Ekonomika

Rusko vyměřilo miliardové nedoplatky další velké firmě

10.12.2004 14:23 Miliardové daňové nedoplatky nelikvidují v Rusku jen krachující ropný Jukos, ale už i další velké firmy. Druhá největší ruská telekomunikační společnost Vimpelcom má na daních za rok 2001 doplatit v přepočtu asi 3,8 miliardy korun.

"Společnost neporušila v roce 2001 ani v jiných letech žádný zákon a v zákonné dvoutýdenní lhůtě je připravena to obhájit," řekl mluvčí Vimpelcomu Michail Umarov. Doplnil, že společnost byla dokonce vyhodnocena jako příkladný plátce daní.

Daňový požadavek je spojen hlavně s dceřinou společností KB Impuls, která drží licenci na síť GSM pro Moskvu a moskevský region.

Hlavním akcionářem Vimpelcomu je ruská společnost Alfa-Group, kterou vede miliardář Michail Fridman. Ten je současně spolumajitelem ropné firmy TNK-BP a norské firmy Telenor.

Další na řadě

"Každý přemýšlel o tom, kdo bude další, a tady to máme," řekl  Andrej Kukk z obchodní  společnosti UralSib.

Extrémně vysoké daňové nedoplatky požadoval stát zatím jen po ropné firmě Jukos, její dluh se vyšplhal už na 26 miliard dolarů.

Exekutoři už nařídili prodej hlavní těžební jednotky Juganskněftěgazu. Prodá ho v aukci 19 prosince. Hlavním zájemcem je plynárenská společnost Gazprom. Ekonomům vadí, že Juganskněftěgaz bude prodán hluboko pod cenou.

Co zamýšlí Kreml

Analytici se rozcházejí v názorech, čeho chce Kreml vyměřováním likvidačních nedoplatků dosáhnout. Jedni tvrdí, že v postižených firmách chce zvýšit svůj vliv. Společnosti totiž musí prodat své části a tím se oslabí. Nebo zda je to jen pomsta oligarchům, kteří tyto velké společnosti ovládají.

"V širších souvislostech to ale z mnoha důvodů musíte nazvat eskalací. Není to zcela jasné, je to znamení, že na radaru vládních úředníků, kteří se snaží přerozdělit vliv na ekonomiku, není jen energetický sektor," řekl ekonom americké investiční banky Goldman Sachs Rory MacFarquhar.

Další možnost je i to, že se Kreml snaží odvrátit kritiku za to, že zlikvidoval Jukos a napadáním dalších firem odvrací podezření, že mu jde jen o tuto firmu.

Izvestia, Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Opravy D1 u Prahy jsou v polovině. Stavbaři se přesunou do směru na Brno

-

včera 20:08 Stavbaři dokončili opravy v jízdním pásu dálnice D1 u...

Firma z Nového Zélandu chce zavést čtyřdenní pracovní týden

-

včera 18:40 Novozélandská firma Perpetual Guardian chce zavést...

Němečtí řidiči Tesly mají vrátit stotisícovou ekologickou dotaci

-

včera 16:27 Stovky německých majitelů vozů Tesla Model S úřady...

Americká banka Morgan Stanley o třetinu zvýšila zisk na 53 miliard

-

včera 13:47 Americká banka Morgan Stanley v letošním druhém...

Výroba elektřiny v ČR stoupla za sto let osmdesátkrát

-

včera 13:24 Během posledních sta let stoupl instalovaný výkon...

Cestující kvůli odloženému letu Travel Servicu nocovali na letišti ve Varně

-

včera 12:21 aktualizováno Cestující charterového letu Travel...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů