Žena

České děti vypijí nejvíce alkoholu v rámci Evropy, kampaň Zůstaň nad vlivem to chce změnit

obrazek

Závislost na alkoholu dnes paradoxně podporují i sami rodiče.

Profimedia.cz

17.1. 11:05 Česká společnost je vůči pití alkoholu velmi tolerantní. Ne náhodou tak české děti drží od roku 2011 evropské prvenství v požívání této návykové látky. Průměrný věk, kdy poprvé ochutnají alkohol, je 12 let. Málokterý rodič si ale uvědomuje, že alkohol je dnes pro náctileté vstupní drogou, prostřednictvím které se dostávají k dalším drogám nebo s nimi alkohol kombinují. Proto je důležité problém nepodceňovat. Bojovat s tím chce i kampaň Zůstaň nad vlivem, do které se zapojil například horolezec Adam Ondra s předními youtubery Peeetou, Fattym a Faynem.

Závislost na alkoholu dnes paradoxně podporují i sami rodiče, kteří dětem obvykle zprostředkují prvotní zkušenost s alkoholem. Řada z nich si vůbec neuvědomuje katastrofální důsledky svého chování.

U dětí velmi záhy dochází k efektu nabalující se sněhové koule – kvůli alkoholu selhávají ve svých sociálních rolích, dostávají se do rizikové společnosti, a tím se roztáčí kolotoč dalších nebezpečných aktivit a závislostí.

Přitom závislostmi už dnes nejsou ohroženy pouze děti z vyloučených lokalit, jak tomu bylo dříve, ale všechny děti.

„O tom, že se nejedná o žádný malý problém, vypovídá i fakt, že až dva tisíce českých dětí ročně bojují v souvislosti s alkoholem o svůj život na jednotkách intenzivní péče,” varuje předsedkyně Asociace nestátních organizací Helena Rampachová.

Kampaň Zůstaň nad vlivem

Změnit postoj mladé generace k návykovým látkám je podle odborníků běh na dlouhou trať. Dobře nastavené, dlouhodobé kampaně mohou pomoci změnit vnímání nejen alkoholu, ale i dalších návykových látek u dětí a mladistvých.

Proto vznikla kampaň „Zůstaň nad vlivem“, která se zaměřuje na problém hned z několika úhlů. Jednak má děti a mladé lidi naučit přemýšlet o problematice závislostí, pak jim chce také ukázat, jak lze jinak trávit volný čas a v případě potřeby, kde nalézt rady a odbornou pomoc.

Kampaň nepracuje se zákazy a příkazy. „Nechceme děti poučovat a moralizovat. Chceme, aby si uvědomovaly, že pití alkoholu není úplně běžná věc, že může být stejně nebezpečné jako užívání jakýchkoli jiných návykových látek,“ vysvětluje Helena Fialová, vedoucí sekce primární prevence ve výše zmíněné asociaci.

Adam Ondra - Zůstaň nad vlivem

Ve svých 23 letech se stal nejlepším lezcem na světě. Přesto, že má neskutečný talent, nikdy by se nedostal tak daleko, kdyby na sobě nemakal. Rád si občas zajde na pivko, aby se odreagoval, ale aby byl slavný a nejlepší v tom, co se rozhodl dělat, musí prostě zůstávat nad vlivem. Inspiruj se příběhem Adam Ondra.

Zveřejnil(a) Zůstaň nad vlivem dne 29. listopad 2017

Jelikož je pití alkoholu často spojeno se skupinovou aktivitou mladých lidí, je úkolem kampaně dětem připomenout, že je mnoho jiných aktivit, při kterých se mohou seznámit s vrstevníky a které je budou vnitřně naplňovat.

„Proto jsme oslovili úspěšné, mladé influencery, kteří dětem a mladistvým mohou být inspirací, jak lze zůstat nad vlivem, jak být svůj a nepropadnout nudné denní rutině,“ dodala Rampachová.

Kampaň chce také rozšířit povědomí o existujících organizacích, službách, aplikacích a webech zaměřených na prevenci závislostí.

„Do problému se může dostat kdokoli. Nesmírně důležité ale je, aby člověk v takové situaci věděl, kam se může obrátit pro kvalifikovanou a účinnou pomoc. Síť služeb je ale pro mladé často příliš spletitá a nepřehledná,“ uzavírá téma odbornice.

das, Novinky

nahoru

Žena:

Plavkový speciál pro rok 2018 - vyberte si trendy model podle postavy

-

dnes 11:10 Video: Letošní skok ze zimy rovnou do léta nás přistihl...

Tajemství domácí pedikúry

-

dnes 10:05 Péče o chodidla a nehty na nohou by měla být...

Hledám vhodného partnera aneb Co je pro single jedince důležitější než vzhled

-

dnes 08:42 V určité životní etapě hledá každý člověk vhodného...

Jak shodit před svatbou podle Gabriely Peacock, výživové poradkyně prince Harryho

-

dnes 07:19 Plánujete svatbu a chcete v tento krásný den vypadat co...

Nejkrásnější róby z letošního filmového festivalu v Cannes

-

včera 13:20 Obrazem: Francouzské letovisko Cannes se ve dnech 8....

Šatníkové kóma aneb Proč dokola nosíme stále stejné věci

-

včera 10:05 Šatníkové kóma je téma, které se dotýká většiny z nás....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby