V posledních dnech se v hudebním světě objevily novinky...

Zpěvák MikAel si troufnul na cover Petera Gabriela

-

včera 18:59 Video: Český zpěvák a hudebník MikAel natočil novou...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů