Zahraniční

Dánští umělci přirovnali teroristy z 11. září k Palachovi či Lutheru Kingovi

obrazek

Výstava Mučedníci v Berlíně

Profimedia.cz

5.12.2017 17:19 Skupina dánských umělců vyvolala pobouření výstavou Mučedníci, na níž vystavila portréty dvacítky postav, které „položily život za své přesvědčení“. Lidi, jako byli Sokrates nebo Jan Palach, Dánové na berlínské výstavě postavili vedle islámských teroristů.

Výstava, kterou dánská umělecká skupiny The Other Eye of a Tiger instalovala v Berlíně, již vyprovokovala k reakci francouzskou ambasádu v Německu. Ta uvedla, že je „konsternována a hluboce šokována“.

Mezi mučedníky je například uváděn vůdce skupiny, která zaútočila 11. září 2001 v USA Muhammad Atta, či Omar Ismail Mostefai, jenž stál za masakrem v pařížském klubu Bataclan.

„Přestože bereme v potaz svobodu uměleckého vyjádření, ostře odsuzujeme zaměňování mučednictví a terorismu,“ cituje německá mutace serveru Local vyjádření francouzské ambasády v Berlíně.

Dánští umělci, z nichž nikdo není potomkem přistěhovalců z muslimských zemí, kritiku odmítají. Tvrdí, že jen ukazují, v jak širokém spektru je pojem mučedník užíván. „Všichni mučedníci v naší umělecké práci byli označeni za mučedníky, buď státem, náboženskou komunitou nebo organizací, nikoliv samotnými umělci,“ hájí se skupina The Other Eye of a Tiger.

Po boku Johanky z Arku a Luthera Kinga

Kromě zmíněných teroristů, československého studenta Jana Palacha, jenž se v roce 1969 upálil na protest proti sovětské okupaci, a řeckého filozofa Sokrata, jsou na výstavě vyobrazeny další výrazné postavy historie. Například francouzská vojevůdkyně a mučednice Johanka z Arku nebo americký bojovník za práva černošské menšiny Martin Luther King.

Berlínské úřady se od výstavy distancovaly a zdůraznily, že se s jejím pojetím neztotožňují a ani ji nijak finančně nepodpořily. Podobnou kontroverzi skupina The Other Eye of a Tiger vzbudila už svou předchozí instalací výstavy Mučedníci v roce 2016 v Kodani.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Britský instruktor zachránil parašutistu při nácviku seskoku, sám se zabil

-

dnes 22:01 Smrtelná zranění utrpěl anglický instruktor Carl Marsh...

Dvanáctiletý mexický školák naboural s autem plným dětí. Pět mrtvých, tři zranění

-

dnes 21:13 Dvanáctiletý mexický chlapec nezvládl řízení auta...

Na Slovensku se šíří nová droga, užívají ji i děti

-

dnes 20:12 Na jihu Slovenska se rozšířila nová droga, kterou užívá...

Polská církev chce posunout hranici pro prodej tvrdého alkoholu na 21 let

-

dnes 18:01 Polská katolická církev přišla s plánem, který má...

Evropany kosí chřipka. Německo hlásí přes stovku mrtvých a plné nemocnice

-

dnes 16:18 Letošní chřipková epidemie si v Německu vyžádala už 102...

V Rakousku zadrželi český autobus s migranty a se šesti kily konopí

-

dnes 15:45 aktualizováno Rakouská policie v pondělí objevila v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby