Zahraniční

Tisíce Peruánců protestovaly proti milosti pro Fujimoriho, policie nasadila slzný plyn

Policie nasadila proti demonstrantům slzný plyn.

ZDROJ: Reuters

26.12.2017 12:08 Peruánská policie nasadila v pondělí večer slzný plyn při střetech s demonstranty, kteří nesouhlasili s milostí pro těžce nemocného bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho. Ten si odpykával 25 let korupci a porušování lidských práv. Po amnestii Fujimori požádal Peruánce o odpuštění.

„Žádnou milost,“ skandoval na Boží hod dav v ulicích Limy, kde demonstruje už druhý den. Podle agentury Reuters se proti milosti demonstrovalo v celé zemi a protestů se účastnilo asi 5000 lidí. Nesli transparenty s exprezidentovými portréty a nápisy jako ”vrah” a ”zloděj”.

Demonstrant s transparentem žádná milost protestující proti kroku prezidenta Pedra Pabla Kuczynského

FOTO: Mariana Bazo, Reuters

Fujimori, který v zemi vládl v letech 1990 až 2000, byl v roce 2007 odsouzen na šest let za úplatky a zneužití moci. [celá zpráva] O dva roky později byl odsouzen na 25 let za porušování lidských práv. Eskadrám smrti umožnil bez soudu zabíjet lidi, většinou ultralevicové maoistické partyzány ze Světlé stezky. Odsouzen byl za podíl na smrti 15 lidí z roku 1991 v Barrios Altos a za podíl na smrti deseti lidí v roce 1992 v La Cantutě. [celá zpráva]

Demonstranti s fotografiemi 25 lidí, která na základě Fujimoriho povolení zabily eskadry smrti

FOTO: Martin Mejia, ČTK/AP

„Jsme přesvědčeni, že milost byla udělena nezákonným způsobem,“ řekl agentuře Reuters jeden z demonstrantů: „Lékařská zpráva byla podvodná. Ve skutečnosti jde bohužel o politickou dohodu mezi fujimoristy a současnou vládou.

Demonstrant hází na policisty nádobu se slzným plynem, kterou proti němu vypálili

FOTO: Martin Mejia, ČTK/AP

Tři dny před udělením milosti současný prezident Pedro Pablo Kuczynski přestál v parlamentu hlasování o odvolání poté, co se zdrželi poslanci ze strany vedené Fujimoriho dětmi, napsala agentura Reuters. Kuczynského vláda ale popřela, že by takovýto výměnný obchod nabídla.

Exprezident Alberto Fujimori na archivním snímku

FOTO: Pilar Olivares, Reuters

I výkonný ředitel pobočky organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch pro Ameriku José Miguel Vivanco milost odsoudil: „Lituji milosti pro Fujimoriho. Místo ubezpečení, že v právním státě není žádné zvláštní zacházení pro nikoho, byla idea propuštění sprostým politickým vyjednáváním výměnou, že za to, že se Pedro Pablo Kuczynski navždy udrží u moci.”

Demonstranti odmítající milost pro Fujimoriho

FOTO: Mariana Bazo, Reuters

Devětasedmdesátiletý Fujimori je nyní ve vážném stavu v nemocnici. Podle Kuczynského trpí „progresivní, degenerativní a neléčitelnou nemocí”. Kuczynski v televizním projevu k národu vyzval ke snahám o usmíření a „obrácení stránky”. Demonstranti by se podle něj neměli nechat strhávat „negativními emocemi zděděnými z minulosti”.

Ve videu zveřejněném v úterý exprezident z nemocničního lůžka poděkoval Kuczynskému a "z celého srdce" požádal Peruánce o odpuštění. Přiznal, že část svého národa zklamal. Šlo tak o první Fujimoriho výslovnou omluvu směrem k obyvatelům Peru.

Policie nasadila proti demonstrantům slzný plyn.

FOTO: Mariana Bazo, Reuters

Fujimori stál u zrodu strany Fuerza Popular, kterou nyní vede jeho dcera Keiko. Ta loni těsně prohrála s Kuczynským ve druhém kole prezidentských voleb.[celá zpráva]

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Cyklón Gita na Novém Zélandu odřízl přes šest tisíc lidí od okolního světa

-

dnes 12:23 Video: Cyklón Gita, který zasáhl Nový Zéland, odřízl od...

Novým generálním tajemníkem Evropské komise bude šedá eminence Selmayr

-

dnes 11:31 aktualizováno Novým generálním tajemníkem Evropské...

Trump chce omezit pravidla pro držení zbraní, žádá zákaz urychlovačů střelby

-

dnes 09:21 Americký prezident Donald Trump chce v USA zakázat...

Muž, který pašoval syna v kufru, dostal pokutu

-

dnes 08:39 S pokutou ve výši 92 eur (2330 korun) odešel od...

Vězeň, který za sebe do cely nastrčil zdrogované dvojče, je zpět za mřížemi

-

dnes 07:55 Peruánské úřady znovu zadržely vězně, který uprchl z...

Macron chce ve Francii zpřísnit podmínky žadatelům o azyl

-

dnes 06:21 Vláda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby