Bydlení

Jídelnu slaďte se zbytkem interiéru

obrazek

Jídelna se propojuje s obytným prostorem a jídelní stůl má v interiéru svoje čestné místo. Vybírejte proto kvalitní materiál, volte vhodný rozměr a velikost.

FOTO: Kuchyně Schmidt

8.2. 08:43 Jídelna obvykle bývá součástí obytného prostoru, málokdy je samostatnou místností. Jak ji zařídit, aby byla hezká na oko a zároveň praktická a ladila se zbytkem interiéru?

Co je nejdůležitější? Když si početná rodina sedne k jídelnímu stolu a sdílí společně zážitky. Prostorný a krásný stůl stmeluje lidi, přispívá k pohodě, je praktický při větších oslavách.

Nejoblíbenější je obdélníkový tvar stolu, protože nezabírá tolik prostoru. Ke stolu patří i svítidlo, které osvětlí celou plochu.

FOTO: La Natura (2x)

Dopřejte si dominantní stůl

Velikost, tvar a materiál – tři neznámé, které rozhodují o výběru stolu. Rozměr stolu ovlivňuje počet osob v domácnosti a také prostorové možnosti. Pokud to ale jenom trochu jde, vyberte si stůl co největší. V praxi oceníte pohodlné stolování, servírování a dostatek místa na odkládání.

Ke stylu skandinávského venkova patří jemná patina a rustikální vzhled kuchyňské linky a židlí.

FOTO: Trachea

Velikost: Příjemný rozměr pro čtyřčlennou rodinu představuje stůl o velikosti 160 x 90 cm, protože se k němu pohodlně usadí i návštěva, navíc máme dostatek místa na dekorace.

Vždy pamatujte na to, že podle ergonomických pravidel má mít kolem sebe jeden člověk prostor 60 x 40 cm, výška stolu se pak pohybuje v rozmezí od 72 do 76 cm.

Výška stolu souvisí s výškou sedáku použité židle, a tak ji pořizujte zásadně se stolem.

FOTO: Ikea (2x)

Tvar: Vítězí obdélník, protože je na rozdíl od oválu či kruhu prostorově nenáročný. Kratší stranou ho lze přisadit ke stěně a kolem dokola rozestavět židle.

Když bojujete s místem, určitě pořiďte stůl rozkládací, který oceníte při rodinných oslavách nebo při početnější návštěvě.

V malé kuchyni volte světlý nábytek, který působí subtilně a opticky rozšiřuje prostor. Vhodný je rozkládací typ stolu.

Oválný stůl je skvělá volba do prostorné jídelny! Stolovníci na sebe dobře vidí, nikdo není dominantní, zaoblená hrana na rozdíl od pravoúhlého rohu působí útulně a přátelsky.

Materiál: Většina volí dřevo, protože je přívětivé na dotek, pocitově hřejivé a útulné. Dřevo má krásnou strukturu, nenapodobitelnou kresbu, barvu a také se snadno udržuje (zvláště s voskovaným povrchem). Lze ho kombinovat s bezpečnostním sklem (horní vsazená deska).

V kuchyni je praktický přípravný stůl na rychlé snídaně a klasický jídelní. K bílé kuchyňské lince skvěle ladí masivní dřevěný nábytek.

Komfortně i na židli

Jestliže preferujete jídelnu, volte pohodlné židle – s měkkým polstrováním, vyšší opěrkou a třeba i područkou.

Sedák židle má být pohodlný, snadno udržovatelný, snímatelný a prací. Ideální šířka sedáku je 40 x 40 cm.

FOTO: Kratochvíl Parket Profi

Židle vybírejte zároveň se stolem, musí si sednout výškově. Jak to zjistíte? Obecně platí, že sezení má být vysoké 45 cm, aby rovně usazená postava měla stehenní a holenní kosti v pravém úhlu a chodidla byla pohodlně na podlaze.

Opěrák nemá být úplně rovný, ale s mírným prohnutím a svírat úhel 95°.

Počet židlí nemusí odpovídat počtu členů rodiny. Vždy se hodí nějaké židle navíc pro návštěvy.

FOTO: Butlers

Všímejte si rovněž stability židle a jak snadno ji lze uchopit, odsunout od stolu a zda nepoškrábe podlahovou krytinu (řešením jsou nalepené filcové podložky).

Preferujte speciální potahové látky z odolných materiálů proti otěru a zátěži. Jsou povrchově upraveny proti skvrnám a tekutinám, snadno se čistí na sucho.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Sylva Svobodová, Právo

nahoru

Bydlení:

Na místě opuštěné budovy vyrostl ekologický dům

-

dnes 06:16 Obrazem: Prvním rodinným domem v kanadském Montrealu,...

Zvlhčovač vzduchu brání tělo nejen před rýmou

-

včera 13:23 Obrazem: Vlhkost vzduchu v místnostech v topné sezóně...

I kočka a pes si mohou v bytě rozumět

-

včera 09:19 Obrazem: Soužití psa a kočky pod jednou střechou...

Mezi nejpovedenějšími stavbami pro letošní rok je i chrám vín v podobě stodoly

-

včera 06:06 Obrazem: Jednou ze staveb přihlášených do letošního...

Herci Míša a Roman Tomešovi jsou v moderním srubu spokojeni

-

17.9. 12:58 Obrazem: Při sedmiletém soužití a vystřídání různých...

Neviditelné dveře by každý rád viděl. U sebe doma

-

17.9. 08:34 Obrazem: Elegance v interiérovém designu se v každém...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů