Věda a školy

Pravěký netopýr byl třikrát větší a běhal po čtyřech, zjistili paleontologové

obrazek

Archeologové a výzkumníci na místě nálezu ve středu novozélandského Jižního ostrova pracují již 16 let.

Profimedia.cz

11.1. 12:28 Vědci na Novém Zélandu objevili zkamenělé pozůstatky hrabavého netopýra, který žil na naší planetě před 16 až 19 milióny let. Byl třikrát větší než ten současný, létal i běhal po čtyřech. Vedle rostlinné stravy se živil i drobnými obratlovci. O nálezu informovala agentura AFP s odvoláním na studii v časopise Scientif Reports.

Zuby a kosti zvířete byly nalezeny u bývalého důlního města Saint Bathans ve středu Jižního ostrova Nového Zélandu. Vědci na místě nálezu pracují už 16 let.

Pravěký netopýr byl třikrát větší než ten současný a vážil 40 gramů, odhadují odborníci ve studii. Létal, ale rovněž běhal po čtyřech, potravu si na zemi hledal prohrabáváním vegetace.

Po rozpadu superkontinentu se vývoj rozdělil

„Specializované zuby a velký rozměr nalezeného tvora prozrazují, že se vedle rostlinné stravy živil i drobnými obratlovci podobně jako jeho někteří jihoameričtí bratranci,” uvedla autorka studie Sue Handová.

An ancient oversized burrowing bat was just discovered, and it’s here to fuel your nightmares https://t.co/Iu412HvnC1 pic.twitter.com/5tHE9hetlQ

— BGR.com (@BGR) 10. ledna 2018

Zhruba takto měl pravěký netopýr vypadat

Patřil do rodiny netopýrů, kteří kdysi žili v jižních částech Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Ameriky a možná i Antarktidy, dodala.

Pravěký netopýr dostal jméno Vulcanops jennyworthyae podle Jenny Worthyové, která jej nalezla, a podle římského boha ohně Vulkána, jenž ve jméně odkazuje na tektonický charakter Nového Zélandu.

„Tento zvláštní netopýr patří mezi ty nejpodivnější zkameněliny, na které jsme tu narazili,” komentoval nález člen výzkumného týmu, Novozélanďan Alan Tennyson. Mezi jeho kolegy jsou vědci z Austrálie, Británie a Spojených států.

Území Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Ameriky a Antarktidy byla před 500 milióny let propojena v superkontinentu Gondwana. Vědci tvrdí, že po jeho rozpadu a klimatickém ochlazení se vývoj hrabavých netopýrů a jejich jihoamerických příbuzných oddělil.

Za připomenutí stojí rovněž zjištění z loňského roku, dle kterého byli dříve savci výhradně jen nočními zvířaty. A teprve až s vyhynutím dinosaurů se „odvážili vyjít na světlo”. [celá zpráva]

Novinky, ČTK

nahoru

Věda a školy:

V Jordánsku našli nejstarší chléb upečený 4000 let před rozvojem zemědělství

-

včera 13:14 Připálené zbytky placek objevené na kamenech z...

Mezinárodní chemická olympiáda oslaví v Česku své jubileum

-

včera 12:53 V Česku a na Slovensku začne ve čtvrtek 19. července...

Dělat z dětí dělníky a rolníky se hodilo v 18. století, my musíme vzdělávat pro digitální věk

-

17.7. 15:10 Letošní maturity byly nejen nepovedené, ale...

Základní školy dostanou navíc 1,36 miliardy korun na rekonstrukce

-

17.7. 11:27 Díky navýšení financí pro projektové výzvy zaměřené na...

Fakulta rybářství nabízí studentům stipendium hned po nástupu

-

16.7. 10:42 Vodňanská Fakulta rybářství a ochrany vod (FROV)...

Archeologové našli v Egyptě 2500 let staré pohřebiště

-

15.7. 22:06 Video: Archeologové v Egyptě se postarali o nový...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů