Zahraniční

Australští draví ptáci se naučili šířit požáry, vykuřují tak kořist z úkrytu

obrazek

Lesní požár v Austrálii. Ilustrační foto

FOTO: Mick Tsikas , Reuters

11.1. 20:13 Australští draví ptáci si osvojili dovednost šířit lesní požáry. Plameny systematicky nerozšiřují ze škodolibosti, ale proto, aby vypudili kořist z přirozeného úkrytu. Informovala o tom studie publikovaná v odborném magazínu Journal of Ethnobiology, na níž ve středu upozornila stanice Sky News.

Až dosud se předpokládalo, že je spojování dravých ptáků s šířením lesních požárů mýtem a vědci mu nevěnovali přílišnou pozornost. Nynější studie však naznačuje, že se jedná o po celé generace předávanou zkušenost původních Australanů.

Dravci byli opakovaně spatřeni, jak přenášejí v zobácích nebo drápech doutnající či hořící stébla a pavučiny do míst, kde by se mohla schovávat kořist. Ornitologové vypozorovali, že si pyromanské návyky v severní Austrálii osvojili luňáci hnědí, luňáci hvízdaví a rarozi proměnliví.

Dravci se lovení během častých požárů přizpůsobili skvěle. „Luňáci do oblastí požárů přilétají, protože je to doslova lovecké šílenství, obžerství. Hořící porost opouštějí drobní ptáci, ještěrky, prostě všechno, co prchá před ohněm,“ potvrdil stanici ABC australský ornitolog.

Vědci však současně upozorňují, že vlastně „žádný objev neučinili”. „Většina dat, s nimiž jsme pracovali, je v souladu s tím, co Aboridžinci (původní obyvatelé Austrálie, pozn. red.) vědí přibližně 40 tisíc let nebo ještě déle,“ řekl spoluautor studie Mark Bonta magazínu National Geographic.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Rakousko zřídí zvláštní policejní jednotku na ochranu hranic

-

dnes 13:50 Rakouský ministr vnitra Herbert Kickl ve čtvrtek...

Rusko čelí útokům ve školách, v Ulan-Ude napadl mladík spolužáky sekyrou

-

dnes 12:46 Video: Ve škole u Ulan-Ude nedaleko ruské hranice s...

Příštími členy EU by měly být Srbsko a Černá Hora. Možná už v roce 2025

-

dnes 12:08 Srbsko a Černá Hora budou pravděpodobně příštími státy,...

Turecko masivně ostřeluje syrský Afrin, zahajuje tím ofenzívu proti Kurdům

-

dnes 12:05 Video: aktualizováno Oblast okolo Afrinu na severu...

Řidič vjel v Riu na pláž, zabil kojence a další lidi zranil

-

dnes 10:35 Video: Malé dítě zemřelo v noci na pátek při nehodě v...

Bouře Friederike má nejméně devět obětí

-

dnes 08:36 Video: Nejméně devět obětí na životech si vyžádala...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby