Věda a školy

Na ČVUT se uskuteční první videokonferenční spojení Česka s ISS

obrazek

Italský astronaut Paolo Nespoli, se kterým se Praha spojí

FOTO: ČVUT

1.12.2017 13:34 V pondělí 4. prosince přesně v 16:40 se v budově Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze na Karlově náměstí uskuteční historicky první videokonferenční spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS) v České republice. Stane se to díky projektu ESERO, jehož je fakulta partnerem. Spojení proběhne v rámci akce Voláme do vesmíru, určené zejména žákům a učitelům základních a středních škol.

Program pro ZŠ a SŠ začne již ve 13:00, skládá se z přednášek a pokusů, zahrnujících témata vesmír, mimozemský život a fyzika.

Mezi vystupujícími budou zástupci Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, Evropské kosmické agentury (ESA) či Akademie věd ČR.

Dvacetiminutový rozhovor v angličtině

V 16:40 se ČR poprvé spojí videokonferenčním hovorem s vesmírnou stanicí. Videohovor se zástupcem ISS Paolem Nespolim bude trvat 20 minut a proběhne v angličtině.

„Rozhodně se bude jednat o jedinečnou událost, která je těžko realizovatelná mimo prostředí Fakulty elektrotechnické ČVUT. Museli jsme splnit náročné podmínky na videotechniku a v posledním týdnu projít sérií testů spojení. Vše se nám povedlo, nic nebrání úspěšnému pondělnímu spojení. Akce se bude také živě přenášet na stránkách fakulty a přímo na webu ESA v sekci education,“ uvedl organizátor spojení David Sedláček z katedry počítačové grafiky a interakce dané fakulty.

Na webu lze najít program akce Voláme do vesmíru (zde) i registrační formulář.

Úplně první veřejné české spojení s ISS, avšak „jen” radiové, bez obrazu, absolvovali loni olomoučtí gymnazisté v prostorách tamní Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. [celá zpráva]

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Poslední záběry ze sondy, která předloni zanikla na kometě

-

dnes 18:08 Video: Evropská kosmická agentura (ESA) zveřejnila...

Na olomoucké univerzitě se mohou středoškoláci v létě vzdělávat v diplomacii

-

dnes 13:13 Zvýšit povědomí o mezinárodním politickém dění a roli...

Speciální srdeční síťka na míru může zachránit život

-

dnes 10:56 Unikátní operaci, spočívající v implantaci speciální...

Soutěž o podobu Českého pavilonu na EXPO 2020 vyhrálo studio Formosa AA

-

včera 20:11 Architektonické studio Formosa AA zvítězilo se svým...

Bouře již zuří na celé rudé planetě, hlásí NASA

-

včera 17:19 Bouře, která několik týdnů víří prach na Marsu, už...

Posunout letní prázdniny na červen? Zatím nereálné, shodují se odborníci

-

včera 11:52 Ačkoli častější teplotní výkyvy, odlišná doba prázdnin...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů