Věda a školy

Pravěký netopýr byl třikrát větší a běhal po čtyřech, zjistili paleontologové

obrazek

Archeologové a výzkumníci na místě nálezu ve středu novozélandského Jižního ostrova pracují již 16 let.

Profimedia.cz

11.1. 12:28 Vědci na Novém Zélandu objevili zkamenělé pozůstatky hrabavého netopýra, který žil na naší planetě před 16 až 19 milióny let. Byl třikrát větší než ten současný, létal i běhal po čtyřech. Vedle rostlinné stravy se živil i drobnými obratlovci. O nálezu informovala agentura AFP s odvoláním na studii v časopise Scientif Reports.

Zuby a kosti zvířete byly nalezeny u bývalého důlního města Saint Bathans ve středu Jižního ostrova Nového Zélandu. Vědci na místě nálezu pracují už 16 let.

Pravěký netopýr byl třikrát větší než ten současný a vážil 40 gramů, odhadují odborníci ve studii. Létal, ale rovněž běhal po čtyřech, potravu si na zemi hledal prohrabáváním vegetace.

Po rozpadu superkontinentu se vývoj rozdělil

„Specializované zuby a velký rozměr nalezeného tvora prozrazují, že se vedle rostlinné stravy živil i drobnými obratlovci podobně jako jeho někteří jihoameričtí bratranci,” uvedla autorka studie Sue Handová.

An ancient oversized burrowing bat was just discovered, and it’s here to fuel your nightmares https://t.co/Iu412HvnC1 pic.twitter.com/5tHE9hetlQ

— BGR.com (@BGR) 10. ledna 2018

Zhruba takto měl pravěký netopýr vypadat

Patřil do rodiny netopýrů, kteří kdysi žili v jižních částech Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Ameriky a možná i Antarktidy, dodala.

Pravěký netopýr dostal jméno Vulcanops jennyworthyae podle Jenny Worthyové, která jej nalezla, a podle římského boha ohně Vulkána, jenž ve jméně odkazuje na tektonický charakter Nového Zélandu.

„Tento zvláštní netopýr patří mezi ty nejpodivnější zkameněliny, na které jsme tu narazili,” komentoval nález člen výzkumného týmu, Novozélanďan Alan Tennyson. Mezi jeho kolegy jsou vědci z Austrálie, Británie a Spojených států.

Území Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Ameriky a Antarktidy byla před 500 milióny let propojena v superkontinentu Gondwana. Vědci tvrdí, že po jeho rozpadu a klimatickém ochlazení se vývoj hrabavých netopýrů a jejich jihoamerických příbuzných oddělil.

Za připomenutí stojí rovněž zjištění z loňského roku, dle kterého byli dříve savci výhradně jen nočními zvířaty. A teprve až s vyhynutím dinosaurů se „odvážili vyjít na světlo”. [celá zpráva]

Novinky, ČTK

nahoru

Věda a školy:

Na zemi i ve vzduchu. Hominini chodili a šplhali v korunách

-

včera 21:01 Hominini, naši dávní předkové, byli vždy popisováni...

Tmavé skvrny na Venuši mohou být známkou života, tvrdí vědci

-

včera 19:24 Video: Podle nové studie mezinárodního vědeckého týmu...

V soutěži robotů ČVUT poprvé zvítězil dívčí tým

-

20.4. 18:21 Jarní část Robosoutěže Českého vysokého učení...

Babiš slíbil studentům, že přidá 30 miliard do školství

-

20.4. 13:12 Rozpočet školství by se v příštím roce měl zvýšit o 30...

Češi řídí projekt na zlepšování kvality ovzduší za topné sezóny. Škodliviny projdou i skrz okna

-

20.4. 11:47 Vědci z několika evropských zemí řeší jeden z...

Univerzita Karlova představuje programy celoživotního vzdělávání

-

20.4. 10:16 Univerzita Karlova (UK) v Praze uvítá v sobotu 21....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby