Bydlení

U sídla obří společnosti vyrostl deštný prales

Deštný prales v kancelářské budově Amazonu

ZDROJ: AP

13.2. 06:18 Jen několik kroků od sídla společnosti Amazon v americkém Seattlu vyrostla jako jeho součást trojice kulovitých prosklených útvarů, v nichž se ukrývá uměle udržovaný, leč plně životaschopný deštný prales. Systémy ve „skleněné housence” udržují nejenom potřebnou teplotu, ale také vlhkost vzduchu, takže více než 40 000 rostlin nechybí nic potřebného k životu.

Ačkoli interiér vzbuzuje dojem botanické zahrady, primárně celý prostor slouží jako obří čtyřpatrová kancelář.

„Na prvním místě stojí pohodlí lidí a pak tu máme zeleň. Naší myšlenkou bylo propojit je s přírodou. Snažíme se je dostat z jejich běžného pracovního prostředí za psacím stolem,” vysvětlil pro agenturu AP Ron Gagliardo, který má u internetového prodejního gigantu poněkud nečekanou pozici – hlavní zahradník.

Zákoutí pro pracovní schůzky nebo třeba jen odpočinek či svačinu jsou zakomponovaná mezi zeleň. Člověk si tak užívá bezprostřední blízkost přírody.

FOTO: Reuters

O pobyt v přírodou přetékajícím skleníku je mezi zaměstnanci společnosti obrovský zájem. Aby bylo možné v koulích udržet potřebné prostředí, museli ve firmě zavést pořadník.

Pobyty jsou momentálně zamluvené až do dubna, a to přesto, že kapacita trojice koulí je rovná tisícovka lidí. (Pokud se ovšem mají cítit pohodlně, je vhodné, aby jich bylo uvnitř spíše jen 800.)

V interiéru nových prostor je udržována stálá teplota a vlhkost vzduchu tak, aby měly rostliny potřebné klima pro svůj růst. Na mnoha místech jsou proto charakteristické mlžné opary.

FOTO: Reuters

Pracovníci mohou využít posezení u stolků k tradičním pracovním schůzkám, v koulích jsou také piknikové zóny, které zaměstnancům nabízejí útočiště například v období dešťů, které Seattle skrápějí.

V interiéru obřích koulí je vytvořena spousta posezení ukrytých v zeleni.

FOTO: Reuters

Kvůli rostlinám je ve sklenících udržována teplota 22 stupňů a 60procentní vlhkost vzduchu. Centrálním prvkem je přes 15 metrů vysoký fíkovník.

Většina ze 40 000 rostlin během roku kvete, mnohé mají i plody. Ty jsou ovšem všem návštěvníkům zapovězeny. Rostliny pocházejí z více než 50 zemí a z pěti kontinentů světa. Na devadesát procent rostlin bylo v předstihu vypěstováno do současné, dospělé podoby v jiných sklenících tak, aby po dokončení koulí mohly být přesazeny na své místo.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Jana Nesvadbová, Novinky

nahoru

Bydlení:

Co nám vyrostlo na zahradě aneb Jak od sebe odlišit anděliku, bolševník a bolehlav

-

včera 07:59 Obrazem: Tři rostliny ze stejné čeledi, přesto si...

Veřejnost může hlasovat pro svého favorita v soutěži Stavba roku až do 25. září

-

17.8. 12:19 Od počátku srpna až do 25. září může veřejnost na...

Hlavním požadavkem při rekonstrukci bytu byla uvolněnost

-

17.8. 08:27 Obrazem: Těžko byste uhodli, že jste se ocitli v...

Nechtěli děti vychovávat v paneláku. Dřevostavba byla jasná volba

-

17.8. 06:31 Obrazem: Manželé Silvie a Jaroslav už před několika...

Naháč - aktivní pes, který zvládne i sportovní výcvik

-

16.8. 12:03 Nikdo jim neřekne jinak než naháči. Už z toho vyplývá,...

Pražský byt se pyšní jedinečnou polohou i atmosférou

-

16.8. 08:38 Obrazem: Minimalistický, decentní, nápaditý, a přitom...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů