Věda a školy

Poprvé se mapuje využití povodí Dunaje, cílem je ochrana vody i půdy. Zapojili se i Češi

obrazek

Letecký snímek eroze (degradace) zemědělské půdy v blízkosti zástavby. Ilustrační foto

FOTO: Fakulta stavební ČVUT

1.3. 11:17 Projekt CAMARO – D, na jehož řešení se podílejí také vědci z Fakulty stavební ČVUT v Praze, poprvé v historii mapuje využití celého povodí řeky Dunaj a jeho dopady na povodně a kvalitu vody. Výsledky projektu mají pomoci k trvale udržitelnému rozvoji daného území. Záměrem je chránit kvalitu půdy i vody. Aktuálně se v hlavním městě koná setkání pracovní skupiny.

Na setkání pracovní skupiny složené z expertů na hospodaření s vodou v krajině a ochranu životního prostředí z devíti zemí zainteresovaných v projektu, které se koná 28. února a 1. března v kongresovém sále Masarykovy koleje v Praze, představují odborníci z Fakulty stavební ČVUT výsledky své etapy řešení projektu.

Na pražské schůzce zástupců projektu, který vznikl v rámci programu Interreg-Danube, je na 50 expertů z Rakouska, Slovinska, Bulharska, Chorvatska, České republiky, Německa, Maďarska, Rumunska a Srbska.

„Jde o odborníky z oblasti lesnictví, zemědělství, územního plánování i zásobování vodou. Jsou zde také specialisté na meteorologii i geologii. Jedná se o zástupce státních složek, univerzit a výzkumných institucí i správců povodí,“ přiblížil Miroslav Bauer z katedry hydromeliorací a krajinného inženýrství Fakulty stavební ČVUT, který rovněž patří mezi řešitele projektu.

Průzkumná fáze, jak jsou na tom ostatní země

Úkolem pražské fakulty bylo koordinovat a zpracovat první ze tří plánovaných fází řešení projektu – průzkum aktuálního stavu problematiky i přístupu jednotlivých zemí.

„Museli jsme vytvořit přehled prakticky používaných technologií i národní legislativy v jednotlivých zemích a v každé zemi identifikovat nejvýznamnější problémy. V rámci ,průzkumné´ fáze šlo o cílený přehled problémů a ochranných metod používaných v jednotlivých zemích v oblastech zemědělství, lesnictví i krajinného plánování, protože každá země má trochu jiné problémy, metody ochrany, legislativu a často též odlišnou úspěšnost vymáhání práva,“ vysvětlil Bauer.

Velmi přínosné podle něj byly přímé rozhovory s uživateli půdy, kteří pomohli odhalit reálné a často přehlížené problémy.

Tým z ČVUT byl pro projekt vybrán jako zástupce Česka pro svou odbornost v oblasti vztahů srážek a vzniklého odtoku, problematiky eroze půdy a následného transportu půdy do toků a vodních nádrží.

„Naší specializací je znečištění vody pocházející z eroze zemědělských pozemků, ať už se jedná o splavenou půdu, nebo vázané znečišťující látky, například fosfor,“ uvedl Tomáš Dostál, hlavní řešitel projektu CAMARO – D za katedru hydromeliorací a krajinného inženýrství.

„Na základě námi vypracovaných výsledků se dále určí, kam má projekt směřovat, s jakými problémy je nutno se vypořádat, v čem se přístupy jednotlivých zemí podobají či liší,“ uzavřel Dostál.

Na výzkumu v ČR fakulta spolupracovala s Povodím Moravy, které je správcem vodních toků na našem území, jež do povodí Dunaje spadají. Po vyhodnocení úvodní části projektu se přistoupí k dalším dvěma fázím: uplatnění konkrétních metod a opatření na pilotních povodích v každé partnerské zemi.

Projekt vede Federální ministerstvo zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství Rakouska, započal v lednu 2017 a ukončen bude v polovině roku 2019. Financován je z evropských prostředků.

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Z cílů českého školství vypadla snaha o vzdělanost, tvrdí učitelka a členka školského výboru

-

včera 15:48 Školy, žáky i jejich rodiče odvádějí od problematiky...

Studenti dvou pražských univerzit si uspořádají vlastní majáles, nechtějí komerci

-

včera 13:32 Až moc komerční přístup, chladná atmosféra a odklon od...

Olomoucká univerzita bude ke zkoumání náboženství používat nejmodernější technologie

-

včera 11:51 Na katedře sociologie, andragogiky a kulturní...

Unikátní záběry: Kriticky ohroženou gorilu natočili i s mládětem

-

18.3. 13:01 Video: Společnost na ochranu přírody Wildlife...

Muž, který musel obhajovat ďábla

-

18.3. 04:08 Jméno Kamilla Reslera z našeho povědomí dávno vypadlo,...

O šťastných krysách a opatrných vědcích

-

17.3. 20:35 Je to otázka nejen etiky, ale i efektivnosti vědy. Na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby