Ekonomika

Rusko vyměřilo miliardové nedoplatky další velké firmě

10.12.2004 14:23 Miliardové daňové nedoplatky nelikvidují v Rusku jen krachující ropný Jukos, ale už i další velké firmy. Druhá největší ruská telekomunikační společnost Vimpelcom má na daních za rok 2001 doplatit v přepočtu asi 3,8 miliardy korun.

"Společnost neporušila v roce 2001 ani v jiných letech žádný zákon a v zákonné dvoutýdenní lhůtě je připravena to obhájit," řekl mluvčí Vimpelcomu Michail Umarov. Doplnil, že společnost byla dokonce vyhodnocena jako příkladný plátce daní.

Daňový požadavek je spojen hlavně s dceřinou společností KB Impuls, která drží licenci na síť GSM pro Moskvu a moskevský region.

Hlavním akcionářem Vimpelcomu je ruská společnost Alfa-Group, kterou vede miliardář Michail Fridman. Ten je současně spolumajitelem ropné firmy TNK-BP a norské firmy Telenor.

Další na řadě

"Každý přemýšlel o tom, kdo bude další, a tady to máme," řekl  Andrej Kukk z obchodní  společnosti UralSib.

Extrémně vysoké daňové nedoplatky požadoval stát zatím jen po ropné firmě Jukos, její dluh se vyšplhal už na 26 miliard dolarů.

Exekutoři už nařídili prodej hlavní těžební jednotky Juganskněftěgazu. Prodá ho v aukci 19 prosince. Hlavním zájemcem je plynárenská společnost Gazprom. Ekonomům vadí, že Juganskněftěgaz bude prodán hluboko pod cenou.

Co zamýšlí Kreml

Analytici se rozcházejí v názorech, čeho chce Kreml vyměřováním likvidačních nedoplatků dosáhnout. Jedni tvrdí, že v postižených firmách chce zvýšit svůj vliv. Společnosti totiž musí prodat své části a tím se oslabí. Nebo zda je to jen pomsta oligarchům, kteří tyto velké společnosti ovládají.

"V širších souvislostech to ale z mnoha důvodů musíte nazvat eskalací. Není to zcela jasné, je to znamení, že na radaru vládních úředníků, kteří se snaží přerozdělit vliv na ekonomiku, není jen energetický sektor," řekl ekonom americké investiční banky Goldman Sachs Rory MacFarquhar.

Další možnost je i to, že se Kreml snaží odvrátit kritiku za to, že zlikvidoval Jukos a napadáním dalších firem odvrací podezření, že mu jde jen o tuto firmu.

Izvestia, Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Největší severská banka dala akcie Facebooku na černou listinu

-

dnes 15:46 Největší banka v severní Evropě Nordea nebude v rámci...

Švédi sníží daně firmám

-

dnes 15:09 Švédsko příští rok sníží daň z příjmů firem z 22 na...

Odchod z EU? Ekonomickou sebevraždu by doprovodil exodus firem

-

dnes 14:48 Diskuse v médiích o možném odchodu ČR z Evropské unie...

Evropská komise navrhla zavést daň z obratu pro velké internetové firmy

-

dnes 13:57 Evropská komise ve středu předložila návrh na zavedení...

Hodnota Amazonu za rok raketově vzrostla o 85 procent

-

dnes 10:53 Hodnota internetového obchodníka Amazon za rok vzrostla...

A zase to pivo. Finance vrací do hry snížení DPH na čepované

-

dnes 10:33 Ministerstvo financí představilo návrh balíku změn u...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby