Kultura

RECENZE: Neprovokujte nasupenou mámu Frances McDormandovou

obrazek

Zoufalá Mildred už nemá co ztratit.

FOTO: Cinemart

12.1. 14:14 Bizarní figurky z amerických zapadákovů, líní poldové, násilí, rasismus a osamělá hrdinka proti všem. Slušně namíchaný koktejl dramatu a černé komedie podává Martin McDonagh pod názvem Tři billboardy kousek za Ebbingem.

Snímek Tři billboardy kousek za Ebbingem působí jako další potměšile ironické dílko bratrů Coenů, ale není tomu tak. Scénář si sepsal sám McDonagh a výsledek vůbec není špatný – jako by Fargo zmutovalo a nějak pochytilo geny Erin Brockovichové.

Mildred (Frances McDormandová) je stará ženská z venkova, které zabili dceru. Místní policajti zrovna nepřipomínají Kriminálku Las Vegas, jde o partu líných platfusáků, kteří mají své jisté a do velkých akcí se nepouštějí. Nemají rádi vymydlené frajírky z města, Mexičany a černochy.

Mildred už jich má dost, proto za městem vylepí billboardy s provokativními vzkazy o neschopnosti šéfa policie (Woody Harrelson). Ten se s kolegou (Sam Rockwell) rozhodne, že se jí pomstí, ale trochu podcení situaci – nepochopí totiž, čeho je schopná rozzuřená ženská, která nemá co ztratit.

Konflikt s místním poldou eskaluje.

FOTO: Cinemart

Silnou zbraní filmu je jeho protagonistka, kterou filmoví fanoušci na celém světě milují už třicet let. Nic by to ale nebylo platné nebýt smysluplného scénáře, který vychází ze života, je přemýšlivý, ale nedává na všechno odpovědi.

Líčí realisticky sklony k násilí, zahořklou atmosféru maloměsta a hlubiny psychiky hlavních postav. Místní policista bydlí u matky a moc si nevěří. Jeho osobnost pojal autor lidsky, s pochopením, ale i se všemi hnusnými výstupy. Své vnitřní démony vypouští převážně v hospodě nebo v názorech na černochy a Mexičany. Pokud se ptáte, jestli policisté v Ebbingu místo vyšetřování případů radši „mučí černé“, odpoví vám úředně: „Říká se mučit Afroameričany.“

Podobných hlášek si divák užije ve filmu více, černý humor je jeho důležitou součástí, i když v zásadě převládá tragické drama. Ke konci už tak vypjaté, že se dotýká samotných hranic uvěřitelnosti.

Celkové hodnocení: 80 % 

Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

RECENZE: Vietnamka odhaluje život banánových dětí

-

dnes 15:12 V českém literárním prostoru se objevila kniha svým...

Teorie velkého třesku upadá, lidé sledují Mladého Sheldona

-

dnes 13:43 Dekádu vládl americké televizi sitkom Teorie velkého...

RECENZE: Brittenova opera o lásce, nenávisti, sexu a svědomí poprvé v Česku

-

dnes 12:16 Soubor Státní opery pražského Národního divadla uvedl...

Tortharry pokřtí nové album

-

dnes 11:15 Od vydání minulé studiové desky hronovské deathmetalové...

Noví Lynyrd Skynyrd? Blackberry Smoke oživují uvadající southern rock

-

dnes 10:24 Video: Skupina Blackberry Smoke je v současnosti za...

Litomyšl s Plachetkou

-

dnes 08:48 Národní festival Smetanova Litomyšl uzavřel v úterý...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby