Domácí

Dvanáctiletý Jára zachránil život kamarádovi, když dospělí svědci nepomohli. Teď získal cenu

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vlevo) zachránil život svému kamarádovi Jiřímu Kadlecovi (vpravo).

ZDROJ: Novinky

7.12.2017 18:13 Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl svému kamarádovi, který spadl ze skateboardu hlavou přímo na silnici. Díky jeho včasné pomoci chlapec bez následků přežil. Za záchranu lidského života si tak Jaroslav ve čtvrtek v Praze převzal ocenění v rámci projektu Dětský čin roku.

Čtvrteční odpoledne na Staroměstské radnici v Brožíkově síni se neslo ve znamení příběhů dětí, které pomáhaly starším lidem, poskytly pomoc nebo dostaly dobrý nápad, který přispěl společnosti.

Za záchranu lidského života byl oceněn dvanáctiletý Jaroslav Šísl. Ten pomohl svému kamarádovi Jiřímu Kadlecovi při pádu ze skateboardu, který měl v nepřítomnosti rodičů zakázáno používat. „Zeptal jsem se Jirky, jestli nechce půjčit helmu, ale řekl že ne. Kopec Jirka neubrzdil, vlastně hlavou ubrzdil celé tělo. Přijel jsem k němu a pořád jsem mu dával napít a mluvil jsem na něj. Když se zvedl, šli jsme za babičkou. Chladil jsem mu hlavu mraženým květákem, dokud se děda neoblékl a nevyrazili jsme do nemocnice,“ vyprávěl Novinkám Jára.

Letošní výherci a jejich patroni.

FOTO: Dětský čin roku

Na rentgenu v nemocnici v Prachaticích, kam byl Jirka odvezen, mu byla zjištěna promáčklá lebka, zlomená lebeční kost a zvětšující se otok mozku. Po převezení do Českých Budějovic na neurologii lékaři rodičům oznámili, že Jirka byl ve vysokém ohrožení života.

Otok mozku podle lékařů postupoval tak rychle, že kdyby Jára nepomohl dopravit Jirku včas do nemocnice, upadl by do kómatu, ze kterého by se již nemusel vzbudit. Kamerové záznamy později ukázaly, že kolem zraněného chlapce projelo jedno auto a jeden motocykl. Nikdo však nezastavil. Malý Jára tak ukázal svou statečnost tam, kde dospělí selhali.

Jaromír Šísl se svým patronem Janem Révaiem a zachráněným kamarádem Jiřím Kadlecem.

FOTO: Novinky

V kategorii Pomoc ostatním si odnesla cenu třináctiletá Kateřina Kukalová, která tráví čas se svou sestřenicí, jenž od narození trpí revmatoidní artritidou. Ta si kvůli své nemoci musí aplikovat injekce, brát léky a nosit brýle, přičemž jedno oko musí mít zalepené kvůli posilování slabšího.

„Sestřenice kvůli nemoci nemůže sportovat. Dělám různé jiné aktivity, třeba spolu hodně kreslíme,“ řekla Kateřina, která se sestřenicí také hraje různé hry na procvičování mozku a rukou.

Do letošního ročníku se přihlásilo přes 670 příběhů, které popisovaly dobré skutky. Do projektu Dětský čin roku se mohou zapojit žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií z celého Česka.

Nšt, Novinky

nahoru

Domácí:

Stát odstartoval stavbu obchvatu Frýdku-Místku, v provozu má být za 44 měsíců

-

dnes 16:28 Nejpozději počátkem roku 2022 by se měli řidiči svézt...

Šlechtová: Zakázku na radary prověřuje Vojenská policie

-

dnes 15:55 aktualizováno V souvislosti se zakázkou na mobilní...

Šéf chlebské zoo se omluvil za rasistický výrok o vévodkyni Meghan

-

dnes 15:18 Člen nymburské oblastní rady ODS a ředitel zoologické...

Rodiče chtěli pojmenovat syna Thymian, v boji s justicí je podpořil Ústavní soud

-

dnes 15:07 S neobvyklou žádostí dorazili v roce 2012 na matriku ve...

Češi ze světových politiků nejvíce věří Zemanovi

-

dnes 14:50 Nejvyšší důvěře mezi vybranými světovými politiky se u...

Jak mluvit o vládě v zahraničí? Piráti připravili kvůli Babišovi další kuchařku

-

dnes 14:39 S nadsázkou si Piráti znovu rýpli do premiéra Andreje...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby