Věda a školy

Středoškoláci si budou moci na ČVUT zkusit práci radiologického fyzika

obrazek

Z loňské akce Den lékařským fyzikem

FOTO: ČVUT

11.1. 15:39 Obrazem: Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (FJFI) ČVUT v Praze připravila pro středoškoláky na středu 17. ledna akci s názvem Den lékařským fyzikem. Co obnáší pozice označená jako radiologický fyzik či technik v nemocnici? To vše se mohou zájemci dozvědět. Připraveny jsou přednášky, praktická cvičení s rentgenem, vytvoření ozařovacího plánu pro onkologické pacienty i návštěva Fakultní nemocnice v Motole či Nemocnice Na Homolce. FJFI akci pořádá již potřetí.

„Pár dní po otevření registrace bývají všechna místa obsazena. Kvůli praktickým cvičením a návštěvám nemocnic nemůžeme kapacitu navyšovat, i když bychom rádi vyhověli všem zájemcům,“ vysvětlila spoluzakladatelka akce Tereza Hanušová, která působí jako odborná asistentka na FJFI ČVUT.

FOTO: ČVUT

Poznat nemocniční praxi

Na středoškoláky čeká nejprve seznámení s tím, co obnáší práce radiologického fyzika či technika, následně se jim dostanou informace o principech jednotlivých přístrojů.

V další části programu na účastníky čeká praktické cvičení, kde si sami vyzkoušejí práci s takzvaným radionuklidovým zářičem, a vytvoření ozařovacího plánu pro onkologické pacienty.

FOTO: ČVUT

Mohou rovněž snímkovat umělé vzorky na zubním rentgenu.

FOTO: ČVUT

FOTO: ČVUT

V nemocnicích nakonec budou moci porovnat své praktické cvičení s tamním každodenním provozem. Jako bonus si na místě mohou promluvit s absolventy oboru Radiologická fyzika, kteří již v nemocnicích pracují.

FOTO: ČVUT

FOTO: ČVUT

FOTO: ČVUT

„Studenti odcházejí obohaceni nejen odbornými informacemi, ale i poznatky o možném budoucím uplatnění. Sami si pochvalují, že takto komplexní náhled na své případné studium a povolání se jim jen tak nedostane,“ uzavřel Tomáš Vrba, vědec a pedagog na FJFI, druhý ze zakladatelů akce Den lékařským fyzikem – na kterou je nutné se zde registrovat.

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Osamělost škodí zdraví

-

včera 19:59 Vědci prokázali škodlivé dopady sociální izolace na...

Čeští vědci objevili v Nové Guineji prvního jeskynního raka na jižní polokouli

-

včera 11:49 Video: Badatelům z Jihočeské univerzity (JČU) v...

Kapacita učilišť zůstala opět nenaplněná

-

18.1. 13:31 Navzdory opatřením na podporu odborného vzdělávání...

Pivo na Marsu? Mohlo by se tam dařit chmelu, ukázal pokus studentů z USA

-

18.1. 11:05 Důležitá rostlina pro výrobu piva se možná dá...

Vědci radí, jak nejefektivněji hubnout. Budete překvapeni

-

17.1. 20:16 Zhubnout – to je asi to nejčastější novoroční...

Přijímací zkoušky se blíží, žáci vítají možnost vyzkoušet si je nanečisto

-

17.1. 14:48 O padesát procent víc žáků základních škol, kteří mají...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby