Zahraniční

Australští draví ptáci se naučili šířit požáry, vykuřují tak kořist z úkrytu

obrazek

Lesní požár v Austrálii. Ilustrační foto

FOTO: Mick Tsikas , Reuters

11.1. 20:13 Australští draví ptáci si osvojili dovednost šířit lesní požáry. Plameny systematicky nerozšiřují ze škodolibosti, ale proto, aby vypudili kořist z přirozeného úkrytu. Informovala o tom studie publikovaná v odborném magazínu Journal of Ethnobiology, na níž ve středu upozornila stanice Sky News.

Až dosud se předpokládalo, že je spojování dravých ptáků s šířením lesních požárů mýtem a vědci mu nevěnovali přílišnou pozornost. Nynější studie však naznačuje, že se jedná o po celé generace předávanou zkušenost původních Australanů.

Dravci byli opakovaně spatřeni, jak přenášejí v zobácích nebo drápech doutnající či hořící stébla a pavučiny do míst, kde by se mohla schovávat kořist. Ornitologové vypozorovali, že si pyromanské návyky v severní Austrálii osvojili luňáci hnědí, luňáci hvízdaví a rarozi proměnliví.

Dravci se lovení během častých požárů přizpůsobili skvěle. „Luňáci do oblastí požárů přilétají, protože je to doslova lovecké šílenství, obžerství. Hořící porost opouštějí drobní ptáci, ještěrky, prostě všechno, co prchá před ohněm,“ potvrdil stanici ABC australský ornitolog.

Vědci však současně upozorňují, že vlastně „žádný objev neučinili”. „Většina dat, s nimiž jsme pracovali, je v souladu s tím, co Aboridžinci (původní obyvatelé Austrálie, pozn. red.) vědí přibližně 40 tisíc let nebo ještě déle,“ řekl spoluautor studie Mark Bonta magazínu National Geographic.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Američané letos nečekají zlepšení vztahů s Ruskem a Čínou ani vyřešení korejské krize

-

dnes 02:48 Američané neočekávají ve vztazích s Ruskem a Čínou v...

Sochu sovětského vojáka odstranili z památníku na Dukle neprávem

-

včera 22:22 Bratislavský okresní soud tento týden rozhodl, že...

Maďaři opět vyšli do ulic, žádali demokracii a svobodu slova

-

včera 21:36 Desetitisíce Maďarů žádaly v sobotu v ulicích...

Silný vítr má v Moskvě na svědomí dva mrtvé a 17 zraněných

-

včera 21:12 Nejméně dva lidské životy a 16 zraněných má na svědomí...

Boháči tajně dováželi luxusní zboží. Celníci prohledali dům šéfa Korean Air

-

včera 20:48 Korejští celníci v pátek postupně prohledali sídlo...

S rodinou se na Slovensku převrátil raft, matka zemřela

-

včera 19:01 Pětičlenná rodina z Bratislavy skončila v řece Belá v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby