AutoMoto

Náhradní díly pro historické vozy značky Porsche vyrobí 3D tiskárna

obrazek

Vozy Porsche Classic se nemohou spolehnout na díly z výroby. Už prostě neexistují.

FOTO: Porsche

13.2. 10:26 Vytvořit náhradní díl na automobil, který už se desítky let nevyrábí, je obtížná, a hlavně drahá práce. A tak na řadu přichází moderní technologie 3D tisku, která konkrétně zachrání spoustu historických modelů Porsche.

Kdo někdy pracoval ve vývoji, potvrdí problém, který vzniká s výrobou testovacího jednokusového výrobku. Tyto potíže samozřejmě překonat jdou, ale za cenu opravdu velkých nákladů a obtížného domlouvání. Mnohem jednodušší je řešení vnitropodnikové nebo on-line.

A tak divize Porsche Classic, která se stará o historický základ značky, archivuje dokumentaci, restauruje vozy své i zákazníků, přistoupila na 3D tisk. Stačí vytvořit v CAD programech 3D maketu potřebného výrobku a tu pak nechat vyrobit na 3D tiskárně. Což jde klidně on-line u specializované firmy.

Zadávat do výroby každý z těchto dílů jako jediný kus by vyšlo na ohromné peníze.

FOTO: Porsche

Pár příkladů za všechny. Porsche 959 je auto, které je neskutečně ceněné pro svou krásu, sílu, rychlost, ale i vzácnost, protože se jich vyrobilo jen 292 kusů. Jeden vůz má však zničený pedál spojky. A tak byl formou nanášení kovového prachu pomocí 3D tiskárny vyroben díl nový. Stejně tak firma udělala i držák zrcátka pro model 911 Speedster.

V současné době má divize Porsche Classic v databázi asi dvacet hotových výkresů takových součástek. Ty hodlá rozšířit na celkem solidní základ, který by se v případě potřeby jen vyjmul z databáze a nechal se na 3D tiskárně vyrobit v případě, že by zákazník takový díl potřeboval.

fra, Novinky

nahoru

AutoMoto:

AeroMobil představil nový koncept elektrického létajícího automobilu

-

dnes 17:46 Obrazem: Koncept elektrického létajícího vozidla 5.0...

Britský řidič jel po dálnici bez kola. Nechápal, kde je problém

-

dnes 16:39 Na zcela zničené dojezdové rezervě, a tedy v podstatě...

Selhalo úplně všechno - technika i řidič, hodnotí odborník smrtelnou nehodu samořiditelného auta

-

dnes 15:22 Video: Americká policie zveřejnila videozáznam z...

Easter Jeep Safari: sedm konceptů Jeepů do každého terénu

-

dnes 13:45 Na každoroční akci pro fanoušky značky Jeep v poušti...

Nový benzínový čtyřválec má spotřebu dieselu, slibuje Volkswagen

-

dnes 12:54 Volkswagen uvede na trh přepracovaný motor 1,5 TSI s...

Opel poprvé ukázal novou Corsu GSi

-

dnes 10:41 Tři písmena GSi používá Opel již od osmdesátých let pro...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby