Koktejl

Jsou chytřejší kočky, nebo psi? Vědci mají jasno

obrazek

Co se týče množství neuronů, dopadli psi podstatně lépe. Ilustrační foto

Profimedia.cz

6.12.2017 08:16 Věčné spory o to, který ze dvou nejoblíbenějších lidských mazlíčků je chytřejší, zřejmě vyřešil tým vědců ze šesti světových univerzit. Podle jejich studie obsahuje psí mozek dvakrát více neuronů než ten kočičí, a tudíž je podstatně lepší v získávání a zpracovávání informací.

Až donedávna vědci využívali ke srovnání inteligence různých živočišných druhů pouze jedno měřítko – velikost mozku a jeho poměr ke zbytku těla. Profesorka psychologie a biologie z nashvillské Vanderbiltovy univerzity Suzana Herculano-Houzelová ale přišla v roce 2005 s jinou metodou.

„Mé laboratoři se podařilo vyvinout velice jednoduchou, rychlou a levnou metodu, jak spočítat mozkové buňky v mozku nebo jeho částech,“ sdělila Herculano-Houzelová stanici CNN.

Studie, vypracovaná mimo jiné s kolegy z Brazílie, Dánska a Jihoafrické republiky, se zaměřovala na obsah neuronů v mozcích masožravců. Vyšla v odborném časopise Frontiers in Neuroanatomy (Hranice v neuroanatomii) a dokázala, že na velikosti mozku vlastně tolik nezáleží. Mozek medvěda je desetkrát větší než mozek kočičí, obsahuje však stejně neuronů.

Psi jsou na tom lépe, kam se ale hrabou na mývaly

Mimoděk však studie odpověděla i na otázku, o které se přou dva nesmiřitelné tábory chovatelů domácích mazlíčků. Jsou chytřejší psi, nebo kočky? Vědci zjistili, že mozková kůra koček obsahuje na 250 miliónů neuronů. Srovnatelně velký pes disponuje v mozkové kůře 429 milióny neurony, zlatý retrívr má neuronů dokonce 627 miliónů. Jen pro srovnání, v lidském mozku se nachází přibližně 16 miliard neuronů.

„To jasně říká, že psi mají mnohem více kognitivních schopností než kočky,“ říká Herculano-Houzelová a přiznává, že ona sama si potrpí spíše na psy.

Pokud byste však hledali někoho opravdu inteligentního, pořiďte si medvídka mývala. „Mají malý mozek, ale tolik neuronů, kolik byste čekali spíše u některých primátů. A to je opravdu hodně,“ říká Herculano-Houzelová.

tcs, Novinky

nahoru

Koktejl:

Americká rodina chová čtrnáct medvědů, má je radši než lidi

-

včera 17:52 Video: Ačkoliv medvěd není zrovna obvyklé zvíře k...

Kanaďan si postavil srub jen pomocí ručních nástrojů. Postaru a bez elektřiny

-

včera 11:32 Video: Sedmačtyřicetiletý Shawn James se vloni...

Sněhová bouře je uvěznila přes noc v horách, zachránil je vrtulník

-

včera 05:19 Dvojice běžců na lyžích se dostala v pátek ve Skotské...

Řidič srazil psa, se zvířetem zaklíněným pod nárazníkem jel dál

-

22.1. 13:57 Kuriózní dopravní nehodu řešili minulý týden policisté...

Dva měsíce přežíval bez tváře, pak podstoupil už druhou transplantaci obličeje

-

22.1. 12:50 Tým lékařů provedl minulý týden v pařížské nemocnici...

Mořským průzkumníkům se podařilo natočit třpytící se medúzu připomínající ohňostroj

-

22.1. 02:30 Video: V hlubokých vodách Tichého oceánu poblíž...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby