Věda a školy

Středoškoláci si budou moci na ČVUT zkusit práci radiologického fyzika

obrazek

Z loňské akce Den lékařským fyzikem

FOTO: ČVUT

11.1. 15:39 Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (FJFI) ČVUT v Praze připravila pro středoškoláky na středu 17. ledna akci s názvem Den lékařským fyzikem. Co obnáší pozice označená jako radiologický fyzik či technik v nemocnici? To vše se mohou zájemci dozvědět. Připraveny jsou přednášky, praktická cvičení s rentgenem, vytvoření ozařovacího plánu pro onkologické pacienty i návštěva Fakultní nemocnice v Motole či Nemocnice Na Homolce. FJFI akci pořádá již potřetí.

„Pár dní po otevření registrace bývají všechna místa obsazena. Kvůli praktickým cvičením a návštěvám nemocnic nemůžeme kapacitu navyšovat, i když bychom rádi vyhověli všem zájemcům,“ vysvětlila spoluzakladatelka akce Tereza Hanušová, která působí jako odborná asistentka na FJFI ČVUT.

FOTO: ČVUT

Poznat nemocniční praxi

Na středoškoláky čeká nejprve seznámení s tím, co obnáší práce radiologického fyzika či technika, následně se jim dostanou informace o principech jednotlivých přístrojů.

V další části programu na účastníky čeká praktické cvičení, kde si sami vyzkoušejí práci s takzvaným radionuklidovým zářičem, a vytvoření ozařovacího plánu pro onkologické pacienty.

FOTO: ČVUT

Mohou rovněž snímkovat umělé vzorky na zubním rentgenu.

FOTO: ČVUT

FOTO: ČVUT

V nemocnicích nakonec budou moci porovnat své praktické cvičení s tamním každodenním provozem. Jako bonus si na místě mohou promluvit s absolventy oboru Radiologická fyzika, kteří již v nemocnicích pracují.

FOTO: ČVUT

FOTO: ČVUT

FOTO: ČVUT

„Studenti odcházejí obohaceni nejen odbornými informacemi, ale i poznatky o možném budoucím uplatnění. Sami si pochvalují, že takto komplexní náhled na své případné studium a povolání se jim jen tak nedostane,“ uzavřel Tomáš Vrba, vědec a pedagog na FJFI, druhý ze zakladatelů akce Den lékařským fyzikem – na kterou je nutné se zde registrovat.

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

V Jordánsku našli nejstarší chléb upečený 4000 let před rozvojem zemědělství

-

včera 13:14 Připálené zbytky placek objevené na kamenech z...

Mezinárodní chemická olympiáda oslaví v Česku své jubileum

-

včera 12:53 V Česku a na Slovensku začne ve čtvrtek 19. července...

Dělat z dětí dělníky a rolníky se hodilo v 18. století, my musíme vzdělávat pro digitální věk

-

17.7. 15:10 Letošní maturity byly nejen nepovedené, ale...

Základní školy dostanou navíc 1,36 miliardy korun na rekonstrukce

-

17.7. 11:27 Díky navýšení financí pro projektové výzvy zaměřené na...

Fakulta rybářství nabízí studentům stipendium hned po nástupu

-

16.7. 10:42 Vodňanská Fakulta rybářství a ochrany vod (FROV)...

Archeologové našli v Egyptě 2500 let staré pohřebiště

-

15.7. 22:06 Video: Archeologové v Egyptě se postarali o nový...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů