AutoMoto

Náhradní díly pro historické vozy značky Porsche vyrobí 3D tiskárna

obrazek

Vozy Porsche Classic se nemohou spolehnout na díly z výroby. Už prostě neexistují.

FOTO: Porsche

13.2. 10:26 Vytvořit náhradní díl na automobil, který už se desítky let nevyrábí, je obtížná, a hlavně drahá práce. A tak na řadu přichází moderní technologie 3D tisku, která konkrétně zachrání spoustu historických modelů Porsche.

Kdo někdy pracoval ve vývoji, potvrdí problém, který vzniká s výrobou testovacího jednokusového výrobku. Tyto potíže samozřejmě překonat jdou, ale za cenu opravdu velkých nákladů a obtížného domlouvání. Mnohem jednodušší je řešení vnitropodnikové nebo on-line.

A tak divize Porsche Classic, která se stará o historický základ značky, archivuje dokumentaci, restauruje vozy své i zákazníků, přistoupila na 3D tisk. Stačí vytvořit v CAD programech 3D maketu potřebného výrobku a tu pak nechat vyrobit na 3D tiskárně. Což jde klidně on-line u specializované firmy.

Zadávat do výroby každý z těchto dílů jako jediný kus by vyšlo na ohromné peníze.

FOTO: Porsche

Pár příkladů za všechny. Porsche 959 je auto, které je neskutečně ceněné pro svou krásu, sílu, rychlost, ale i vzácnost, protože se jich vyrobilo jen 292 kusů. Jeden vůz má však zničený pedál spojky. A tak byl formou nanášení kovového prachu pomocí 3D tiskárny vyroben díl nový. Stejně tak firma udělala i držák zrcátka pro model 911 Speedster.

V současné době má divize Porsche Classic v databázi asi dvacet hotových výkresů takových součástek. Ty hodlá rozšířit na celkem solidní základ, který by se v případě potřeby jen vyjmul z databáze a nechal se na 3D tiskárně vyrobit v případě, že by zákazník takový díl potřeboval.

fra, Novinky

nahoru

AutoMoto:

Fascinující podívaná: McLaren ukázal ruční výrobu svých aut

-

včera 17:27 Video: Britský McLaren zveřejnil video, které ukazuje...

Omlazené Audi TT je venku, najděte pět rozdílů

-

včera 13:48 Obrazem: Od první upoutávky na omlazené Audi TT...

Můj první Goodwood: Ten pravý sraz milovníků vůně spáleného benzínu

-

včera 11:38 Obrazem: Festival rychlosti v Goodwoodu je ohromujícím...

Jen chvíle nás dělí od představení vylepšeného Audi TT

-

včera 09:17 Oblíbené kupé Audi TT bude mít zanedlouho premiéru....

Bývalý jezdec F1 postavil šílenou motorku

-

včera 08:53 Video: Jméno Tarso Marquez si možná ještě pamatujete z...

Děláte je taky? Nejhorší zlozvyky při jízdě po dálnici

-

včera 07:49 Jízda po dálnici je obecně nejrychlejší a...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů