Domácí

Varianta vlády ANO a ČSSD s podporou komunistů má logiku, připustil Stropnický

obrazek

Ministr zahraničních věcí v demisi Martin Stropnický

FOTO: Petr Horník, Právo

25.2. 14:56 Ministr zahraničí v demisi a místopředseda hnutí ANO Martin Stropnický se v neděli v České televizi vyslovil pro většinovou vládu ANO a ČSSD s podporou komunistů. „V této chvíli je to varianta, která má svou logiku, která má své rácio a na které se pracuje. Je to šachová partie, a při té se příliš nemluví,“ řekl Stropnický v pořadu Otázky Václava Moravce.

Odmítl přitom výtky, že by jeho hnutí kolaborovalo s komunisty. „Laciný antikomunismus od lidí, kterým stranická příslušnost rodičů pomohla vystudovat a dnes jsou velcí zastánci demokracie, a dnes mi říkají, že jsem málem kolaborant, odmítám,“ řekl Stropnický, označil to za pseudomorálku.

„Pokud to bude jediný možný způsob jak vládu sestavit, tak nám nic jiného nezbývá,“ uvedl.

ČSSD: Nejdřív program, pak personálie

Předseda ČSSD Jan Hamáček připustil, že jeho strana jednání povede, ačkoliv si na nedávném volebním sjezdu odhlasovala, že nepůjde do vlády s trestně stíhaným premiérem. Usnesení ČSSD revokovat nebude.

„Účast trestně stíhaného politika je pro nás stále zásadní problém. My ta jednání povedeme a nejprve se budeme bavit o programu. Pokud se přes programovou shodu dostaneme k personáliím, pak se budeme bavit i o našem usnesení,“ uvedl Hamáček. „Pokud by se nám zdálo, že jednání půjdou směrem, kterým nechceme, tak je kdykoliv můžeme ukončit,“ řekl. Připomněl, že ANO odmítá jejich programové priority, jako jsou zrušení karenční doby a zavedení progresivního zdanění.

ANO se zase nelíbí, že ČSSD chce čekat až na druhou část svého sjezdu, která se odehraje 7. dubna a v rámci které strana dokončí volbu celého vedení. „My bychom se na to vrhli už dříve,“ řekl Stropnický. Hamáček mu ale oponoval, že ANO až donedávna vyjednávalo o menšinové vládě. „Tady jsme ztratili tři měsíce. O žádné většinové či koaliční vládě se nejednalo,“ uvedl.

Neshoda na Okamurovi

Lídři se také neshodli na tom, zdali by měl být předseda SPD Tomio Okamura odvolán z křesla místopředsedy Sněmovny za své kontroverzní výroky ohledně tábora v Letech. Zatímco klub ČSSD se podle Hamáčka podepíše pod návrh lidovců, aby Okamura byl odvolán, Stropnický má za to, že by se měl odhlasovat bod při jednání Sněmovny, kde by předseda SPD své výroky vysvětlil. „Ať se o tom debatuje, může být řečeno spoustu zajímavého,“ řekl Stropnický.

Podle Hamáčka se debata povede i v případě, bude-li Okamura odvoláván. „Připomínáte mi pana ministra Pelikána, který minulý týden řekl, že se pan Okamura nikdy neměl stát místopředsedou Sněmovny, a pak se přiznal, že ho volil,“ řekl.

Jan Martinek, Právo

nahoru

Domácí:

Zeman Hamáčkovi slíbil, že s Petříčkem problémy nebudou, uvedl Chvojka

-

dnes 12:36 Tomáše Petříčka, druhého kandidáta ČSSD na post...

Nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim

-

dnes 06:24 V neděli 23. září nastává podzimní rovnodennost a...

Instantní jim nestačí. Obliba výběrové kávy u Čechů roste

-

dnes 01:00 Češi ve světovém srovnání nejsou takoví milovníci kávy...

V ČSSD kvasí nespokojenost. Zeman podpořil platformu

-

včera 22:47 Dva týdny před volbami se z ČSSD začala ozývat...

Vymysleli kancelář v koruně stromu

-

včera 22:08 Nejmodernější kanceláře možná jednou nebudou v...

Mizejícího brouka mají zachránit hrušně

-

včera 19:55 Na téměř jeden milión euro jsou vyčísleny náklady...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů