Domácí

Drahoš v kampani vyčerpal limit 50 miliónů, Zeman o půlku méně

Miloš Zeman a Jiří Drahoš

ZDROJ: Novinky

23.1. 08:02 Kandidáti na prezidenta Jiří Drahoš i Miloš Zeman ve finiši kampaně utratili milióny korun. Zatímco Zeman použil více než pět miliónů především na billboardy a inzerci, Drahoš dal až 14 miliónů do kontaktní kampaně v krajích a celkově tak vyčerpal 50miliónový limit. Zeman celkově utratil kolem 22 miliónů. Informace museli oba zveřejnit do pondělní půlnoci.

Zatímco současná hlava státu využívala peníze od svých podporovatelů, které se vykazují jako bezúplatná plnění, a v prvním kole tak podle dostupných informací Zeman utratil kolem 17 miliónů korun a ve druhém něco přes pět miliónů korun, tak Jiří Drahoš sázel především na dary od velkých podnikatelů i drobných dárců. [celá zpráva]

Ti mu na účet před prvním kolem poslali kolem 34 miliónů korun a během uplynulého týdne mu tam přibylo dalších 12 miliónů. [celá zpráva]

Miloš Zeman na účtě vybral kolem 4,5 miliónů korun, nejedená se však z velké části o příspěvky od podporovatelů, ale naopak o setinové částky doprovozené komentáři Zemanových odpůrců s tím, že už ho za prezidenta nechtějí. [celá zpráva]

Společně s podporou dobrovolníků utratil Jiří Drahoš v prvním kole zhruba 36 miliónů korun a ve druhém kole téměř na korunu přesně 14 miliónů, a vyčerpal tak maximální možnou částku 50 miliónů.

Nikdy jsem podporovatelům za peníze nic neslíbil a oni dobře vědí, že by ode mě žádný takový slib nedostaliJiří Drahoš

Zatímco tým Miloše Zemana vložil peníze především do billboardů a inzerce, Drahoš naopak do kontaktní kampaně po republice. [celá zpráva]

„Určitě maximum nepřekročíme, ale jestli tam budeme schopni vložit celou částku, to nevím,” řekl ještě v průběhu minulého týdne Novinkám Jiří Drahoš.

Drahoš: Podporovatelům jsem nic neslíbil

Kvůli podpoře vlivných podnikatelů se stává Jiří Drahoše terčem kritiky a spekulací o tom, že jim bude po volbách zavázán.

„Každý si může přečíst prohlášení těch velkých podporovatelů, kde oni sami důrazně odmítají, že by po mně cokoliv chtěli. Nikdy jsem jim nic neslíbil a oni dobře vědí, že by ode mě žádný takový slib nedostali, řekl Novinkám Drahoš a dodal, že má přehled v tom, od koho peníze přicházejí.

Za poslední týden mu částkami vyššími než 50 tisíc korun přispělo více než 43 přispěvatelů. Mezi nimi například půl miliónem přispěla brněnská společnost Aveko Servomotory, firma Y Soft Corporation nebo Lázně Luhačovice a Jáchymov, které vlastní miliardář Martin Burda.

Rovný milión korun Drahošovi na kampaň poslal podnikatel a mecenáš Václav Dejčmar, dále také nadace Blížksobě i manželé Horákovi, kteří vlastní nakladatelství Albatros Media.

ANKETA: V druhém kole prezidentských voleb se utkají Jiří Drahoš a Miloš Zeman. Komu dáte svůj hlas?Zveřejnil(a) Novinky.cz dne 13. leden 2018

Peníze se schází i od jeho veřejných podporovatelů. 100 tisíc poslala bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová, přispěla i europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Vedení lidovců také Jiřího Drahoše již v listopadu oficiálně podpořilo, strana jako taková však žádné peníze neposlala a Jiří Drahoš sám několikrát řekl, že by ani peníze od žádného politického uskupení nepřijal.

Mynářův spolek dal přes 12 miliónů

Největšími přispěvateli Miloše Zemana byla společnost Euro - Agency, Strana práv občanů a spolek Přátel Miloše Zemana, který celkově do kampaně vložil přes 12 miliónů korun a jehož jednatel je hradní kancléř bez prověrky Vratislav Mynář. Miloš Zeman totiž několikrát řekl, že kampaň nepovede, ale svým podporovatelům v tom bránit nebude.

Nicméně jen v posledním týdnu v rámci své oficiální „nekampaně” republiku zaplavily billboardy s jeho fotkou z minulé kampaně, rozhodl se zúčastnit čtyř televizních debat a objevil se i jeho předvolební spot. [celá zpráva]

Podrobnosti o financování musí oba do 90 dní od zveřejnění výsledků voleb doložit a bude je zkoumat Úřad pro dohled nad financováním politických stran a hnutí. Dary a nevyčerpané prostředky, které na transparentních účtech zbydou, musí oba věnovat na dobročinné účely.

Renáta Bohuslavová, Novinky

nahoru

Domácí:

Rodiče chtěli pojmenovat syna Thymian, v boji s justicí je podpořil Ústavní soud

-

dnes 15:07 S neobvyklou žádostí dorazili v roce 2012 na matriku ve...

Češi ze světových politiků nejvíce věří Zemanovi

-

dnes 14:50 Nejvyšší důvěře mezi vybranými světovými politiky se u...

Jak mluvit o vládě v zahraničí? Piráti připravili kvůli Babišovi další kuchařku

-

dnes 14:39 S nadsázkou si Piráti znovu rýpli do premiéra Andreje...

Pirátovi Peksovi žádný postih za výroky o Babišovi nehrozí

-

dnes 13:14 aktualizováno Mandátový a imunitní výbor v úterý...

Plánované metro D by mohlo vést i na Žižkov a do Vysočan, rozhodli radní

-

dnes 13:04 Plánovaná trasa metra D by podle radních měla z náměstí...

Jsou to plíživé čistky. TOP 09 chce mimořádnou schůzi kvůli personálním změnám vlády

-

dnes 12:05 Vláda provádí čistky, chceme to vysvětlit na mimořádné...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby