Kultura

Tajemné Zakarpatí. Exotika plná hor a českých stop

obrazek

Zakarpatí

Profimedia.cz

19.11.2017 00:18 Zakarpatí neboli Podkarpatská Rus má pro Čechy zvláštní význam a kouzlo - jde o kulturně i přírodně značně odlišný kraj, který ale býval součástí našeho státu. Na každém kroku tam narážíte na český dům, most či památníček. Nová kniha Oleny Krušynské Zakarpatí je mimořádně podrobným odborně pojatým průvodcem po regionu, kde vzpomínají na Československo jako na zlaté časy.

Vysoké hory či obdivuhodné dřevěné chrámy Zakarpatí lákají návštěvníky čím dál víc. Oblast prošla mnoha kolonizacemi a válkami, ovládala ji Kyjevská Rus, Maďaři, Turci, Rakousko-Uhersko, Československo, Sovětský svaz a nakonec Ukrajina.

Jezdí na koních s mobilem v ruce

Právě za naší 1. republiky zažilo Zakarpatí dosud nevídanou míru svobody i velký stavební rozvoj, jehož zbytky jsou vidět dodnes. To ovšem neznamená, že by bylo přehnaně civilizované. Vládnou tam divoké hory (až 2000 metrů), lesy, jezera, romantické dřevěné vesnice, rozpadající se hrady. Jak autorka poznamenává, na vesnici ještě staré Zakarpatí přežilo. Sice mají mobilní telefony, ale pere se v potoce, pasou se ovce a jezdí se na koních.

Z obalu knihy Zakarpatí Oleny Krušynské

FOTO: Academia

Autorka mimořádně podrobně popisuje každé městečko, vesničku, dřevěný kostelík, ikonu, hradní ruinu, vinný sklípek či železniční trať. Pečlivý kulturně-historický výklad doplňují desítky kvalitních fotografií.

Mukačevo

FOTO: Profimedia.cz

Hodně prostoru je věnováno českým stopám, budovám i celým čtvrtím a samozřejmě také slavné Koločavě, která tak zaujala spisovatele Ivana Olbrachta. Popis přírodních krás není hlavním tématem knihy, ovšem národní parky jsou zmíněny a také podle fotografií se dá orientovat, pokud někdo hledá nejatraktivnější hory, průsmyky, jezera či vodopády. Praktickým informacím o autobusech či hotelech se kniha nevěnuje.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

Festival Colours of Ostrava odstartoval v dešti

-

dnes 18:34 V Dolní oblasti Vítkovic začal ve středu v poledne...

Freddie Mercury zpívá, bojuje a umírá. Trailer Bohemian Rhapsody je venku

-

dnes 16:18 Video: Ten příběh má v sobě všechno, co potřebuje velký...

Slovanská epopej je v Obecním domě. Brzy bude mít stálý domov, slíbila Krnáčová

-

dnes 14:45 Část Slovanské epopeje Alfonse Muchy je k vidění v...

Festival představuje geniálního Bacha klasicky i jazzově

-

dnes 12:27 Festival Bach for All uvádí díla Johanna Sebastiana...

Organizátor festivalu Obscene Extreme Miloslav „Čurby“ Urbanec: Našimi sponzory jsou fanoušci

-

dnes 12:00 V trutnovském areálu Na Bojišti se od 18. do 22....

Rozdejte pistole ve školce. Borat novým pořadem pobouřil hlavně politiky

-

dnes 10:33 Video: Slavný komik Sacha Baron Cohen, představitel...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů