Ekonomika

ČEZ podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv

obrazek

Ředitel ČEZ Daniel Beneš

FOTO: Milan Malíček, Právo

23.2. 18:13 (aktualizováno: 23.2. 18:26) Energetická skupina ČEZ v pátek podepsala smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv se společností Inercom. Transakce podléhá ještě schválení bulharského antimonopolního úřadu, informovala mluvčí ČEZ Alice Horáková.

Cena transakce nebyla zveřejněna. ČEZ ale již dříve uvedl, že nabídka Inercomu je výrazně nad tržní hodnotou prodávaných aktiv stanovenou nezávislým oceněním.

Bulharský ekonomický týdeník Kapital s odkazem na své zdroje napsal, že cena obchodu je zhruba 320 miliónů eur (8,1 miliardy Kč).

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost tam obsluhuje asi tři miliony zákazníků, zejména v západní části země. Balík prodávaných společností zahrnuje sedm firem: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Orešec a Bara Group.

V souvislosti s prodejem v pátek rezignovala bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová. Učinila tak po zprávách médií, že je napojena na vlastníky firmy Inercom. [celá zpráva]

Spory s úřady

ČEZ ve čtvrtek uvedl, že výsledná cena překračuje hodnotu vstupní investice v eurech. Dvoutřetinový podíl ve třech bulharských rozvodných společnostech koupil ČEZ v roce 2004 za 281,5 milionu eur (v přepočtu podle aktuálního kurzu 7,12 miliardy Kč). Tuzemská média dříve spekulovala, že transakce může ČEZ vynést osm až devět miliard korun.

ČEZ plánoval z Bulharska odejít kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady, a protože se chce soustředit na Česko a střední Evropu a na obnovitelné zdroje energie v zemích, jako jsou Německo a Francie. Předloni ČEZ zahájil mezinárodní arbitráž proti bulharské vládě.

Už na konci loňského roku ČEZ prodal odděleně uhelnou elektrárnu Varna poblíž černomořského pobřeží bulharské firmě SIGDA ODD. Elektrárna s instalovaným výkonem 1260 megawattů je od začátku roku 2015 dočasně odstavena. ČEZ provoz elektrárny zastavil kvůli tomu, že Bulharsko nezískalo od Evropské unie povolení ani pro krátkodobý provoz elektrárny.

ČTK

nahoru

Ekonomika:

Největší severská banka dala akcie Facebooku na černou listinu

-

dnes 15:46 Největší banka v severní Evropě Nordea nebude v rámci...

Švédi sníží daně firmám

-

dnes 15:09 Švédsko příští rok sníží daň z příjmů firem z 22 na...

Evropská komise navrhla zavést daň z obratu pro velké internetové firmy

-

dnes 13:57 Evropská komise ve středu předložila návrh na zavedení...

Hodnota Amazonu za rok raketově vzrostla o 85 procent

-

dnes 10:53 Hodnota internetového obchodníka Amazon za rok vzrostla...

A zase to pivo. Finance vrací do hry snížení DPH na čepované

-

dnes 10:33 Ministerstvo financí představilo návrh balíku změn u...

Škoda Auto utržila rekordních 422 miliard

-

dnes 10:00 aktualizováno Tuzemská automobilka Škoda Auto ohlásila...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby