AutoMoto

Vodíkový Hyundai Nexo ujede 800 kilometrů a čistí okolní vzduch

obrazek

Hyundai Nexo (2018)

FOTO: Hyundai

23.2. 14:08 Hyundai ukázal druhou generaci svého vodíkového SUV. Nástupce ix35 Fuell Cell nabízí dojezd až 800 kilometrů. Automobil je zároveň autonomní, zvládnul jízdu ze Soulu do Pchjongčchangu.

Myšlenka, že by auto při jízdě neznečišťovalo okolní vzduch, ale naopak jej vylepšovalo, je mimořádnou výzvou pro konstruktéry celého světa. V případě vodíkového Nexa je vpředu umístěn čistič vzduchu, respektive velice citlivý vzduchový filtr sání, jenž dovede zachytit mikročástice z ostatních automobilů či jiných škodlivin, které ve vzduchu jsou kvůli průmyslové činnosti lidí.

Korejská automobilka uvádí, že Nexo zbavuje vzduch jemného prachu v množství, které vypustí při ujetí stejné vzdálenosti dva automobily se vznětovým motorem. Není to a priori čistička vzduchu, protože vzduchový filtr na autě být musí, o „zelenost” tohoto automobilu ale není sporu - z výfuku vychází jen neškodná vodní pára.

Hyundai Nexo (2018)

FOTO: Hyundai

Ujede 800 km na jedno natankování

O pohon vodíkové vozu Nexo se stará motor o výkonu 120 kW (163 k) s maximálním točivým momentem 395 newtonmetrů. Popisovaný automobil zrychlí z 0 na 100 km/h za 9,2 sekundy a dosahuje nejvyšší rychlosti 179 km/h.

Díky třem integrovaným stejně velkým nádržím (každá o objemu 52,2 litru vodíku) zvládne ujet až 800 kilometrů na jedno tankování. To trvá mimochodem pouhých pět minut. Auto funguje i při teplotách mínus 30 stupňů Celsia.

Hyundai Nexo (2018)

FOTO: Hyundai

Uvnitř najdete dva displeje – větší má 12,3 palců a nahrazuje klasický přístrojový štít. Druhý má sedm palců a je určen pro ovládání multimediálního systému. Automobil dlouhý 4,7 metru nabídne autonomní řízení levelu 4, Hyundai se pochlubil, že zvládl cestu ze Soulu do Pchjongčchangu (cca 140 kilometrů).

Hyundai Nexo (2018)

FOTO: Hyundai

maž, Novinky

nahoru

AutoMoto:

Auto s klíči uvnitř se samo nezavře, není-li vadný mikrospínač

-

dnes 13:57 Odemykání automobilu je celkem banální věc - přijdete k...

Volvo se čelně srazilo s kamiónem. Řidič odešel po svých

-

dnes 16:32 Náraz do kamiónu většinou končí velmi špatně, ovšem...

Chevrolet nabídl majiteli shořelé tesly vlastní elektromobil

-

dnes 15:10 Tesla Model S Michaela Morrise nedávno hořela v Los...

Audi a Hyundai budou spolupracovat na vývoji vodíkových automobilů

-

dnes 14:09 Spolupráci mezi Audi a korejskou firmou Hyundai asi...

Kia Ceed přijíždí s autonomií druhého stupně a větším kufrem

-

dnes 12:46 Obrazem: Nový ceed se zbavil apostrofu v názvu, ale...

Do servisu nemusíte, BMW u řady 8 umožňuje aktualizace systému na dálku

-

dnes 11:14 Na dálku šlo zatím softwarově aktualizovat systém u...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů