Věda a školy

Úprava vyhlášky o inkluzi má vést k úsporám

obrazek

Ministr školství Stanislav Štech

FOTO: Petr Hloušek, Právo

7.12.2017 15:51 Končící ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) podepsal novelu vyhlášky o inkluzi, která by měla vést k úspornějšímu financování podpory pro děti se speciálními potřebami. MŠMT si od ní slibuje lepší využívání peněz zejména na asistenty pedagoga, kteří byli doteď nejdražší součástí inkluze. Podle odhadů úřadu by novela mohla státu příští rok ušetřit 1,08 miliardy Kč. Platit bude od ledna.

Nedávná analýza ministerstva školství ukázala, že v loňském školním roce tvořili asistenti 7,2 procenta poskytovaných podpůrných opatření a vyšli stát na 1,35 miliardy, jsou tak nejdražší částí inkluze. Pedagogicko-psychologické poradny je navíc dle analýzy doporučují až příliš často. [celá zpráva]

Počty asistentů pedagoga totiž výrazně narostly, za první čtvrtletí tohoto roku bylo evidováno 11 038 plných úvazků, většinově na základních školách. [celá zpráva]

Rozdělení do dvou skupin

Resort v novele změnil výpočet, podle kterého školy na asistenty dostávají peníze. Podle úřadu stejně nyní asistentům vyplácejí méně, než kolik jim na ně posílá stát. Zbytek peněz údajně školy využívají na různé účely, jako jsou třeba odměny svých dalších zaměstnanců.

Novela počítá s rozřazením asistentů do dvou skupin podle druhu poskytované podpory. Nově se příspěvek státu na asistenta už nebude počítat na základě nejvyššího platového stupně příslušné platové třídy, ale středního platového stupně. Po zapracování připomínek z krajů, odborů a dalších resortů pozměnilo MŠMT původní návrh a upravilo odměňování asistentů podle nových platových tabulek od 1. ledna 2018.

Při výpočtu se bude vycházet pro kvalifikovanější asistenty z 5. platového stupně v 8. platové třídě, pro asistenty na jednodušší podporu z 5. platového stupně v 5. platové třídě. To činí 22 900 Kč, respektive 16 790 Kč měsíčně při plném úvazku.

Všichni asistenti, kteří do škol nastoupili před touto novelou, budou odměňováni jako ti kvalifikovanější. Průměrný měsíční plat asistenta v minulém roce činil asi 18 250 Kč, úřad přitom do 31. října počítal náklady na asistenta z tabulkového platu 21 930 korun.

Omezit jejich počet ve třídě

Financování asistentů by se v budoucnu mělo také více přizpůsobit délce skutečného úvazku asistenta dle potřeb konkrétního žáka. Úvazky budou existovat v pěti variantách. Budou se počítat nejen po čtvrtinách, ale i po třetinách. Úvazek bude podobně jako u učitelů tvořit jak přímá pedagogická činnost, tak příprava na výuku, a to v poměru 9:1.

Novela sníží i maximální možný počet asistentů ve třídě ze čtyř na tři. Toto opatření se ale bude týkat až nově vydaných doporučení na podpůrná opatření.

Úřad odhadoval výdaje na inkluzi loni v září na 410 miliónů pro zbytek roku 2016 a jednu miliardu korun pro letošek. Ve skutečnosti stát za inkluzi zaplatil loni 589 miliónů a za první pololetí letošního roku zhruba 1,5 miliardy.

fš, Novinky, ČTK

nahoru

Věda a školy:

Bouře již zuří na celé rudé planetě, hlásí NASA

-

dnes 17:19 Bouře, která několik týdnů víří prach na Marsu, už...

Posunout letní prázdniny na červen? Zatím nereálné, shodují se odborníci

-

dnes 11:52 Ačkoli častější teplotní výkyvy, odlišná doba prázdnin...

Ve 12:08 začalo léto, tento den je nejdelší

-

dnes 11:21 Astronomické léto začíná ve čtvrtek 21. června. Je to...

Brněnští vědci vyvinuli nový typ tenkého vlákna se schopností přenášet obraz

-

dnes 10:18 Mezinárodní tým vědců vedený Tomášem Čižmárem z Ústavu...

Nositel Nobelovy ceny ocenil české studenty. I za lék na rakovinu

-

včera 16:13 Tři čeští studenti získali ve středu ocenění za své...

Prachové bouře na Marsu mohou znamenat hrozbu

-

včera 13:26 Robotické vozítko NASA Opportunity kvůli silné...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů