Ekonomika

Kdy praskne realitní bublina v Česku? Je to jen otázka času, říkají ekonomové

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

7.12.2017 15:39 Levné hypotéky a pomalá výstavba nových bytů v Česku šroubují ceny realit. Vzniká tak bublina, která dříve či později praskne. Na odborné konferenci to ve čtvrtek uvedl odborník na reality Jiří Fajkus. A shodují se s ním i ekonomové.

V České republice chtějí ve vlastním bydlet i lidé, pro které je dlouhodobě udržitelné spíš nájemní bydlení. Jsou za tím stále levné hypotéky a snadný přístup k nim. Vede to k růstu cen bytů hlavně v Praze či Brně, uvedl na konferenci Fajkus. Varoval před novou realitní bublinou, která naposledy praskla před zhruba deseti lety.

„Obávám se, že dnes jsme v podobné situaci znovu, otázkou není zda, ale kdy to praskne zase, jak moc a na jak dlouho a co to bude stát, ekonomicky, sociálně i politicky,” uvedl Fajkus.

I ČNB uvádí, že ceny nemovitostí jsou vyšší, než by odpovídalo reálné hodnotěhlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda

Ceny nových bytů v Praze a Brně označil až za neuvěřitelné. Znaky cenových bublin podle něj vykazují komerční i průmyslové nemovitosti. U bytů hraje roli neadekvátní územní plánování v Brně nebo Praze. Fajkus jmenoval pomalé schvalovací procesy, „strach úředníků cokoliv podepsat”, což prý omezuje novou výstavbu, a to šroubuje ceny ještě více nahoru.

V Česku nyní zdražují nemovitosti nejrychleji ze zemí EU. Problémem se zabývala i Česká národní banka, která po bankách požaduje větší obezřetnost při poskytování hypoték.

„Realitní bublina tu s námi je už nějaký pátek. Vždyť i ČNB delší dobu uvádí, že ceny nemovitostí jsou vyšší, než by odpovídalo fundamentální – tedy reálné – hodnotě. To je ale z definice právě bublina,” řekl Novinkám hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

„Takže otázka spíše zní, jak je tato bublina velká a tedy i jak je potenciálně nebezpečné její splasknutí. K němu dojde, až skončí současné bujaré časy a ekonomika se znatelně propadne. Nemusí jít přímo o pád do recese, ale i o výrazné zpomalení nynějšího růstu,” dodal.

Vyšší ceny bytů chápu i jako daň za byrokraciiekonom ČSOB Petr Dufek

Tomu podle něj zatím nic moc nenasvědčuje a do roku 2019 to nejspíše nehrozí. „Byť úplně vyloučit jej pochopitelně nelze. Máme v živé paměti dění před finanční krizí z let 2008 a 2009. Tu odstartovalo prasknutí nemovitostní bubliny na řadě míst v USA. Tak dramatickou krizi ještě několik měsíců před jejím propuknutím věštil tamnímu realitnímu trhu málokdo. To se může kdykoli a kdekoli opakovat,” varoval Kovanda.

Slabá nabídka novostaveb

Podle ekonoma ČSOB Petra Dufka navzdory faktu, že ceny bytů rostou nejvyšším tempem v EU, nelze zatím v Česku o realitní bublině hovořit. „Stále platí, že vysoké ceny jsou výsledkem především slabé nabídky nových nemovitostí, jejichž výstavba výrazně zaostává i oproti předchozímu ekonomickému cyklu. Vyšší ceny bytů chápu i jako daň za byrokracii při povolování další výstavby,“ řekl Novinkám Dufek.

„Naproti tomu poptávka se chová cyklicky, navíc ji podporují mimořádné faktory, jako je expanze krátkodobých pronájmů nebo zvýšené nákupy bytů jako zajištění na stáří. Předpokládám však, že poptávka po bytech začne pozvolna slábnout, ať už z titulu vysokých cen nebo vyšších úrokových sazeb a zpřísňování podmínek při poskytování hypoték,” dodal. Trh by se měl podle Dufka samovolně saturovat, nicméně až do další recese nelze očekávat, že by se ceny nemovitostí začaly snižovat.

Dufek soudí, že recese během nejbližších několika let nehrozí, ale postupné zpomalování růstu je docela dost pravděpodobné. Recese přijde nejspíše ze zahraničí a těžko zatím říct, co ji způsobí. Může to být předluženost některých evropských zemí, špatný stav bankovního systému na jihu nebo krize v Číně.

tov, Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

EU odstranila osm zemí z černé listiny daňových rájů

-

dnes 10:47 aktualizováno Evropská unie (EU) v úterý odstranila...

Francouzská firma prodává první kola na vodík. Jedno vyjde na dvě stě tisíc

-

dnes 07:00 Začínající francouzská firma Pragma Industries se stala...

Niki Lauda se opět stane majitelem aerolinek Niki

-

dnes 06:23 aktualizováno Někdejší závodník formule 1 Niki Lauda...

Dopravci: Když jízdné zdarma, tak i v autobusech

-

dnes 04:03 Vláda v demisi Andreje Babiše (ANO) si dala do svého...

Řecko pokročilo s reformami, dalších 145 miliard zřejmě dostane už v únoru

-

včera 23:02 Řecko výrazně pokročilo při zavádění reformních...

Policisté se vrátili střílet prasata do morové oblasti

-

včera 17:55 Video: Osmého divočáka, který uhynul na africký mor...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby