Bydlení

Zastaralá budova ustoupila stavbě honosné vily

obrazek

Vila s adresou: Winstona Churchilla 6, čp. 1348, Ústí na Labem

FOTO: Archiv publikace Slavné vily Ústeckého kraje

7.2. 12:01 Vila v Ústí na Labem od architekta Paula Brockardta se začala stavět na konci třicátých let dvacátého století. Čtyřpodlažní Petschkova vila vyrostla jako poslední stavba v nejluxusnější ústecké ulici, přezdívané „miliónová“. I tato stavba rozhodně působí velmi honosným dojmem.

Vilu si pro svoji rodinu stavěl syn nejbohatšího podnikatele první republiky, uhlobarona Ignaze Petschka. A tak nehrálo roli, že kvůli novostavbě musela být zbourána starší stojící vila, ani to, že svažitá parcela si vyžádá náročné zemní práce.

Architektonická podoba vily je u nás celkem originální. Stylově je inspirována francouzským barokním klasicismem. To vedlo i ke zpochybňování ideového autorství ústeckého architekta Paula Brockardta. Podle jednoho z názorů jen rozpracoval návrhy francouzského architekta Thériota. Brockardt ale za svou dlouholetou praxi prokázal, že byl nadprůměrným architektem.

Architekt volil hodně symetrie. Stavba díky tomu působí harmonickým dojmem.

FOTO: Archiv publikace Slavné vily Ústeckého kraje

Luxusní provedení stavby se projevuje hned v miniaturní předsíni, dvojici radiátorů tam kryjí výrazné litinové mříže a mramorové parapety. V suterénu byl prostorný vestibul, byt domovníka, telefonní ústředna či tělocvična.

Klasická honosná výzdoba dodávala interiérům na důstojnosti.

FOTO: Archiv publikace Slavné vily Ústeckého kraje

Do patra vede kamenné schodiště s bohatě zdobeným litinovým zábradlím. Nejpůsobivější je u mříží vykovaných do podoby rozkvetlého keře.

Za nimi je umístěna reprezentační hala s neorokokovým krbem. Hala ústí trojicí francouzských oken na krytou terasu. Po stranách nechybí reprezentační salóny s bohatou umělecko-řemeslnou výzdobou.

Chloubou sálu se stala dekorovaná krbová kamna.

FOTO: Archiv publikace Slavné vily Ústeckého kraje

Schodiště do dalšího patra má nejpůsobivější scenérii interiérů. Je velkoryse pojaté. Dřevěnou konstrukci nesou mohutné sloupy s korintskými hlavicemi vytvořenými řezbářem.

V patře bylo sedm ložnic, jedna propojená s terasou, a čtyři koupelny. V nejvyšším patře nechyběly provozní místnosti jako prádelna, žehlírna, pokoj na kožichy a pokoje služebnictva.

Interiéru dominovaly reprezentační salóny s bohatou umělecko-řemeslnou výzdobou.

FOTO: Archiv publikace Slavné vily Ústeckého kraje

Přepychovou novostavbu si ale majitelé dlouho neužili. Petschkovi ze dne na den přišli o své pohádkové bohatství. Kvůli židovskému původu musela rodina Franze Petschka sedm let po nastěhování do nového domu emigrovat. Zkonfiskovanou vilu nacisté proměnili v sídlo policejního prezidia.

Po válce byla ve vile na krátkou dobu restaurace, pak dlouhá léta využíval objekt Dům pionýrů a mládeže. Stavba si i přesto dodnes uchovala velkou část ze své honosné výzdoby. Vilu později začal používat úřad školní inspekce.

Text: Martin Krsek, editace: tnk, Novinky

nahoru

Bydlení:

V létě mohou trápit psa paraziti, vosy, pyl i velká horka

-

dnes 11:55 Stále více majitelů nemá psa pouze jako hlídače na...

Foukanou izolací lze zateplit rychle a bez odpadu

-

dnes 08:57 Obrazem: Foukanou izolaci můžeme využít k zateplení...

Dům zasunutý pod železniční most vypadá jako obří polštář, který o něj kdosi opřel

-

dnes 06:37 Obrazem: Je to ten druh domu, na který hned tak člověk...

Dům s otáčivým interiérem je architektonickým skvostem, i když trochu ošuntělým

-

včera 12:23 Obrazem: Nevšední dům v japonském městě Mito má...

Užijte si romantické koupání v biotopu

-

včera 08:43 Obrazem: Vybudováním koupacího jezírka získáte krásný...

Živá zahrada ve stylu první republiky s květinami, které pěstovaly naše babičky

-

včera 06:42 Video: Květiny, které pěstovaly naše babičky, zahradní...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů