Věda a školy

Americký astronaut poletí na ISS s časopisem z terezínského ghetta

obrazek

Astronaut Andrew Feustel (uprostřed) na snímku z roku 2011 s tehdejším americkým velvyslancem v ČR Normanem Eisenem (vlevo) a bývalým předsedou akademie věd Jiřím Drahošem – a rovněž s postavičkou Krtečka, která jej doprovázela při letu.

FOTO: Petr Horník, Právo

22.2. 11:20 Americký astronaut Andrew Feustel si i na svou třetí cestu do vesmíru, na kterou se vydá 21. března, vezme předmět spjatý s Českou republikou. Tentokrát s ním na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) poletí kopie dvou obrázků z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v židovském ghettu vytvořeném nacisty během druhé světové války v Terezíně. Informoval o tom portál Houstonia.

Při své první vesmírné misi v raketoplánu Atlantis roku 2009, jejímž cílem byla oprava Hubbleova teleskopu, měl Feustel u sebe básnickou sbírku Jana Nerudy Písně kosmické a českou vlajku.

Andrew Feustel s manželkou českého původu Indirou a knihou Jana Nerudy Písně kosmické (snímek z roku 2009)

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Na druhé cestě o dva roky později astronauta, jehož žena Indira má české kořeny, doprovázela postavička Krtečka z animovaného seriálu Zdeňka Milera. Šlo o cestu v raketoplánu Endeavour. Mise (a zároveň i poslední let tohoto raketoplánu) se uskutečnila mezi 16. květnem a 1. červnem roku 2011. Cílem bylo hledání temné hmoty ve vesmíru.

Uctění obětí holokaustu i izraelského astronauta

Feustel aktuálně prohlásil, že chce výběrem obrázků z časopisu Vedem uctít památku obětí holokaustu, ale zároveň i prvního izraelského astronauta Ilana Ramona. Jde o kresby Petra Ginze, který Vedem založil a v terezínském ghettu musel žít dva roky, než jej nacisté v září 1944 zavraždili v osvětimském koncentračním táboře.

Měsíční krajina, kresba Petra Ginze z terezínského ghetta

FOTO: Michal Kamaryt, ČTK

Kopii obrázku Měsíční krajina, která v březnu poletí s Feustelem, vzal s sebou do vesmíru již zmíněný Ramon v roce 2003 při letu raketoplánu Columbia. Tato mise ale skončila tragédií, když se raketoplán před přistáním na Zemi rozpadl a celá posádka zahynula. [celá zpráva]

V květnu 2016 Novinky zmínily páté výročí „Krtka astronauta” v kosmu. Už v té době Feustel plánoval, jak tehdy potvrdila jeho manželka na akci v pražském sídle Akademie věd ČR, právě na rok 2018 další projekt, který bude spojený i s ČR. [celá zpráva]

A nyní již víme, že se tak letos v březnu opravdu stane.

fš, Novinky, ČTK

nahoru

Věda a školy:

Nositel Nobelovy ceny ocenil české studenty. I za lék na rakovinu

-

dnes 16:13 Tři čeští studenti získali ve středu ocenění za své...

Prachové bouře na Marsu mohou znamenat hrozbu

-

dnes 13:26 Robotické vozítko NASA Opportunity kvůli silné prachové...

Kamery nad Českem zachytily extrémně jasný bolid

-

dnes 11:30 Především v západní části ČR byl v pátek 15. června...

Osamělost zabíjí, potvrdili vědci

-

včera 19:52 Zemřít na zlomené srdce? Mohlo by se zdát, že jde o...

Střední školy už nebudou v dotovaném programu Mléko do škol, rozhodla vláda

-

včera 14:01 Střední školy čeká vyškrtnutí z dotovaného programu...

Přijímačky na střední potvrdily rozdíly mezi maturitními obory

-

včera 12:56 Výsledky letošních jednotných přijímacích zkoušek na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů