Ekonomika

V pátek večer odstaví první blok Temelína. Technici vymění třetinu paliva

obrazek

Temelín vyrobil v letošním roce nejvíce elektřiny ve své historii.

FOTO: archiv Temelín

7.12.2017 13:08 Přes šestnáct tisíc plánovaných činností provedou technici v Jaderné elektrárně Temelín během tříměsíční odstávky prvního bloku. Ta začne v pátek večer. Vymění se část paliva, zkontrolují turbíny i všechny bezpečnostní systémy.

K nejdůležitějším pracím bude patřit výměna třetiny paliva, kdy bude vyměněno 54 ze 163 palivových souborů. Kontrola také čeká například všechny tři nízkotlaké rotory turbíny a rotor generátoru.

„Vedle testů a běžné údržby mají technici v plánu sedmdesátku investičních akcí,“ uvedl mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták a dodal, že k nejnáročnějším bude patřit modernizace pojišťovacích ventilů kompenzátoru objemu, která spočívá v úpravě konstrukce. Stejná modernizace proběhla v létě během odstávky druhého bloku.

Teprve podruhé v historii se veškeré odstávkové práce budou řídit ze speciálního centra. Čtyři desítky odborníků z elektrárny i od dodavatelů se sejdou na ploše 500 metrů čtverečních.

Odděleni budou pouze metrovou zástěnou. „Tento způsob se osvědčil, protože zrychlil a zjednodušil komunikaci mezi pracovníky elektrárny a dodavateli, což je během odstávky důležité,“ dodal mluvčí Temelína.

I s dodavateli se do páteční odstávky zapojí asi tisícovka lidí. Ti musí během tří měsíců zvládnout přes 16 000 činností. Odstávka druhého bloku proběhla letos v květnu a trvala 73 dní, tedy o deset dní méně, než se původně plánovalo.

kal, Právo

nahoru

Ekonomika:

Opravy D1 u Prahy jsou v polovině. Stavbaři se přesunou do směru na Brno

-

dnes 20:08 Stavbaři dokončili opravy v jízdním pásu dálnice D1 u...

Firma z Nového Zélandu chce zavést čtyřdenní pracovní týden

-

dnes 18:40 Novozélandská firma Perpetual Guardian chce zavést...

Němečtí řidiči Tesly mají vrátit stotisícovou ekologickou dotaci

-

dnes 16:27 Stovky německých majitelů vozů Tesla Model S úřady...

Americká banka Morgan Stanley o třetinu zvýšila zisk na 53 miliard

-

dnes 13:47 Americká banka Morgan Stanley v letošním druhém...

Výroba elektřiny v ČR stoupla za sto let osmdesátkrát

-

dnes 13:24 Během posledních sta let stoupl instalovaný výkon...

Cestující kvůli odloženému letu Travel Servicu nocovali na letišti ve Varně

-

dnes 12:21 aktualizováno Cestující charterového letu Travel...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů