Kultura

Kemelovým písním předvánoční čas sluší

obrazek

Písničkář Mirek Kemel zpíval o člověku, bohu i odpuštění.

FOTO: Jan Šída, Právo

14.12.2017 11:48 V pražském KC Kaštan vystoupil ve středu večer kreslíř, karikaturista deníku Právo a muzikant Mirek Kemel se svými přáteli. Doprovodili ho kontrabasista Petr Tichý, herec a multiinstrumentalista Vladimír Javorský a coby host i hráč na harmonium Jarda Svoboda, známý především z kapely Traband.

Koncert byl rozdělen na tři části. V té první zahrál Kemel pouze s Javorským a Tichým, a kromě očekávaných i oblíbených písní o kráčejícím andělovi, naději, růži či revolveru, nezapomněl ani na ty, které plánuje na třetí album, jež by mělo vyjít příští rok na jaře. Na něm by měla být i Ryby raci, kterou písničkář označil jako adepta na titulní skladbu připravované novinky.  Nicméně i z ní pozorný posluchač poznal, že autor nikterak neomezil svou posmutnělou melancholii, která v sobě skrývá jemná zrnka naděje.

Poté si užil své One Man Show Jarda Svoboda. Sedl si za harmonium a s prvními kontakty prstů s černobílými klávesami, se pohroužil do vlastního světa. Světa, ve kterém jsou slova jako sníh. Tak jemně a tiše jím zpívané texty poletovaly publiku v sále nad hlavami a lákaly lidi do krajin snění.

Mirek Kemel s kapelou, zleva V. Javorský, M. Kemel, J. Svoboda a P. Tichý.

FOTO: Jan Šída, Právo

Na tuto duchovní a hudební kontemplaci navázala po přestávce část, ve které muzikanti spojili síly i emoce. Když společně za zvuků dunícího bubnu vzývali indiánské bohy ohně i země, nebo když tajuplně vyprávěli o noci a dni, které spolu jdou ruku v ruce jako pokrevní bratři, leckoho v sále muselo napadnout, že takové skladby v předvánočním čase přímo vybízejí k osobní meditaci.

Kemel sice zpíval o víře i Bohu, ale spíše v duchovní než ve striktně věroučné rovině. Navíc si dokázal uhlídat i to, aby nepůsobil na lidi příliš mentorsky.

FOTO: Jan Šída, Právo

I když mluvil o slabém člověku, plném chyb a hledajícím odpuštění, nezapomínal ani na humor. Díky němu na první pohled vážné téma dokázal často odlehčit a posunout do jemně sarkastických rovin. A hlavně, v jeho písních nepoznáte, jestli se jeho srdce kloní k tomu či onomu pánovi tam někde na nebesích. V písních Mirka Kemela je Bůh jen jeden.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Jan Šída, Právo

nahoru

Kultura:

Rocky je zpět. A s ním béčkový Lundgren a 111kilový Rumun

-

včera 17:51 Akčního veterána Sylvestra Stalloneho novým kouskům...

RECENZE: Zoufalé věci se dějí hlavně ve filmu. Režisér Filip Renč točil podle Haliny Pawlowské

-

včera 16:44 Na základě vlastní knížky Zoufalé ženy dělají zoufalé...

RECENZE: Vietnamka odhaluje život banánových dětí

-

včera 15:12 V českém literárním prostoru se objevila kniha svým...

Teorie velkého třesku upadá, lidé sledují Mladého Sheldona

-

včera 13:43 Dekádu vládl americké televizi sitkom Teorie velkého...

RECENZE: Brittenova opera o lásce, nenávisti, sexu a svědomí poprvé v Česku

-

včera 12:16 Soubor Státní opery pražského Národního divadla uvedl...

Tortharry pokřtí nové album

-

včera 11:15 Od vydání minulé studiové desky hronovské...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby