Krimi

Železný nevzdává boj s Vávrou, hrozí další žalobou

8.1.2003 13:15 Ředitel televize Nova Vladimír Železný nevzdává spor s ředitelem České nezávislé televizní společnosti (ČNTS) Janem Vávrou a Lidovými novinami. Je totiž rozhodnut odvolat se proti středečnímu rozhodnutí pražského městského soudu, který zamítl jeho žalobu za Vávrům článek, který mu měl způsobit morální újmu.

Pře se týkala článku, v němž Vávra o svém někdejším šéfovi mimo jiné napsal, že byl loajální k minulému režimu. "Je absurdní, že soud takto rozhodl v případě člověka, který za komunistického režimu nesměl ani publikovat pod vlastním jménem a po okupaci Československa v roce 1968 musel opustit zaměstnání v Československé televizi," tlumočil Železného slova jeho mluvčí Martin Chalupský. Zároveň uvedl, že Železný bude Vávru žalovat za jeho dnešní výroku u soudu.

Dnešní soud prohrál

Sporný článek vytiskly Lidové noviny v listopadu 2000. Vávra se v něm rozepisuje o svém bývalém nadřízeném a jeho "loajalitě". Uvedl zde také, že televizní ředitel vytuneloval ČNTS. Železnému se jeho výroky nelíbili, podle něj ho morálně poškozují. Soudní cestou se proto domáhá omluvy a po deníku i Vávrovi požaduje odškodné ve výši sto tisíc korun. Dnešní soud skončil za tři hodiny a v neprospěch Železného. Podle samosoudkyně Jaroslavy Lobotkové nemá nárok ani na omluvu nebo finanční satisfakci. Naopak Železný má podle jejího rozhodnutí zaplatit právníkům druhé strany každému 13 tisíc korun.

Rozdělení televize

ČNTS, jejímž vlastníkem je americká společnost CME, byla dříve výhradní servisní organizací Novy. Železný byl v dubnu 1999 odvolán z místa jednatele a generálního ředitele ČNTS. CET 21, která je držitelem licence na vysílání Novy, pak vypověděla služby ČNTS a zahájila vysílání Novy z Barrandova bez využití služeb ČNTS.

Jan Vávra - citace z článku:

"Vladimírem Železným je loajální člověk. A vždycky jím byl! Již za normalizace byl loajální, samozřejmě ke komunistické straně. Jeho spolupracovníci ho chválili za lásku k Sovětskému svazu a naprostou ochotu spolupracovat na protiizraelských pořadech. Jako loajální redaktor zahraničního oddělení televizního zpravodajství také točil oslavné pořady k výročí Února, Velké říjnové socialistické revoluce a o cestách Leonida Iljiče Brežněva."

Lidové noviny, 2. listopadu 2000

Jana Pergnerová, Novinky, ČTK

nahoru

Krimi:

Řidič kamiónu v Mikulově upozornil na divné zvuky, ve voze našli čtyři migranty

-

včera 19:39 Čtyři muže, kteří se snažili nelegálně překročit...

Musím do zoo, tvrdil řidič MHD na pervitinu v Holešovicích policii. Drogu zkusil schovat

-

včera 18:11 Video: Pražští kriminalisté obvinili řidiče autobusu...

Za obchodování s lidmi v Británii potvrdil soud dvojici tresty

-

včera 16:08 Ladislavu Fedákovi a Romanu Fekovi potvrdil ve čtvrtek...

Muž s tetováním ACAB přepadl v Liberci hernu a zbil obsluhu

-

včera 15:06 Video: Liberecká policie pátrá po muži, který podle ní...

Cizince obviněné z vraždy muže v pražském autobusu čeká soud

-

včera 14:50 Státní zástupkyně obžalovala dva cizince, kteří jsou...

Řidič ujížděl policistům v Ostravě s krabicemi plnými surovin k výrobě pervitinu

-

včera 14:35 Ostravští kriminalisté se v noci na středu snažili...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů