Věda a školy

Středoškoláci si budou moci na ČVUT zkusit práci radiologického fyzika

obrazek

Z loňské akce Den lékařským fyzikem

FOTO: ČVUT

11.1. 15:39 Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (FJFI) ČVUT v Praze připravila pro středoškoláky na středu 17. ledna akci s názvem Den lékařským fyzikem. Co obnáší pozice označená jako radiologický fyzik či technik v nemocnici? To vše se mohou zájemci dozvědět. Připraveny jsou přednášky, praktická cvičení s rentgenem, vytvoření ozařovacího plánu pro onkologické pacienty i návštěva Fakultní nemocnice v Motole či Nemocnice Na Homolce. FJFI akci pořádá již potřetí.

„Pár dní po otevření registrace bývají všechna místa obsazena. Kvůli praktickým cvičením a návštěvám nemocnic nemůžeme kapacitu navyšovat, i když bychom rádi vyhověli všem zájemcům,“ vysvětlila spoluzakladatelka akce Tereza Hanušová, která působí jako odborná asistentka na FJFI ČVUT.

FOTO: ČVUT

Poznat nemocniční praxi

Na středoškoláky čeká nejprve seznámení s tím, co obnáší práce radiologického fyzika či technika, následně se jim dostanou informace o principech jednotlivých přístrojů.

V další části programu na účastníky čeká praktické cvičení, kde si sami vyzkoušejí práci s takzvaným radionuklidovým zářičem, a vytvoření ozařovacího plánu pro onkologické pacienty.

FOTO: ČVUT

Mohou rovněž snímkovat umělé vzorky na zubním rentgenu.

FOTO: ČVUT

FOTO: ČVUT

V nemocnicích nakonec budou moci porovnat své praktické cvičení s tamním každodenním provozem. Jako bonus si na místě mohou promluvit s absolventy oboru Radiologická fyzika, kteří již v nemocnicích pracují.

FOTO: ČVUT

FOTO: ČVUT

FOTO: ČVUT

„Studenti odcházejí obohaceni nejen odbornými informacemi, ale i poznatky o možném budoucím uplatnění. Sami si pochvalují, že takto komplexní náhled na své případné studium a povolání se jim jen tak nedostane,“ uzavřel Tomáš Vrba, vědec a pedagog na FJFI, druhý ze zakladatelů akce Den lékařským fyzikem – na kterou je nutné se zde registrovat.

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Na zemi i ve vzduchu. Hominini chodili a šplhali v korunách

-

včera 21:01 Hominini, naši dávní předkové, byli vždy popisováni...

Tmavé skvrny na Venuši mohou být známkou života, tvrdí vědci

-

včera 19:24 Video: Podle nové studie mezinárodního vědeckého týmu...

V soutěži robotů ČVUT poprvé zvítězil dívčí tým

-

20.4. 18:21 Jarní část Robosoutěže Českého vysokého učení...

Babiš slíbil studentům, že přidá 30 miliard do školství

-

20.4. 13:12 Rozpočet školství by se v příštím roce měl zvýšit o 30...

Češi řídí projekt na zlepšování kvality ovzduší za topné sezóny. Škodliviny projdou i skrz okna

-

20.4. 11:47 Vědci z několika evropských zemí řeší jeden z...

Univerzita Karlova představuje programy celoživotního vzdělávání

-

20.4. 10:16 Univerzita Karlova (UK) v Praze uvítá v sobotu 21....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby