Internet a PC

Zaměstnavatel může prohledat i soukromá data ve služebním PC, rozhodl soud

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Milan Malíček, Právo

23.2. 12:06 Zaměstnavatel může prohledat i soukromá data ve služebním počítači zaměstnance, pokud ten vysloveně neoznačí příslušné složky jako soukromé, rozhodl ve čtvrtek Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Verdikt uzavřel spor mezi francouzskou železniční společností SNCF a jejím zaměstnancem Erikem Libertem, jehož soukromé složky ve firemním počítači zaměstnavatel prohledal. Podle štrasburského soudu tím neporušil právo na soukromí.

Společnost SNCF Libertovi v jeho nepřítomnosti v jeho služebním počítači našla množství pornografického materiálu a také falešné dokumenty s oficiálním logem státního podniku. Zaměstnanec byl propuštěn, proti čemuž se marně bránil u soudů různých instancí a nyní pohořel i ve Štrasburku.

Muž podle soudu prohledané složky neoznačil zřetelně jako soukromé, a jeho zaměstnavatel tudíž podle francouzských zákonů měl právo je prohledat. Z rozsudku se ale nedá vyvozovat, že by zaměstnavatelé i v jiných zemích měli automaticky právo prohledávat firemní počítače, uvedl mluvčí soudu. Rozhodující podle něj vždy je, jaká pravidla pro takové případy platí v jednotlivých státech na národní úrovni.

V Česku zákoník práce výslovně stanoví, že zaměstnavatel nesmí bez závažného důvodu narušovat soukromí zaměstnance tím, že odposlouchává jeho telefonické hovory nebo kontroluje elektronickou poštu. Případný závažný důvod musí spočívat „ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele”, a v takovém případě má zaměstnavatel povinnost zaměstnance informovat o rozsahu kontroly a způsobech jejího provádění.

Zaměstnanci na druhou stranu bez souhlasu zaměstnavatele nesmějí užívat jeho výpočetní techniku ani telekomunikační zařízení pro svou osobní potřebu.

ČTK

nahoru

Internet a PC:

Tisíce mobilů v Česku volaly bez vědomí uživatelů do Nigeru či Čadu

-

dnes 16:32 V Česku se objevily mobily z Číny, které tajně vytáčely...

Vlajková loď Sony bude dražší, než se čekalo

-

dnes 13:07 Video: V nabídce tuzemských obchodů se v rámci...

Jak chránit soukromá data na Facebooku? Sofistikované nastavení nemusí stačit

-

dnes 12:23 Způsoby, jakými mohou uživatelé Facebooku chránit svá...

Apple vyvíjí vlastní obrazovku, nástupce technologie OLED

-

dnes 10:02 Americká společnost Apple vyvíjí vlastní microLED...

Americké město zakázalo těžbu virtuálních mincí. Kvůli energetické náročnosti

-

dnes 09:24 Těžba bitcoinů a dalších kybernetických mincí je rok od...

Internetová sláva učitele zajistila školákům v Ghaně počítače

-

dnes 08:16 Mnozí v Ghaně žádají, aby byl 33letý Richard Appiah...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby