Internet a PC

Proti zločincům nasadili policisté v Číně chytré brýle

obrazek

Ilustrační foto

Profimedia.cz

23.2. 13:26 Čína už zkouší technologie, které jsme zatím viděli jen ve vědeckofantastických filmech. Policisté třeba nosí chytré brýle, které jsou schopny odhalit zločince. Díky tomuto sofistikovanému zařízení tamní policie zadržela již více než dři desítky lidí.

Na brýlích je umístěna kamera, která snímá dění před policistou; brýle jsou spojeny s databází, jež obsahuje všechny podezřelé osoby. Technologie porovnává obličeje na obrazovém záznamu z kamery s těmi z databáze. Jakmile najde shodu, daného policistu upozorní.

O technologii informovalo i oficiální čínské periodikum Lidový deník. K textu připojilo i fotografii – na ní je zachycena čínská policistka, která v brýlích sleduje dění na nádraží ve městě Čeng-čou. Každý obličej, který policistka brýlemi vidí, se porovnává s databází deseti tisíc podezřelých.

Google, Magic Leap, Apple, and pretty much every other big US tech company has poured billions into researching smart glass with relatively little to show so far. China’s government on the other hand is already using smart glasses to ID citizens https://t.co/SCFHszdTtO pic.twitter.com/kdrzfsCHOG

— David Gilbert (@daithaigilbert) February 8, 2018
Policistka s chytrými brýlemi

Vyhodnocení trvá pouhých sto milisekund. Během zlomku sekundy tak dostane policistka informaci, zda se někde před ní nenachází podezřelá osoba.

„Může se podívat do míst, kam napevno umístěné kamery nedohlédnou, a okamžitě reagovat,“ uvádí stránky wsj.com. Kamery, byť vybavené podobnou technologií, mají své nedostatky. „I když poznají podezřelého, v řadě případů se stihne ztratit v davu, než policista dorazí na místo,“ píše web.

První úspěchy

Chytré brýle už slaví první úspěchy. Úřady s nimi odhalily sedm lidí, kteří spáchali vážnou trestnou činnost, a 26 občanů, již cestovali pod falešnou identitou.

Naposledy je použily během oslav čínského nového roku v půlce února, kdy milióny Číňanů cestovaly domů a zaplavily letiště a nádraží. Ochránci lidských práv jsou pochopitelně na pozoru. Stačí drobná úprava a brýle budou místo kriminálníků lovit odpůrce režimu.

Petr Svorník, Právo

nahoru

Internet a PC:

Retro konzole jsou v kurzu. Sony odhalilo poctu prvnímu PlayStationu

-

dnes 15:08 Video: Svou novou retro konzoli, která odkazuje na...

Američtí senátoři volají po přísnější kontrole čínského výrobce mobilů ZTE

-

dnes 13:01 Američtí republikánští a demokratičtí senátoři...

Druhý dech pro stařičký iPhone 5S, nová aktualizace citelně zvyšuje jeho výkon

-

dnes 12:02 Video: Chytrý telefon iPhone 5S si odbyl premiéru před...

10 extrémně výkonných grafických karet pro hráče

-

dnes 10:43 Obrazem: Ještě před koncem září by se měly v Česku...

Nelítostný souboj superhrdinů. Spider-Man drtí v prodejích Laru Croft

-

dnes 09:02 Video: Hned dvě očekávané hry se superhrdinskou...

Za falešné zprávy až rok vězení, schválili Rusové novelu zákona

-

dnes 06:29 Ruští poslanci v úterý schválili novelu zákona hrozící...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů