Ekonomika

V pátek večer odstaví první blok Temelína. Technici vymění třetinu paliva

obrazek

Temelín vyrobil v letošním roce nejvíce elektřiny ve své historii.

FOTO: archiv Temelín

7.12.2017 13:08 Přes šestnáct tisíc plánovaných činností provedou technici v Jaderné elektrárně Temelín během tříměsíční odstávky prvního bloku. Ta začne v pátek večer. Vymění se část paliva, zkontrolují turbíny i všechny bezpečnostní systémy.

K nejdůležitějším pracím bude patřit výměna třetiny paliva, kdy bude vyměněno 54 ze 163 palivových souborů. Kontrola také čeká například všechny tři nízkotlaké rotory turbíny a rotor generátoru.

„Vedle testů a běžné údržby mají technici v plánu sedmdesátku investičních akcí,“ uvedl mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták a dodal, že k nejnáročnějším bude patřit modernizace pojišťovacích ventilů kompenzátoru objemu, která spočívá v úpravě konstrukce. Stejná modernizace proběhla v létě během odstávky druhého bloku.

Teprve podruhé v historii se veškeré odstávkové práce budou řídit ze speciálního centra. Čtyři desítky odborníků z elektrárny i od dodavatelů se sejdou na ploše 500 metrů čtverečních.

Odděleni budou pouze metrovou zástěnou. „Tento způsob se osvědčil, protože zrychlil a zjednodušil komunikaci mezi pracovníky elektrárny a dodavateli, což je během odstávky důležité,“ dodal mluvčí Temelína.

I s dodavateli se do páteční odstávky zapojí asi tisícovka lidí. Ti musí během tří měsíců zvládnout přes 16 000 činností. Odstávka druhého bloku proběhla letos v květnu a trvala 73 dní, tedy o deset dní méně, než se původně plánovalo.

kal, Právo

nahoru

Ekonomika:

Elektrická auta mohou být do sedmi let levnější než benzínová, tvrdí studie

-

včera 21:30 Pokud budou nadále zlevňovat baterie do elektromobilů...

Mladá Boleslav prodala lukrativní pozemky Škodě Auto za 146 miliónů

-

včera 20:25 Mladá Boleslav prodala lukrativní pozemky na třídě...

Trump si nedal říct a chystá cla proti Číně. Akcie oslabují

-

včera 17:32 aktualizováno Americký prezident Donald Trump ve...

CEFC zaplatila první splátku za podíl v Rosněfti a pak „prostě zmizela”

-

včera 17:16 Čínský holding CEFC zaplatil první tranši za koupi...

Firma One Energy & One Mobile přestala dodávat zákazníkům plyn a elektřinu

-

včera 16:16 Firma One Energy & One Mobile z Ostravy přestala...

Dánsko postaví 70kilometrový plot na hranici s Německem

-

včera 16:08 Dánsko chce na hranicích s Německem postavit jeden a...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby