Kultura

Kemelovým písním předvánoční čas sluší

obrazek

Písničkář Mirek Kemel zpíval o člověku, bohu i odpuštění.

FOTO: Jan Šída, Právo

14.12.2017 11:48 V pražském KC Kaštan vystoupil ve středu večer kreslíř, karikaturista deníku Právo a muzikant Mirek Kemel se svými přáteli. Doprovodili ho kontrabasista Petr Tichý, herec a multiinstrumentalista Vladimír Javorský a coby host i hráč na harmonium Jarda Svoboda, známý především z kapely Traband.

Koncert byl rozdělen na tři části. V té první zahrál Kemel pouze s Javorským a Tichým, a kromě očekávaných i oblíbených písní o kráčejícím andělovi, naději, růži či revolveru, nezapomněl ani na ty, které plánuje na třetí album, jež by mělo vyjít příští rok na jaře. Na něm by měla být i Ryby raci, kterou písničkář označil jako adepta na titulní skladbu připravované novinky.  Nicméně i z ní pozorný posluchač poznal, že autor nikterak neomezil svou posmutnělou melancholii, která v sobě skrývá jemná zrnka naděje.

Poté si užil své One Man Show Jarda Svoboda. Sedl si za harmonium a s prvními kontakty prstů s černobílými klávesami, se pohroužil do vlastního světa. Světa, ve kterém jsou slova jako sníh. Tak jemně a tiše jím zpívané texty poletovaly publiku v sále nad hlavami a lákaly lidi do krajin snění.

Mirek Kemel s kapelou, zleva V. Javorský, M. Kemel, J. Svoboda a P. Tichý.

FOTO: Jan Šída, Právo

Na tuto duchovní a hudební kontemplaci navázala po přestávce část, ve které muzikanti spojili síly i emoce. Když společně za zvuků dunícího bubnu vzývali indiánské bohy ohně i země, nebo když tajuplně vyprávěli o noci a dni, které spolu jdou ruku v ruce jako pokrevní bratři, leckoho v sále muselo napadnout, že takové skladby v předvánočním čase přímo vybízejí k osobní meditaci.

Kemel sice zpíval o víře i Bohu, ale spíše v duchovní než ve striktně věroučné rovině. Navíc si dokázal uhlídat i to, aby nepůsobil na lidi příliš mentorsky.

FOTO: Jan Šída, Právo

I když mluvil o slabém člověku, plném chyb a hledajícím odpuštění, nezapomínal ani na humor. Díky němu na první pohled vážné téma dokázal často odlehčit a posunout do jemně sarkastických rovin. A hlavně, v jeho písních nepoznáte, jestli se jeho srdce kloní k tomu či onomu pánovi tam někde na nebesích. V písních Mirka Kemela je Bůh jen jeden.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Jan Šída, Právo

nahoru

Kultura:

Festival Colours of Ostrava odstartoval v dešti

-

včera 18:34 V Dolní oblasti Vítkovic začal ve středu v poledne...

Freddie Mercury zpívá, bojuje a umírá. Trailer Bohemian Rhapsody je venku

-

včera 16:18 Video: Ten příběh má v sobě všechno, co potřebuje...

Slovanská epopej je v Obecním domě. Brzy bude mít stálý domov, slíbila Krnáčová

-

včera 14:45 Část Slovanské epopeje Alfonse Muchy je k vidění v...

Festival představuje geniálního Bacha klasicky i jazzově

-

včera 12:27 Festival Bach for All uvádí díla Johanna Sebastiana...

Organizátor festivalu Obscene Extreme Miloslav „Čurby“ Urbanec: Našimi sponzory jsou fanoušci

-

včera 12:00 V trutnovském areálu Na Bojišti se od 18. do 22....

Rozdejte pistole ve školce. Borat novým pořadem pobouřil hlavně politiky

-

včera 10:33 Video: Slavný komik Sacha Baron Cohen, představitel...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů