Ekonomika

Bitcoin je naprosto idiotský, odsoudil virtuální měnu dlouholetý Buffetův pobočník

obrazek

Viceprezident Berkshire Hathaway Charlie Munger na valné hromadě svého vydavatelství Daily Journal v Los Angeles.

FOTO: Lucy Nicholson, Reuters

18.2. 03:49 Populární virtuální měna bitcoin je „naprosto idiotská“. Myslí si to dlouholetý pobočník investora Warrena Buffeta a zkušený finančník Charlie Munger. O jeho výrocích, které pronesl na valné hromadě svého vydavatelství Daily Journal v Los Angeles, informoval deník Financial Times.

„Považuji bitcoinové šílenství za naprosto idiotské,“ uvedl pro zmíněný deník 94letý viceprezident společnosti Berkshire Hathaway. Dodal, že tuto kryptoměnu považuje doslova za „škodlivý jed“.

„Očekávám, že svět bude čas od času dělat hloupé věci, protože každý touží po snadno dostupných penězích,“ řekl. „Laxní přístup naší vlády k němu (bitcoinu) je špatný,“ dodal.

Bitcoin je virtuální měna, mince na obrázku jsou jen suvenýr.

FOTO: Benoit Tessier, Reuters

Munger se vyjádřil i ke vstupu Berkshire Hathaway do oblasti zdravotnictví. Buffettova firma se v něm spojila s internetovým obchodníkem Amazon a newyorskou bankou JPMorgan & Chase. Buffettův pobočník k tomu řekl, že americký zdravotní systém považuje za zlo. [celá zpráva]

Společnost Berkshire Hathaway, původně textilku v Nebrasce, ovládl legendární investor Warren Buffett přezdívaný „věštec z Omahy” v roce 1965. Postupně její aktivity rozšiřoval do dalších segmentů a transformoval ji ve velkou investiční skupinu. Charlie Munger je dlouhá léta viceprezidentem společnosti. Aktuální hodnota jeho majetku podle magazínu Forbes činí 1,73 miliardy dolarů (35 miliard korun).

Bitcoin: Novodobá zlatá horečka

Bitcoin se těší tak velké popularitě i díky tomu, že se dá těžit na vlastní pěst pomocí výkonných počítačů. Novodobí těžaři tak doslova rozpoutali na internetu zlatou horečku. Je to patrné při pohledu do nabídek jednotlivých obchodů, kde je řada grafik a procesorů beznadějně vyprodaná. A to platí i v Česku.

Poptávka je vysoká především u hardwaru, který by jinak našel uplatnění v herních sestavách. Nedostatkovým zbožím jsou například v internetových obchodech CZC.cz a Alza.cz grafické karty AMD Radeon RX 580, RX 570, NVIDIA GTX 1060 a GTX 1070. Alza dokonce zavedla možnost bitcoiny platit.

Bitcoiny a další kryptoměny se uchovávají ve speciálních virtuálních peněženkách. Více se o této problematice dozvíte v našem dřívějším článku. [celá zpráva]

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 miliónů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]

bož, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Brexit bez dohody by země EU stál přes pět a půl biliónu, spočítal MMF

-

dnes 18:47 Pokud Británie opustí příští rok Evropskou unii bez...

Firmy luxují úřady práce. Zaměstnání už sežene téměř každý

-

dnes 17:47 Nezaměstnanost v Česku láme rekordy, stále ale ještě...

Firma Burberry spálila své luxusní parfémy a kabelky za stamilióny. Nechce zlevňovat

-

dnes 15:47 Britský výrobce luxusního módního zboží Burberry loni...

Suspendovaný šéf Audi podal stížnost proti vzetí do vazby

-

dnes 14:35 Dočasně uvolněný šéf automobilky Audi Rupert Stadler...

Bulharský regulátor zablokoval prodej tamní televize skupině PPF

-

dnes 13:32 aktualizováno Bulharský regulátor zablokoval plánovaný...

Oběd za 115 korun. Češi platí o 13 korun víc než před dvěma lety

-

dnes 12:47 Průměrná útrata za oběd v pracovním týdnu v červnu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů