Domácí

Živnostníci s obratem do 750 tisíc by měli mít výjimku z EET, doporučil vládě Senát

obrazek

Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová

FOTO: Milan Malíček, Právo

7.12.2017 11:37 (aktualizováno: 7.12.2017 11:55) Senátoři ve čtvrtek schválili doporučení vládě, aby udělila výjimku z elektronické evidence tržeb (EET) pro podnikatele s ročním obratem do 750 tisíc korun. ODS kritizovala ministerstvo financí, že systém nepřinesl do státní pokladny avizovaných 18 miliard, náměstkyně resortu Alena Schillerová tvrdí, že v roce 2018 už se to podaří.

Senát přijal doporučení na základě petice, která požaduje zrušení EET. To ale horní komora odmítla. Návrh v Senátu předložil senátor z ODS Miloš Vystrčil, nyní poputuje na vládu, která se ale doporučením řídit nemusí. Podle oponentů se ale případnou změnu nepodaří přijmout včas, tedy do zahájení další vlny EET na jaře příštího roku.

V horní komoře EET hájila i náměstkyně resortu financí a budoucí ministryně Alena Schillerová. „EET podle našich zkušeností a debat s podnikateli nezatížila podnikatele a nevytvořila fronty. Došlo k narovnání podnikatelského prostředí. Jejím efektem je fiskální přínos pro státní rozpočet,“ uvedla Schillerová s tím, že systém má řadu podporovatelů i přes „mediální masáž”. Dodala, že k 30. listopadu 2017 se díky EET vybralo 4,1 miliardy korun.

Schillerová s doporučením vyjmout obchodníky s obratem do 750 tisíc ročně nesouhlasí, ale očekává, že se na vládě návrh projedná. Sama by si dovedla představit výjimku do výše obratu 250 tisíc korun ročně.

Atmosféra „Všetci kradnú“

„Všetci kradnú. V takovéto atmosféře vznikl zákon o EET a je zralý na zrušení zcela,” řekl na plénu Senátu senátor Ivo Valenta s narážkou na výrok, který měl kdysi pronést Andrej Babiš. Valenta navrhoval, aby z EET byli vyjmuti ti, kteří mají obrat do jednohu miliónu korun.

Hranice kolem jednoho miliónu korun a vyšší však podle Václava Stárka z Asociace hotelů a restaurací vytvořila nerovné podmínky na trhu. „Rozumíme, že pro naprosto drobné podnikatelé nemá evidence tržeb smysl, ale hranice kolem dvou miliónů je podle mě jen cestou k tomu, jak ten systém likvidovat,” uvedl Stárek.

ODS: Byli jsme okouzlováni 18 miliardami

Senátor z ODS Jiří Oberfalzer připomněl, že před zavedením EET běžela kampaň, že díky systému se vybere 18 miliard korun. „Byli jsme okouzlováni vyššími částkami. Efekt má ale skoro čtyřikrát menší,” kritizoval slova Schillerové Oberfalzer. [celá zpráva]

Schillerová ujistila, že s výběrem částky 18 milard korun se počítá až pro rok 2018 a při zavedení všech čtyř fází EET a že ministerstvo financí je ve svých tvrzeních konzistentní.

Předseda Senátu Milan Štěch v debatě řekl, že pro něj není prioritou, aby se vybralo více daní, ale aby platily rovné podmínky pro všechny. Pro zrušení celé EET není.

Renáta Bohuslavová, Novinky

nahoru

Domácí:

Ještě větší tunel než Blanka, zlobí se Piráti kvůli plánu výkupu pozemků pro metro D

-

včera 17:58 aktualizováno Komu mají jít miliardy z výkupů pozemků...

Dalo se to čekat, komentují Sobotkův odchod kolegové z ČSSD

-

včera 14:34 aktualizováno Rezignace bývalého premiéra a předsedy...

Valachová: Sobotka nebyl tím nejlepším lídrem ČSSD, ale rezignace mě překvapila

-

včera 13:18 Rezignace Bohuslava Sobotky na post poslance je pro mě...

Armádě bude velet Opata, prezident s tím souhlasí

-

včera 11:19 České armádě v příštích třech letech bude od prvního...

V Česku žije přes půl miliónu cizinců

-

včera 10:10 aktualizováno Na území České republiky pobývalo ke...

ÚS: Zemanovo heslo proti migrantům a Drahošovi bylo zjednodušující, nikoli nezákonné

-

včera 08:52 aktualizováno Předvolební heslo Miloše Zemana „Stop...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby