Ekonomika

V Litvě zakázali reklamu na alkohol, zahraniční magazíny ji přelepují samolepkami

BEZ KOMENTÁŘE: V Litvě zakázali v tištěných médiích reklamu na alkohol

ZDROJ: Reuters

12.1. 10:39 Video: V Litvě začal s příchodem nového roku platit plošný zákaz reklam na alkohol. Ten je v této pobaltské zemi velmi oblíbeným nešvarem, Litevci jsou největšími pijany Evropy. Zákaz platí navíc platí i pro zahraniční média, která tak musí inzerci v zemi distribuovaných magazínů zakrývat samolepkami, informovala agentura Reuters.

Litevci dlouhodobě patří k největším konzumentům alkoholu na světě. Ve snaze zbavit se tohoto stigmatu v létě prošel zákon, jehož součástí je právě zákaz reklam na alkoholické nápoje. Ten se týká tisku, billboardů, televize, rádia a internetu. Žádné výjimky v této pobaltské zemi neplatí ani pro zahraniční média.

Distributorům časopisů od zahraničních vydavatelů jako je například Vogue nebo National Geographic nyní hrozí pokuta až 30 000 eur (766 tisíc korun) za každou stránku s reklamou na alkohol, která by se dostala ke čtenářům. Řeší to proto přelepováním reklamy neprůhlednými samolepkami, v některých případech odstraňováním celých stránek, napsala Reuters.

Předplatitelé časopisů si na přelepování stránek stěžují na sociálních sítí. Podle velkého litevského distributora Press Express jeden z obchodních řetězců odmítl zásilku časopisů s tím, že jde o „poškozené zboží“. Distributoři si jsou také vědomi, že si zadělávají na velký problém s vydavateli časopisů, když zakrývají obsah a reklamy, za které si klienti zaplatili.

Součástí litevského boje proti nadměrné konzumaci alkoholu je rovněž omezení doby jeho prodeje či zvýšení věkové hranice pro jeho legální konzumaci z 18 na 20 let. Od přísných opatření si vláda slibuje snížení spotřeby alkoholu, kterého podle Světové zdravotnické organizace (WHO) průměrný Litevec nad 15 let zkonzumuje 18,2 litru ročně. V Česku je to pro srovnání 13,7 litru, což je rovněž vysoké číslo.

Nápady na zákaz televizní a rozhlasové reklamy na alkohol se dříve objevily i v Česku. Například v roce 2005 neprošel Sněmovnou návrh poslankyně KSČM Kateřiny Konečné, která argumentovala tím, že reklama vede k alkoholismu mládeže. Její návrh nejprve poslanci osekali o nejstriktnější pasáže, nakonec ale nepřijali ani zmírněné znění.

tov, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Ministr zemědělství Milek: Česko by mělo snížit stavy divočáků až o 90 procent

-

dnes 14:27 Evropa by kvůli africkému moru prasat měla prudce...

Stočené tachometry a zatajování nehod. Inspekce zjistila pochybení u většiny autobazarů

-

dnes 12:19 Většina autobazarů podle České obchodní inspekce (ČOI)...

Penta staví u pražského hlavního nádraží kanceláře a byty za 1,5 miliardy

-

dnes 09:05 Obrazem: Po komplexu Florentinum staví investiční...

Nemovitosti v Česku zdražují nejrychleji z celé Evropské unie

-

dnes 08:57 Nemovitosti v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku...

Taxikáři chystají další protest

-

včera 23:06 Sdružení českých taxikářů ve čtvrtek na svém webu...

Vinařstvím roku se stalo Víno J. Stávek, radovalo se hned třikrát

-

včera 20:48 Vítězem osmého ročníku soutěže Vinařství roku 2017 se...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby