Koktejl

Jsou chytřejší kočky, nebo psi? Vědci mají jasno

obrazek

Co se týče množství neuronů, dopadli psi podstatně lépe. Ilustrační foto

Profimedia.cz

6.12.2017 08:16 Věčné spory o to, který ze dvou nejoblíbenějších lidských mazlíčků je chytřejší, zřejmě vyřešil tým vědců ze šesti světových univerzit. Podle jejich studie obsahuje psí mozek dvakrát více neuronů než ten kočičí, a tudíž je podstatně lepší v získávání a zpracovávání informací.

Až donedávna vědci využívali ke srovnání inteligence různých živočišných druhů pouze jedno měřítko – velikost mozku a jeho poměr ke zbytku těla. Profesorka psychologie a biologie z nashvillské Vanderbiltovy univerzity Suzana Herculano-Houzelová ale přišla v roce 2005 s jinou metodou.

„Mé laboratoři se podařilo vyvinout velice jednoduchou, rychlou a levnou metodu, jak spočítat mozkové buňky v mozku nebo jeho částech,“ sdělila Herculano-Houzelová stanici CNN.

Studie, vypracovaná mimo jiné s kolegy z Brazílie, Dánska a Jihoafrické republiky, se zaměřovala na obsah neuronů v mozcích masožravců. Vyšla v odborném časopise Frontiers in Neuroanatomy (Hranice v neuroanatomii) a dokázala, že na velikosti mozku vlastně tolik nezáleží. Mozek medvěda je desetkrát větší než mozek kočičí, obsahuje však stejně neuronů.

Psi jsou na tom lépe, kam se ale hrabou na mývaly

Mimoděk však studie odpověděla i na otázku, o které se přou dva nesmiřitelné tábory chovatelů domácích mazlíčků. Jsou chytřejší psi, nebo kočky? Vědci zjistili, že mozková kůra koček obsahuje na 250 miliónů neuronů. Srovnatelně velký pes disponuje v mozkové kůře 429 milióny neurony, zlatý retrívr má neuronů dokonce 627 miliónů. Jen pro srovnání, v lidském mozku se nachází přibližně 16 miliard neuronů.

„To jasně říká, že psi mají mnohem více kognitivních schopností než kočky,“ říká Herculano-Houzelová a přiznává, že ona sama si potrpí spíše na psy.

Pokud byste však hledali někoho opravdu inteligentního, pořiďte si medvídka mývala. „Mají malý mozek, ale tolik neuronů, kolik byste čekali spíše u některých primátů. A to je opravdu hodně,“ říká Herculano-Houzelová.

tcs, Novinky

nahoru

Koktejl:

Místo člověka tablet na kolečkách. Nemocná studentka si převzala diplom na dálku

-

dnes 10:12 Dojemný okamžik se odehrál minulé pondělí při udílení...

Auto srazilo březí laň, policista prováděl císařský řez

-

dnes 03:14 Policista z amerického New Jersey Jim Vernon se v...

Starý pes se ujal devíti osiřelých káčátek, vozí je i na hřbetu

-

včera 17:04 Osiřelá mláďata našel ve čtvrtek jeden ze zaměstnanců...

Stoupenci placaté Země vysvětlili, proč nelze přepadnout přes okraj

-

včera 14:00 Dvě stovky příznivců teorie o placaté Zemi se na...

Kocour si vybral jeden ze svých životů, šíp mu prošel celým tělem

-

včera 12:52 Neuvěřitelné štěstí měl dvouletý kocour, kterého v...

Muže pronásledovalo neodbytné prase

-

včera 09:35 Když policistům z městečka North Ridgeville v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby