Zahraniční

Babiš na Slovensku prohrál, ve svazcích StB je veden dál

obrazek

Andrej Babiš v lednu 2014 u krajského soudu Bratislava I, který řešil jeho žalobu proti Ústavu paměti národa v souvislosti s archivními svazky. V nich je Babiš veden jako agent komunistické Státní bezpečností (StB).

FOTO: Jan Koller, ČTK

13.2. 13:24 (aktualizováno: 13.2. 14:19) Český premiér Andrej Babiš bude nadále veden ve svazcích komunistické StB, v úterý o tom rozhodl Krajský soud v Bratislavě. Ten se případem zabýval poté, co mu to nařídil Ústavní soud. Novinkám to potvrdil mluvčí krajského soudu Pavol Adamčiak. Babiš se o dalším postupu poradí s právníky.

„Krajský soud v Bratislavě dne 30. 01. 2018 veřejně vyhlásil rozsudek, kterým rozhodl tak, že napadnutý rozsudek soudu první instance mění tak, že žalobu žalobce zamítá. Rozsudek je právoplatný doručením,” řekl Novinkám mluvčí bratislavského krajského soudu Pavol Adamčiak.

Soud zamítl Babišovu žalobu, že je neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako agent. Učinil tak v souladu s loňským verdiktem ústavního soudu, který mu případ vrátil k opětovnému projednání kromě jiného z důvodu, že žalovanou stranou ve sporu neměl být slovenský Ústav paměti národa (ÚPN).

Pro ÚPN je tak věc uzavřená. „Pro nás a pro Ústav paměti národa to znamená, že kauza Babiš je právoplatně a definitivně uzavřená. V současnosti neexistuje žádné rozhodnutí soudu, které by říkalo, že je Andrej Babiš jako agent Státní bezpečnosti veden neoprávněně," komentovali podle deníku SME výsledek sporu právníci z advokátské kanceláře Poláček & Partners, kteří ústav donedávna ve sporu zastupovali.

Krajský súd rozhodol a definitívne uzavrel kauzu Babiš

Čerstvá informácia: Krajský súd rozhodol a definitívne uzavrel kauzu Babiš. Výsledok? Neexistuje žiadne rozhodnutie súdu, ktoré by hovorilo, že Andrej Babiš je vedený ako agent štátnej bezpečnosti neoprávnene. Čo tomu predchádzalo? Minulý rok, keď ústavný súd zistil viaceré závažné pochybenia, rozhodnutie najvyššieho aj krajského súdu zrušil. Celý proces sa vrátil na krajský súd, ktorý žalobu p. Babiša zamietol. Končí spor, ktorý trval od roku 2012. Či sa rozhodne p. Babiš žalovať ministerstvo vnútra alebo niekoho iného, je otázkou na neho. Pravdou však je, že ÚPN si môže konečne vydýchnuť. Táto kauza mu zároveň paradoxne pomôže vyriešiť mnohé ďalšie spory.

Zveřejnil(a) Poláček & Partners advokátska kancelária dne 13. únor 2018

ÚPN poukazoval na to, že Babiš je ve svazcích řádně uveden jako agent. Tím se podle ústavu stal v roce 1981, o rok dříve důvěrníkem. Spolupráce měla skončit v roce 1985, kdy byl Babiš vyslán společností Petrimex do Maroka.

V říjnu 2017 slovenský ústavní soud zrušil dřívější rozhodnutí soudů nižší instance, které shledaly, že Babiš je v archivech StB veden neoprávněně.

Slovenský ústavní soud na základě stížnosti ÚPN vrátil případ odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě k novému projednání.

Smyšlená záležitost, tvrdí Babiš

Babiš v reakci uvedl, že jde o novou informaci, a poradí se proto s právníky, koho žalovat dále. Fakt, že je ve svazcích veden, mu vadí, a podle jeho vyjádření pro Českou televizi jde o „smyšlenou záležitost”.

V dokumentech StB figuruje předseda ANO, který navíc v ČR čelí obvinění z dotačního podvodu na Čapí hnízdo, jako agent pod krycím jménem Bureš.

Dva bývalí důstojníci komunistické tajné služby však u soudu tvrdili, že Babiš naverbován nikdy nebyl. Před soudem prohlásili, že zpráva o Babišově získání coby agenta nebyla pravdivá, případně že Babiš s StB spolupracoval nevědomě.

ivi, Novinky, Právo

nahoru

Zahraniční:

Ve venezuelské zoo krmí vyhladovělá zvířata nejslabšími jedinci

-

dnes 11:08 Venezuelská zoo se kvůli katastrofálnímu nedostatku...

KLDR dochází potraviny, palivo i papír pro stranický list

-

dnes 09:04 Severní Koreji dochází palivo, potraviny i papír, takže...

Maďarští studenti opět vyšli do ulic, žádali svobodnější vzdělávání

-

dnes 08:46 Několik tisíc většinou středoškolských studentů...

Znásilněno bylo nejméně 12 procent Francouzek

-

dnes 08:15 Dvanáct procent Francouzek, tedy asi čtyři milióny žen,...

Dotační bič na odmítače dál štěpí EU

-

dnes 03:08 Ke spojení unijních dotací s přikývnutím na...

Ve válce v Jižním Súdánu se vypichují oči, kastrují muži a děti musejí přihlížet znásilňování matek

-

včera 20:58 Brutální válčené zločiny provázejí etnickou občanskou...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby