Domácí

Živnostníci s obratem do 750 tisíc by měli mít výjimku z EET, doporučil vládě Senát

obrazek

Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová

FOTO: Milan Malíček, Právo

7.12. 11:37 (aktualizováno: 7.12. 11:55) Senátoři ve čtvrtek schválili doporučení vládě, aby udělila výjimku z elektronické evidence tržeb (EET) pro podnikatele s ročním obratem do 750 tisíc korun. ODS kritizovala ministerstvo financí, že systém nepřinesl do státní pokladny avizovaných 18 miliard, náměstkyně resortu Alena Schillerová tvrdí, že v roce 2018 už se to podaří.

Senát přijal doporučení na základě petice, která požaduje zrušení EET. To ale horní komora odmítla. Návrh v Senátu předložil senátor z ODS Miloš Vystrčil, nyní poputuje na vládu, která se ale doporučením řídit nemusí. Podle oponentů se ale případnou změnu nepodaří přijmout včas, tedy do zahájení další vlny EET na jaře příštího roku.

V horní komoře EET hájila i náměstkyně resortu financí a budoucí ministryně Alena Schillerová. „EET podle našich zkušeností a debat s podnikateli nezatížila podnikatele a nevytvořila fronty. Došlo k narovnání podnikatelského prostředí. Jejím efektem je fiskální přínos pro státní rozpočet,“ uvedla Schillerová s tím, že systém má řadu podporovatelů i přes „mediální masáž”. Dodala, že k 30. listopadu 2017 se díky EET vybralo 4,1 miliardy korun.

Schillerová s doporučením vyjmout obchodníky s obratem do 750 tisíc ročně nesouhlasí, ale očekává, že se na vládě návrh projedná. Sama by si dovedla představit výjimku do výše obratu 250 tisíc korun ročně.

Atmosféra „Všetci kradnú“

„Všetci kradnú. V takovéto atmosféře vznikl zákon o EET a je zralý na zrušení zcela,” řekl na plénu Senátu senátor Ivo Valenta s narážkou na výrok, který měl kdysi pronést Andrej Babiš. Valenta navrhoval, aby z EET byli vyjmuti ti, kteří mají obrat do jednohu miliónu korun.

Hranice kolem jednoho miliónu korun a vyšší však podle Václava Stárka z Asociace hotelů a restaurací vytvořila nerovné podmínky na trhu. „Rozumíme, že pro naprosto drobné podnikatelé nemá evidence tržeb smysl, ale hranice kolem dvou miliónů je podle mě jen cestou k tomu, jak ten systém likvidovat,” uvedl Stárek.

ODS: Byli jsme okouzlováni 18 miliardami

Senátor z ODS Jiří Oberfalzer připomněl, že před zavedením EET běžela kampaň, že díky systému se vybere 18 miliard korun. „Byli jsme okouzlováni vyššími částkami. Efekt má ale skoro čtyřikrát menší,” kritizoval slova Schillerové Oberfalzer. [celá zpráva]

Schillerová ujistila, že s výběrem částky 18 milard korun se počítá až pro rok 2018 a při zavedení všech čtyř fází EET a že ministerstvo financí je ve svých tvrzeních konzistentní.

Předseda Senátu Milan Štěch v debatě řekl, že pro něj není prioritou, aby se vybralo více daní, ale aby platily rovné podmínky pro všechny. Pro zrušení celé EET není.

Renáta Bohuslavová, Novinky

nahoru

Domácí:

Hlavně že zákon o EET platí, řekl Babiš po rozhodnutí Ústavního soudu

-

dnes 10:17 aktualizováno Pro premiéra Andreje Babiše (ANO) je...

Topolánek: Nejsem klasický politik

-

dnes 10:04 Video: Nepokládám se za klasického politika, nesedím ve...

Poslanci rozhodnou o šéfech komisí, Ondráček nemá protikandidáta

-

dnes 09:46 aktualizováno Poslanci budou v pátek vedle...

Pelikán dočasně odstavil soudkyni Královou

-

dnes 09:34 aktualizováno Ministr spravedlnosti Robert Pelikán...

Ústavní soud zrušil část zákona o EET

-

dnes 09:06 Video: aktualizováno Ústavní soud (ÚS) částečně...

Prezidentští kandidáti dostali čísla. Jednička je Topolánek, Zeman má sedmičku

-

dnes 08:53 Video: aktualizováno Devět zaregistrovaných...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby