Ekonomika

Prodej ČEZ v Bulharsku stál hlavu tamní ministryni energetiky

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Milan Malíček, Právo

23.2. 13:57 (aktualizováno: 23.2. 20:51) Bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová rezignovala. Učinila tak po zprávách médií, že je napojená na vlastníky malé a prakticky neznámé firmy Inercom, která kupuje majetek české energetické společnosti ČEZ v Bulharsku. Informovala o tom agentura Reuters.

Ministryně v pátek oznámila, že předala rezignaci premiérovi, a ten podle agentury potvrdil, že ji přijme.

ČEZ ve čtvrtek oznámil, že schválil prodej bulharských aktiv společnosti Inercom Bulgaria a že smlouva bude podepsána v nejbližších dnech. Nabídka Inercomu je podle sdělení ČEZ výrazně nad tržní hodnotou prodávaných aktiv stanovenou nezávislým oceněním.

„Politické otázky, navíc ještě v zahraničí, nekomentujeme. Nemáme o tomto žádné informace,“ řekla na dotaz Novinek k aktuálnímu vývoji mluvčí ČEZ Alice Horáková.

Obchod za osm miliard

Šéf bulharské parlamentní komise pro energetiku Deljan Dobrev vyjádřil obavy, zda bude málo známý podnik schopen spravovat strategický majetek v energetickém sektoru s ročními příjmy zhruba 1,8 miliardy leva (23,3 miliardy Kč).

Podle Reuters je hodnota transakce kolem 320 miliónů eur (8,1 miliardy korun). Obavy z výběru kupce a jeho schopnosti dohodu financovat vyjádřila také opozice.

„Znám ty lidi více než 20 let. A protože v žádném případě nechci, aby ty vztahy byly komentovány, aby byl důvod k pochybnostem o té dohodě, mluvila jsem s premiérem," řekla Petkovová novinářům.

„To správné, co je třeba udělat, když je byť i nejmenší pochybnost o nějakém problému nebo o případném vlivu, je podle mého názoru nabídnout rezignaci premiérovi. On pak rozhodne co dál,” uvedla.

Premiér Borisov novinářům v Bruselu řekl, že dohodu podle něj prověří nezávislé regulační orgány, které rozhodnou, zda ji schválí. Podle bulharského listu Kapital Borisov také uvedl, že o situaci ráno mluvil s českým premiérem Andrejem Babišem. Ten však večer v Bruselu při setkání s českými novináři tuto informaci popřel.

Problémový Balkán

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost tam obsluhuje asi tři milióny zákazníků, zejména v západní části země.

V roce 2013 Bulhaři protestovali proti vysokým cenám elektřiny, protesty směřovaly i vůči ČEZ. V důsledku protestů pak rezignovala bulharská vláda.

Společnost ČEZ se rozhodla z Bulharska odejít kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady. Kromě toho se chce soustředit na Českou republiku a střední Evropu a na obnovitelné zdroje energie v zemích jako je Německo a Francie. Předloni ČEZ zahájil mezinárodní arbitráž proti bulharské vládě.

Problémy na Balkáně měl ČEZ také v Albánii, ze země odešel v roce 2012. Hrozbu mezinárodní arbitráže Albánie odvrátila v roce 2014, když se s ČEZ dohodla, že zaplatí zhruba tři miliardy korun.

ČEZ působí také v Rumunsku, kde vlastní vodní a větrné elektrárny. Situaci mu zde komplikovaly měnící se podmínky výkupu elektřiny, ze země ale odcházet nehodlá. Naopak tento týden ČEZ oznámil, že do sítí v Rumunsku investuje miliardu korun.

tov, Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

CEFC zaplatila první splátku za podíl v Rosněfti a pak „prostě zmizela”

-

dnes 17:16 Čínský holding CEFC zaplatil první tranši za koupi...

Firma One Energy & One Mobile přestala dodávat zákazníkům plyn a elektřinu

-

dnes 16:16 Firma One Energy & One Mobile z Ostravy přestala...

Dánsko postaví 70kilometrový plot na hranici s Německem

-

dnes 16:08 Dánsko chce na hranicích s Německem postavit jeden a...

Evropská unie dostala výjimku z amerických cel

-

dnes 15:59 aktualizováno Spojené státy vyjmou členské státy EU a...

Důvěra německých podniků v ekonomiku klesla kvůli Trumpovým clům

-

dnes 15:27 Důvěra německých podnikatelů a manažerů v ekonomiku v...

Praha přidá 438 miliónů na opravu mostů a lávek

-

dnes 13:33 Pražský magistrát přidá Technické správě komunikací...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby