Ekonomika

Oslepující sovička nebo páchnoucí kladivo. Inspekce zakázala prodej nebezpečných hraček

Sovička má v očích místo žárovek laser, který může poškodit sítnici.

ZDROJ: Novinky

6.12.2017 16:21 Vzhledem k nadcházejícím vánočním svátkům lidé více nakupují. Česká obchodní inspekce (ČOI) proto varuje před nákupem hraček, u kterých není uveden výrobce. Ty jsou totiž často nebezpečné, a proto inspektoři letos zakázali prodej třiceti různých výrobků pro děti.

Děti jsou totiž nejohroženější skupinou. Dávají vše do úst nebo rozebírají na miniaturní součástky, které mohou být následně život ohrožující.

„Hračky jsou nebezpečné proto, že obsahují zakázané látky v nadlimitním množství, mohou poškodil lidské zdraví, nebo dokonce obsahují tak malé části, že by je mohly děti do tří let vdechnout, případně spolknout,“ říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich s tím, že proto jsou takovéto předměty na českém trhnu zakázány.

V okamžiku, kdy je vydán zákaz, tak je musí prodejce z prodeje stáhnout.

ČOI chodí na inspekce celoročně. Jeden z posledních zakázaných předmětů je nafukovací kladivo s delfínem. Laboratorní testy totiž prokázaly, že hračka obsahuje nadlimitní množství zakázaných látek, konkrétně ftalátů. Ty mají z lékařského hlediska negativní vliv na pohlavní vývoj děti, u chlapců způsobují neplodnost. Povolené množství bylo u této hračky několikanásobně převýšeno.

Nafukovací kladivo s delfínem obsahuje nebezpečné látky.

FOTO: Novinky

Znakem nebezpečných ftalátů je silný zápach.

Dalším velmi nebezpečným předmětem, jehož prodej inspektoři v poslední době zakázali, je přívěsek sovy. Ten vypadá sice neškodně, ale malému dítěti dokáže ublížit. Když se totiž po stranách zmáčkne, rozsvítí se sovičce oči. „Svítící oči nemají v sobě žárovčičky, ale laser. Ten je tak silný, že může poškodit zrak dítěte i dospělého člověka. Pokud se jí člověk bude dívat do očí delší dobu, laser mu poškodí sítnici,“ vysvětlil Fröhlich.

Sovička má v očích místo žárovek laser, který může poškodit sítnici.

FOTO: Novinky

Všechny nebezpečné hračky mívají stejný znak, který by měl zákazníka varovat před jeho nákupem. „Je to anonymní výrobce. Dost často není na hračce napsáno, kdo ji vyrobil, přestože to je zákonná povinnost. Za její porušení hrozí sankce prodejci, který si to má ohlídat,“ říká mluvčí ČOI.

ČOI radí nekupovat hračky bez označení výrobce.

FOTO: Novinky

Většinu lidí by napadlo, že podobné výrobky lze najít jenom na vietnamských tržnicích, ale není to pravda. „Jsou to i jiné provozovny. Například ta sovička byla objevena v klasické kamenné provozovně,“ vysvětlil Fröhlich.

Všechny nebezpečné předměty si lze prohlédnout na webových stránkách České obchodní inspekce.

Kristýna Léblová, Novinky

nahoru

Ekonomika:

ČEZ chce vyplatit na dividendách 17,8 miliardy

-

dnes 16:15 aktualizováno Představenstvo energetické společnosti...

Pepsi celosvětově zvýšila zisk na 28 miliard

-

dnes 14:43 Americká nápojářská společnost PepsiCo mírně zvýšila...

Jméno Lionel Messi je obchodní značka. Slavný fotbalista vyhrál soud

-

dnes 14:16 Argentinský fotbalista a hráč FC Barcelona Lionel Messi...

Kdo zaplatí nové jaderné bloky? Varianty posoudí za milión poradenská firma

-

dnes 13:42 V květnu budou známé varianty financování dostavby...

Kellnerově PPF bance stoupl čistý zisk na 1,5 miliardy

-

dnes 12:40 PPF bance stoupl v roce 2017 čistý zisk meziročně o 300...

LG koupí za 28 miliard rakouského výrobce autosvětel ZKW, který vyrábí i v Česku

-

dnes 11:58 Jihokorejská společnost LG Electronics zaplatí zhruba...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby