Domácí

Drahoš má kvůli výhrůžkám na síti vlastního bodyguarda

obrazek

Jiřímu Drahošovi každou minutou přibývají nenávistné komentáře na sociálních sítích

Novinky

18.1. 17:21 Prezidentský kandidát Jiří Drahoš i jeho manželka čelí na internetu výhrůžkám fyzickou likvidací. Už týden ho proto doprovází na veřejných akcích a diskusích jeho soukromý bodyguard. Trestní oznámení zatím prezidentský kandidát podle informací Práva na nikoho nepodal.

Poté, co z devíti kandidátů na post hlavy země zbyli pouze dva, tábory jejich podporovatelů se proti sobě jasně vymezily. Podle členů týmu Drahošovy kampaně proto bylo nezbytné začít ustavičně dohlížet na bezpečnost jejich lídra. Což je mimo jiné údajně běžnou praxí v případě postupu kandidáta do druhého kola prezidentské volby.

Jak ale přiznala členka Drahošova týmu Kateřina Procházková, v jeho ochraně spatřuje určitá konkrétní rizika. Ta se týkají smrště nenávistných komentářů, které každou minutou přibývají na kandidátových facebookových stránkách, objevují se také jako reakce na novinářské texty, případně jsou mezi příspěvky na internetových stránkách jeho odpůrců – zejména příznivců Drahošova protivníka Miloše Zemana.

Urážky na síti míří i na manželku Drahoše

Lidé se na internetu vyjadřují nevybíravě jak o samotném kandidátovi, tak o jeho ženě Evě Drahošové. Oba mají podle některých diskutujících „zdechnout, polít se benzínem a zapálit” nebo „by neměli vystrkovat nos z Prahy”. Někteří se Drahoše na internetu ptají: „Máš ochranku?”

Zatímco jedni si dělají o kandidáta vzhledem k výhrůžkám obavy, jiní tím narážejí na možný fyzický útok či „zneškodnění“. Přidávají například otázku „Ty ještě žiješ?” V dalších případech lidé vybízejí ostatní „Shoďte ho do řeky“.

„Rizika v ochraně pana profesora spatřujeme. Je to částečně v reakci na výhrůžky, které teď (po první prezidentské volbě – pozn. red.) na adresu Jiřího Drahoše a jeho ženy chodí,“ potvrdila Právu Procházková.

Správci facebookových stránek Jiřího Drahoše prý žádné komentáře nemažou, proto ty nenávistné, jež jejich autoři adresují na hlavu kandidáta i jeho ženy, zabírají velkou část obsahu všech příspěvků, které Drahoš na svém profilu vůbec má.

Bývalého předsedu Akademie věd ČR odpůrci nejčastěji napadají kvůli jeho údajnému „vítačskému“ postoji k migrantům a uprchlíkům. Proti takovému označení se přitom Drahoš dlouhodobě ohrazuje. [celá zpráva] Běžně jsou k přečtení příspěvky typu „Drahoš na hradě, muslimové v podhradí“ či „Každý hlas pro Drahoše znamená jeden uprchlík v Česku“.

Podle Procházkové jde o účelnou kampaň vedenou přívrženci protikandidáta, na kterou lidé tolik slyší. „Anonymní výhrůžky a hrozby přivolává lživá kampaň, kterou vedou přátelé Miloše Zemana. Je to metoda starých funkcionářů už od 50. let,“ uvedla členka týmu.

Na ty, kteří Drahošovi, případně i jeho ženě, vyhrožují fyzickou likvidací, zatím kandidát ani nikdo jiný trestní oznámení na policii nepodal.

Ochrana pouze v případě zvolení

Zatímco prezident Miloš Zeman má ochranku z Útvaru pro ochranu prezidenta, který spadá pod Policejní prezidium, Jiří Drahoš na státní ochranku zatím nárok nemá. „V tuto chvíli není ze strany policie poskytována tomuto prezidentskému kandidátu žádná ochrana. Ta mu bude poskytována až v případě jeho zvolení,“ sdělila Právu policejní mluvčí Eva Kropáčková.

Adéla Jelínková, Právo

nahoru

Domácí:

Češi ze světových politiků nejvíce věří Zemanovi

-

dnes 14:50 Nejvyšší důvěře mezi vybranými světovými politiky se u...

Jak mluvit o vládě v zahraničí? Piráti připravili kvůli Babišovi další kuchařku

-

dnes 14:39 S nadsázkou si Piráti znovu rýpli do premiéra Andreje...

Pirátovi Peksovi žádný postih za výroky o Babišovi nehrozí

-

dnes 13:14 aktualizováno Mandátový a imunitní výbor v úterý...

Plánované metro D by mohlo vést i na Žižkov a do Vysočan, rozhodli radní

-

dnes 13:04 Plánovaná trasa metra D by podle radních měla z náměstí...

Jsou to plíživé čistky. TOP 09 chce mimořádnou schůzi kvůli personálním změnám vlády

-

dnes 12:05 Vláda provádí čistky, chceme to vysvětlit na mimořádné...

Brno bude muset omezit hlučné akce na náměstí Svobody, město neuspělo u ÚS

-

dnes 11:23 Brno neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) se stížností,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby