Věda a školy

Americký astronaut poletí na ISS s časopisem z terezínského ghetta

obrazek

Astronaut Andrew Feustel (uprostřed) na snímku z roku 2011 s tehdejším americkým velvyslancem v ČR Normanem Eisenem (vlevo) a bývalým předsedou akademie věd Jiřím Drahošem – a rovněž s postavičkou Krtečka, která jej doprovázela při letu.

FOTO: Petr Horník, Právo

22.2. 11:20 Americký astronaut Andrew Feustel si i na svou třetí cestu do vesmíru, na kterou se vydá 21. března, vezme předmět spjatý s Českou republikou. Tentokrát s ním na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) poletí kopie dvou obrázků z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v židovském ghettu vytvořeném nacisty během druhé světové války v Terezíně. Informoval o tom portál Houstonia.

Při své první vesmírné misi v raketoplánu Atlantis roku 2009, jejímž cílem byla oprava Hubbleova teleskopu, měl Feustel u sebe básnickou sbírku Jana Nerudy Písně kosmické a českou vlajku.

Andrew Feustel s manželkou českého původu Indirou a knihou Jana Nerudy Písně kosmické (snímek z roku 2009)

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Na druhé cestě o dva roky později astronauta, jehož žena Indira má české kořeny, doprovázela postavička Krtečka z animovaného seriálu Zdeňka Milera. Šlo o cestu v raketoplánu Endeavour. Mise (a zároveň i poslední let tohoto raketoplánu) se uskutečnila mezi 16. květnem a 1. červnem roku 2011. Cílem bylo hledání temné hmoty ve vesmíru.

Uctění obětí holokaustu i izraelského astronauta

Feustel aktuálně prohlásil, že chce výběrem obrázků z časopisu Vedem uctít památku obětí holokaustu, ale zároveň i prvního izraelského astronauta Ilana Ramona. Jde o kresby Petra Ginze, který Vedem založil a v terezínském ghettu musel žít dva roky, než jej nacisté v září 1944 zavraždili v osvětimském koncentračním táboře.

Měsíční krajina, kresba Petra Ginze z terezínského ghetta

FOTO: Michal Kamaryt, ČTK

Kopii obrázku Měsíční krajina, která v březnu poletí s Feustelem, vzal s sebou do vesmíru již zmíněný Ramon v roce 2003 při letu raketoplánu Columbia. Tato mise ale skončila tragédií, když se raketoplán před přistáním na Zemi rozpadl a celá posádka zahynula. [celá zpráva]

V květnu 2016 Novinky zmínily páté výročí „Krtka astronauta” v kosmu. Už v té době Feustel plánoval, jak tehdy potvrdila jeho manželka na akci v pražském sídle Akademie věd ČR, právě na rok 2018 další projekt, který bude spojený i s ČR. [celá zpráva]

A nyní již víme, že se tak letos v březnu opravdu stane.

fš, Novinky, ČTK

nahoru

Věda a školy:

Zlínští výzkumníci zlepšují kvalitu bezlepkového pečiva

-

dnes 14:43 Vědci z Ústavu technologie potravin Fakulty...

V Česku se zbytečně prosvítí dvě miliardy korun ročně, ministerstva mají řešit světelný smog

-

dnes 12:58 Světelné znečištění negativně ovlivňuje život lidí i...

Vědci zvažují jaderný úder proti nebezpečnému asteroidu

-

dnes 04:00 Riziko je malé, ale existuje, 21. září 2135 by se mohl...

Vědci dali naději miliónům lidí, znovu rozchodili ochrnuté krysy

-

včera 18:52 Video: Výzkumníkům ze Švýcarského federálního...

K ISS úspěšně odstartovala ruská raketa, nese i obrázky z Terezína

-

včera 17:48 Video: aktualizováno K orbitální stanici ISS ve...

Pedagogické dny hradecké univerzity zvou na přednášku o vlivu digitálních médií na mozek

-

včera 11:19 Od pondělí 19. března po celý týden probíhá na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby