Domácí

Je třeba zklidnit situaci, shodli se senátoři při řešení reportáží ČRo o Agrofertu

obrazek

Jednací sál Senátu

FOTO: Petr Horník, Právo

13.2. 17:47 Senátní komise pro sdělovací prostředky se v úterý zabývala napětím ve veřejnoprávním Českém rozhlase (ČRo). Doporučili zklidnit situaci a nalézt řešení „v duchu zákona o ČRo“. Spor vypukl začátkem února kvůli loni v listopadu odvysílané reportáži redaktora Janka Kroupy o hospodaření Agrofertu na pozemcích s nevyjasněnými majiteli.

Šéf ČRo René Zavoral označil na jednání rozhlasové rady reportáž za účelovou (za což se později omluvil), ale stále trvá na tom, že reportáž nebyla kvalitně připravena, pokud jde o její formu. Na dvě stovky zaměstnanců rozhlasu v protestním dopise postoj svého šéfa kritizovaly, považovali ho za znehodnocení práce ČRo. Stanovisko ke sporu má sdělit počátkem března rozhlasová Etická komise.

„Byl to běžný pracovní a názorový spor,” uvedl Zavoral na jednání senátní komise. Situace se podle něj uklidnila po prohlášení, ve kterém odvolal své výroky o účelovosti reportáže. Kroupa zpochybňování své redakční práce odmítl. Upozornil, že reportáž před odvysíláním prošla standardní schvalovací procedurou. Situace má podle něj řešení uvnitř rozhlasu, třeba tím, že se oddělí manažerské a žurnalistické vedení ČRo.

Senátoři z komise se shodli na tom, že veřejnoprávní rozhlas by měl fungovat bezchybně a podávat objektivní ověřené informace. Pnutí by se mělo uklidnit, aby nepřerostlo v „neřešitelnou situaci, která by všem zaměstnancům Českého rozhlasu znemožňovala provádět kvalitní práci", citovala z usnesení komise předsedkyně Daniela Filipiová (ODS).

Senátorka ČSSD Eva Syková nechce, aby média suplovala práci policie. Doporučila, aby investigativní reportáže v rozhlase byly zřetelně odděleny podobně jako v České televizi. Renata Chmelová (KDU-ČSL) uvedla, že v kauze pochybil Zavoral svou kritikou. Václav Chaloupek z klubu STAN varoval před tlakem ANO, KSČM a SPD na veřejnoprávní média, stížnost Agrofertu byla podle něj „jednou ze zkoušek odolnosti".

jp, ČTK, Právo

nahoru

Domácí:

Rodiče chtěli pojmenovat syna Thymian, v boji s justicí je podpořil Ústavní soud

-

dnes 15:07 S neobvyklou žádostí dorazili v roce 2012 na matriku ve...

Češi ze světových politiků nejvíce věří Zemanovi

-

dnes 14:50 Nejvyšší důvěře mezi vybranými světovými politiky se u...

Jak mluvit o vládě v zahraničí? Piráti připravili kvůli Babišovi další kuchařku

-

dnes 14:39 S nadsázkou si Piráti znovu rýpli do premiéra Andreje...

Pirátovi Peksovi žádný postih za výroky o Babišovi nehrozí

-

dnes 13:14 aktualizováno Mandátový a imunitní výbor v úterý...

Plánované metro D by mohlo vést i na Žižkov a do Vysočan, rozhodli radní

-

dnes 13:04 Plánovaná trasa metra D by podle radních měla z náměstí...

Jsou to plíživé čistky. TOP 09 chce mimořádnou schůzi kvůli personálním změnám vlády

-

dnes 12:05 Vláda provádí čistky, chceme to vysvětlit na mimořádné...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby