Ekonomika

Odchod z EU by vyvolal vleklou krizi, krachy a propouštění, řekl šéf Hospodářské komory

obrazek

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý

FOTO: Petr Horník, Právo

13.2. 19:59 Případné vystoupení Česka z Evropské unie by vyvolalo ekonomickou krizi, která by trvala možná i desetiletí. Kvůli silné závislosti na obchodu s EU by zemi po tzv. czexitu čekala vlna krachů firem a propouštění zaměstnanců, řekl v rozhovoru pro Novinky prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Odchod ČR z EU není na pořadu dne, nicméně některé strany hrají na notu vzdoru proti nepopulární byrokracii Bruselu, chtěly by referendum o EU, jako bylo v Británii. Co by pro českou ekonomiku opuštění EU znamenalo? Zchudli by Češi, pocítili by to například na platech?

Pro podnikatele i pro investory je zásadní předvídatelnost podnikatelského prostředí a jeho stabilita. To v podmínkách byť jen reálně hrozící možnosti opuštění EU není možné. Czexit je krok do neznáma, do právní, politické i ekonomické nejistoty.

Dopady na českou ekonomiku – a tím i na české občany – by byly jednoznačně negativní. Zejména v posledních letech, kdy jsme si zvykli na solidní růst platů a minimální nezaměstnanost, by nás opět čekala tvrdá realita propouštění a krachů firem. A to nejen na několik krizových let, ale možná i celé desetiletí.

Rozdíl mezi ostrovní Británii a středoevropským Českem je zřejmý, přesto lze vypíchnout například rozdílnou situaci ohledně zahraničního obchodu?

Česká republika je na rozdíl od Velké Británie malou otevřenou ekonomikou ve středu Evropy. Jsme závislí na exportu do EU, především do Německa.

ČR navíc nemá ani zdaleka tak silnou pozici jako Velká Británie, která je čistým plátcem do rozpočtu EU, což bychom silně pocítili nejen při potenciální renegociaci (novém vyjednávání) obchodních smluv.

Lze najít nějaký teoreticky pozitivní dopad?

Pozitivní dopady by odchod mohl mít, nikoliv však pro ČR či pro EU, ale například pro některé východní země. Ty by mohly vidět v odchodu ČR z EU politickou i ekonomickou příležitost.

Jak vidíte výhled ekonomiky Británie, kde lidé odchod z EU odhlasovali? Dopadne to negativně na jejich ekonomiku? Nebo čekáte, že nakonec brexit přeci jen nebude?

Je to již rok a půl od chvíle, co Velká Británie odhlasovala svoje opuštění EU, a stále není konkrétní představa o základních parametrech jejich budoucího fungování. Existují různé studie o dopadech brexitu na ekonomiku Spojeného království, ale výrazně se liší. Obecně panuje názor, že dopady odhadovat nelze, nicméně existence negativních dopadů je velmi reálná.

Tomáš Volf, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Nissan testuje sdílení jízd v samořízených vozech. Chce konkurovat Uberu

-

včera 16:43 Japonská automobilka Nissan Motor Co v pátek...

Část Čechů bohatne, luxus jede

-

23.2. 19:25 Ačkoliv je každý desátý Čech podle statistiků v...

ČEZ podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv

-

23.2. 18:13 aktualizováno Energetická skupina ČEZ v pátek...

Developer dostal pokutu 300 tisíc za poškození přírody v Krkonoších

-

23.2. 15:27 Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila...

Prodej ČEZ v Bulharsku stál hlavu tamní ministryni energetiky

-

23.2. 13:57 aktualizováno Bulharská ministryně energetiky...

Čínská vláda převzala kontrolu nad obří pojišťovnou. Šéfa obvinila

-

23.2. 13:07 Čínská vláda převzala kontrolu nad společností Anbang...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby