Věda a školy

Návrh ODS na zrušení povinného roku školky a přijímání dvouletých dětí vláda odmítla

obrazek

Poslanec ODS Václav Klaus ml., který by rád zrušil povinnost školek garantovat od roku 2020 místa dvouletým dětem.

FOTO: Petr Horník, Právo

21.2. 10:52 (aktualizováno: 21.2. 15:18) Návrh ODS na zrušení povinné mateřské školy pro pětileté děti a budoucí povinnosti školek přijímat dvouleté děti, který inicioval poslanec a předseda sněmovního školského výboru Václav Klaus ml., vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi odmítla. Takový je výsledek středečního projednávání novely školského zákona.

Premiér v demisi Babiš uvedl, že kabinet k návrhu zaujal negativní stanovisko. Podle podkladů pro středeční jednání ale měla zaslat zákonodárcům, kteří budou o předloze rozhodovat, stanovisko neutrální.

Norma iniciovaná Klausem ml. mělo mimo jiné zrušit povinnost školek od roku 2020 garantovat místa dvouletým dětem. Ten zároveň chtěl, aby se zrušil povinný rok předškolního vzdělávání pro pětileté děti. Podle exministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) jde o „laciný populismus”. [celá zpráva]

Proti návratu rodičů do práce

Vláda měla připomenout, že v posledních letech se rodičovský příspěvek měnil tak, aby umožnil rychlejší návrat pečujícího rodiče do práce. Zrušení povinnosti by kladné důsledky změn oslabilo a směřovalo by proti trendu slaďování pracovního a rodinného života, napsali vládní legislativci.

„Vláda si je nicméně vědoma též dopadů na rozpočty obcí spojené s povinným budováním kapacit pro celou dvouletou populaci,” stálo v předběžném stanovisku. Chce proto přichystat k záležitosti vlastní novelu školského zákona.

Povinný rok školky má zlepšit vzdělávací šance

Povinnou mateřskou školu pro pětileté je dle podkladů pro ministry „žádoucí nerušit”. S odvoláním na odborné názory se v nich uvádělo, že povinná školka může zlepšit vzdělávací šance zejména dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí a snížit podíl dětí s odkladem povinné školní docházky.

Veřejné mateřské školy by také mohly podle novely zpoplatnit nyní bezplatnou docházku pětiletých dětí. Předloha ruší rovněž bezplatnost vzdělávání v přípravných třídách základní školy.

Ze tří oslovených ministerstev předlohu podpořilo ministerstvo financí. Ministerstva školství a práce doporučila kabinetu, aby se k ní postavil neutrálně.

Klaus ml.: Dvouleté děti rozvrátí školku

Předkladatelé novely v čele s Klausem mladším tvrdí, že masová přítomnost dvouletých dětí v mateřských školách by předškolní vzdělávání rozvrátila, když by se podle nich jednalo o „babysitting organizovaný státem”.

Pro povinnou docházku pětiletých dětí podle autorů neexistuje žádný rozumný důvod. Nynější situace podle nich zvyšuje byrokracii školek i rodičů a náklady, které odhadli na miliardu korun ročně.

Doporučení rady vlády

Ještě před jednáním vyzvala Rada vlády pro rovnost žen a mužů kabinet, aby návrh zákona nepodpořil a naopak zajistil dostatek financí pro mateřské školy na místa pro dvouleté děti i na personál. Rada, kterou nově řídí ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO), to uvedla na vládním webu.

Rada patří mezi vládní poradní sbory. Vznikla v roce 2001.

Novinky, ČTK

nahoru

Věda a školy:

Praxe je levá ruka a teorie pravá, říká student a technický ředitel firmy v jedné osobě

-

dnes 09:33 Už na střední škole se pozastavoval nad tím, jak...

Nejspokojenější jsou rodiče se školami v Dublinu, Praha je osmá, tvrdí průzkum EU

-

dnes 04:49 aktualizováno V metropolích států Evropské unie jsou...

Plán výrazně přidat kantorům je ohrožen

-

včera 12:47 Další desítky miliard korun ročně by musela vláda...

Ondřej Šteffl: Rodiče hledají školu s lidskou tváří

-

včera 10:54 Mnohé školy se vzdalují realitě světa a děti pak...

Vědci objevili v Pacifiku nové druhy průsvitných ryb

-

17.9. 22:48 Video: Skupina vědců objevila v Tichém oceánu tři...

Vynález českých vědců by měl sklízet úspěch na Expo 2020, už má i první ocenění

-

17.9. 15:41 Odborníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT)...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů