Ekonomika

V pátek večer odstaví první blok Temelína. Technici vymění třetinu paliva

obrazek

Temelín vyrobil v letošním roce nejvíce elektřiny ve své historii.

FOTO: archiv Temelín

7.12. 13:08 Přes šestnáct tisíc plánovaných činností provedou technici v Jaderné elektrárně Temelín během tříměsíční odstávky prvního bloku. Ta začne v pátek večer. Vymění se část paliva, zkontrolují turbíny i všechny bezpečnostní systémy.

K nejdůležitějším pracím bude patřit výměna třetiny paliva, kdy bude vyměněno 54 ze 163 palivových souborů. Kontrola také čeká například všechny tři nízkotlaké rotory turbíny a rotor generátoru.

„Vedle testů a běžné údržby mají technici v plánu sedmdesátku investičních akcí,“ uvedl mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták a dodal, že k nejnáročnějším bude patřit modernizace pojišťovacích ventilů kompenzátoru objemu, která spočívá v úpravě konstrukce. Stejná modernizace proběhla v létě během odstávky druhého bloku.

Teprve podruhé v historii se veškeré odstávkové práce budou řídit ze speciálního centra. Čtyři desítky odborníků z elektrárny i od dodavatelů se sejdou na ploše 500 metrů čtverečních.

Odděleni budou pouze metrovou zástěnou. „Tento způsob se osvědčil, protože zrychlil a zjednodušil komunikaci mezi pracovníky elektrárny a dodavateli, což je během odstávky důležité,“ dodal mluvčí Temelína.

I s dodavateli se do páteční odstávky zapojí asi tisícovka lidí. Ti musí během tří měsíců zvládnout přes 16 000 činností. Odstávka druhého bloku proběhla letos v květnu a trvala 73 dní, tedy o deset dní méně, než se původně plánovalo.

kal, Právo

nahoru

Ekonomika:

Praha je šestým nejrozvinutějším regionem EU. Před ni se dostala Bratislava

-

dnes 12:17 Praha je šestým nejrozvinutějším regionem v Evropské...

Škoda nestíhá vyrábět. Auta vozí z Ruska

-

dnes 03:50 Některým řidičům se může stát, že v dokumentech k vozu...

Americké Delta Air Lines nakoupí sto airbusů. Zklamaly domácí Boeing

-

včera 22:39 Americké aerolinky Delta Air Lines si objednají sto...

Soud zamítl žalobu na Světlíka kvůli koupi sléváren v roce 2008

-

včera 17:32 Vrchní soud v Olomouci ve čtvrtek zamítl žalobu na...

Plzeňský Prazdroj zvýšil zisk o třetinu na 4,8 miliardy

-

včera 15:31 aktualizováno Plzeňský Prazdroj dosáhl za poslední...

Nejmenší hluk nad pražským letištěm dělala letadla aerolinek easyJet

-

včera 15:16 Nejméně hluku při startu a přistání na Letišti Václava...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby