Věda a školy

Ministerstvo práce zapsalo již 550 dětských skupin

obrazek

Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová a ministr školství Robert Plaga

FOTO: Milan Malíček, Právo

22.2. 14:52 Zájem o dětské skupiny se zvyšuje, ministerstvo práce tak před pár dny zaevidovalo dětskou skupinu s pořadovým číslem 550. Kromě dětských skupin pro veřejnost přibývá i těch firemních, které fungují jako zaměstnanecký benefit. I orgány státní správy danou službu svým zaměstnancům nabízejí stále častěji, naposledy přibyla dětská skupina na ministerstvu životního prostředí. Kromě toho mají mít od roku 2020 školky povinnost přijímat i dvouleté děti, což zkusila zatím neúspěšně zvrátit ODS.

„Těší mě, že je mezi rodiči a poskytovateli o dětské skupiny velký zájem. Dětské skupiny považuji za jeden z důležitých předpokladů, abychom umožnili maminkám co nejdřívější návrat do zaměstnání,“ uvedla ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO).

Od jednoho roku věku do povinné školní docházky

Dětské skupiny mají nabízet flexibilní formu péče o předškolní děti a přizpůsobovat se individuálním potřebám dítěte. Jde o legislativně zakotvenou službu určenou dětem od jednoho roku do zahájení povinné školní docházky.

K 22. únoru evidovaných 550 dětských skupin nabízí celkem 7000 míst pro předškolní děti.

Rodičům i zájemcům o poskytování péče je k dispozici evidence dětských skupin, která umožňuje online registraci těch nových. Zároveň mohou využít poradenství metodiček projektu Podpora implementace dětských skupin ve všech krajích ČR. Metodičky pomohou s nejasnostmi v začátcích provozování služby, zkušenějším poskytovatelům nabídnou speciální semináře a vzdělávací akce.

Na první polovinu roku 2018 jsou naplánovány vzdělávací cykly ve všech krajských městech. „Poskytovatelé se mohou těšit na témata z oblasti psychologie, výchovy a péče o nejmenší děti, dále nebudou chybět požadavky hygieny, požárních předpisů či otázky finančního plánování,“ doplnila ministryně.

Podrobnosti k přihlašování jsou k dispozici například na webu projektu.

V souvislosti s problematikou péče o předškoláky je třeba připomenout i návrh ODS z pera jejího poslance a šéfa školského výboru Václava Klause ml. na zrušení povinného roku školky pro pětileté děti, rovněž zrušení povinného přijímání těch dvouletých od roku 2020. Normu nicméně vláda v demisi Andreje Babiše (ANO) ve středu odmítla. [celá zpráva]

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Před 80 lety mobilizovalo milión obyvatel Československa. Marně

-

dnes 01:01 Všeobecná mobilizace čs. armády, která byla vyhlášena...

Japonská sonda posadila na asteroid dva hopsavé robůtky

-

včera 11:21 Dva průzkumné roboty vypustila v pátek úspěšně u...

Nejsme podržtaškové, zlobí se někteří středoškoláci kvůli praxím

-

21.9. 11:55 Po seznámení s legislativou týkající se praktických...

Hmyzí robot českého vědce umí mávat křídly

-

21.9. 08:18 Video: Český vědec Matěj Karásek působící na Technické...

Solární kapuce přemění lidi ve sluneční elektrárnu

-

20.9. 17:57 Možná je solární kapuce vymyšlená studentem...

Třetina žáků zdravotnických SŠ zvažuje odchod do zahraničí, tvrdí průzkum

-

20.9. 12:19 Více než třetina žáků na středních zdravotnických...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů