Kultura

Tajemné Zakarpatí. Exotika plná hor a českých stop

obrazek

Zakarpatí

Profimedia.cz

19.11.2017 00:18 Zakarpatí neboli Podkarpatská Rus má pro Čechy zvláštní význam a kouzlo - jde o kulturně i přírodně značně odlišný kraj, který ale býval součástí našeho státu. Na každém kroku tam narážíte na český dům, most či památníček. Nová kniha Oleny Krušynské Zakarpatí je mimořádně podrobným odborně pojatým průvodcem po regionu, kde vzpomínají na Československo jako na zlaté časy.

Vysoké hory či obdivuhodné dřevěné chrámy Zakarpatí lákají návštěvníky čím dál víc. Oblast prošla mnoha kolonizacemi a válkami, ovládala ji Kyjevská Rus, Maďaři, Turci, Rakousko-Uhersko, Československo, Sovětský svaz a nakonec Ukrajina.

Jezdí na koních s mobilem v ruce

Právě za naší 1. republiky zažilo Zakarpatí dosud nevídanou míru svobody i velký stavební rozvoj, jehož zbytky jsou vidět dodnes. To ovšem neznamená, že by bylo přehnaně civilizované. Vládnou tam divoké hory (až 2000 metrů), lesy, jezera, romantické dřevěné vesnice, rozpadající se hrady. Jak autorka poznamenává, na vesnici ještě staré Zakarpatí přežilo. Sice mají mobilní telefony, ale pere se v potoce, pasou se ovce a jezdí se na koních.

Z obalu knihy Zakarpatí Oleny Krušynské

FOTO: Academia

Autorka mimořádně podrobně popisuje každé městečko, vesničku, dřevěný kostelík, ikonu, hradní ruinu, vinný sklípek či železniční trať. Pečlivý kulturně-historický výklad doplňují desítky kvalitních fotografií.

Mukačevo

FOTO: Profimedia.cz

Hodně prostoru je věnováno českým stopám, budovám i celým čtvrtím a samozřejmě také slavné Koločavě, která tak zaujala spisovatele Ivana Olbrachta. Popis přírodních krás není hlavním tématem knihy, ovšem národní parky jsou zmíněny a také podle fotografií se dá orientovat, pokud někdo hledá nejatraktivnější hory, průsmyky, jezera či vodopády. Praktickým informacím o autobusech či hotelech se kniha nevěnuje.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

RECENZE: Žigulík story. Švéd věřil, že změní Rusko

-

včera 17:05 Příběh švédského ředitele dosazeného do obří ruské...

Skupiny Diligence a Mean Messiah vyjedou na turné

-

včera 16:19 Pražská deathmetalová kapela Diligence vyjede 6. dubna...

Televizní rada zahájila řízení s TV Barrandov kvůli napadání ČT

-

včera 16:16 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila...

Na Beats for Love přijede i producentské duo Galantis

-

včera 15:40 Další jména umělců, kteří na počátku července dorazí...

Herečka Catherine Deneuveová MeToo nemusí a paměti nechystá

-

včera 15:22 Své paměti psát nehodlám, prohlásila na tiskové...

Startuje první český festival online a TV seriálů

-

včera 15:01 Festival seriálů Serial Killer vypukne od 2. do 5....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby