Bydlení

Zastaralá budova ustoupila stavbě honosné vily

obrazek

Vila s adresou: Winstona Churchilla 6, čp. 1348, Ústí na Labem

FOTO: Archiv publikace Slavné vily Ústeckého kraje

7.2. 12:01 Vila v Ústí na Labem od architekta Paula Brockardta se začala stavět na konci třicátých let dvacátého století. Čtyřpodlažní Petschkova vila vyrostla jako poslední stavba v nejluxusnější ústecké ulici, přezdívané „miliónová“. I tato stavba rozhodně působí velmi honosným dojmem.

Vilu si pro svoji rodinu stavěl syn nejbohatšího podnikatele první republiky, uhlobarona Ignaze Petschka. A tak nehrálo roli, že kvůli novostavbě musela být zbourána starší stojící vila, ani to, že svažitá parcela si vyžádá náročné zemní práce.

Architektonická podoba vily je u nás celkem originální. Stylově je inspirována francouzským barokním klasicismem. To vedlo i ke zpochybňování ideového autorství ústeckého architekta Paula Brockardta. Podle jednoho z názorů jen rozpracoval návrhy francouzského architekta Thériota. Brockardt ale za svou dlouholetou praxi prokázal, že byl nadprůměrným architektem.

Architekt volil hodně symetrie. Stavba díky tomu působí harmonickým dojmem.

FOTO: Archiv publikace Slavné vily Ústeckého kraje

Luxusní provedení stavby se projevuje hned v miniaturní předsíni, dvojici radiátorů tam kryjí výrazné litinové mříže a mramorové parapety. V suterénu byl prostorný vestibul, byt domovníka, telefonní ústředna či tělocvična.

Klasická honosná výzdoba dodávala interiérům na důstojnosti.

FOTO: Archiv publikace Slavné vily Ústeckého kraje

Do patra vede kamenné schodiště s bohatě zdobeným litinovým zábradlím. Nejpůsobivější je u mříží vykovaných do podoby rozkvetlého keře.

Za nimi je umístěna reprezentační hala s neorokokovým krbem. Hala ústí trojicí francouzských oken na krytou terasu. Po stranách nechybí reprezentační salóny s bohatou umělecko-řemeslnou výzdobou.

Chloubou sálu se stala dekorovaná krbová kamna.

FOTO: Archiv publikace Slavné vily Ústeckého kraje

Schodiště do dalšího patra má nejpůsobivější scenérii interiérů. Je velkoryse pojaté. Dřevěnou konstrukci nesou mohutné sloupy s korintskými hlavicemi vytvořenými řezbářem.

V patře bylo sedm ložnic, jedna propojená s terasou, a čtyři koupelny. V nejvyšším patře nechyběly provozní místnosti jako prádelna, žehlírna, pokoj na kožichy a pokoje služebnictva.

Interiéru dominovaly reprezentační salóny s bohatou umělecko-řemeslnou výzdobou.

FOTO: Archiv publikace Slavné vily Ústeckého kraje

Přepychovou novostavbu si ale majitelé dlouho neužili. Petschkovi ze dne na den přišli o své pohádkové bohatství. Kvůli židovskému původu musela rodina Franze Petschka sedm let po nastěhování do nového domu emigrovat. Zkonfiskovanou vilu nacisté proměnili v sídlo policejního prezidia.

Po válce byla ve vile na krátkou dobu restaurace, pak dlouhá léta využíval objekt Dům pionýrů a mládeže. Stavba si i přesto dodnes uchovala velkou část ze své honosné výzdoby. Vilu později začal používat úřad školní inspekce.

Text: Martin Krsek, editace: tnk, Novinky

nahoru

Bydlení:

Přivítejte jaro novým zahradním nábytkem. Rady, jak vybrat ten pravý

-

dnes 10:17 Ačkoli to tak za oknem nevypadá, jaro už je za dveřmi,...

Kempingové chaty nenápadně zapadají do krajiny bývalého lomu

-

dnes 06:43 Obrazem: Malé kabiny na vysokých nožkách, sloužící jako...

Udělejte si v šatní skříni pořádek

-

včera 12:18 Obrazem: Předtím, než si pořídíte šatní skříň nebo...

Jak pečovat o jarní trávník

-

včera 09:09 Obrazem: Jaro začíná doslova za pár dní, a to je...

Moderátor Pavel Cejnar má z domu výhled na vyhaslou sopku

-

včera 06:17 Obrazem: Moderátor a herec Pavel Cejnar pracuje v...

Pijte zdravou vodu, zbavte se vodního kamene

-

18.3. 14:15 Čistá voda je nejlepší tekutina pro naše tělo. Ve své...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby