Kultura

Tajemné Zakarpatí. Exotika plná hor a českých stop

obrazek

Zakarpatí

Profimedia.cz

19.11. 00:18 Zakarpatí neboli Podkarpatská Rus má pro Čechy zvláštní význam a kouzlo - jde o kulturně i přírodně značně odlišný kraj, který ale býval součástí našeho státu. Na každém kroku tam narážíte na český dům, most či památníček. Nová kniha Oleny Krušynské Zakarpatí je mimořádně podrobným odborně pojatým průvodcem po regionu, kde vzpomínají na Československo jako na zlaté časy.

Vysoké hory či obdivuhodné dřevěné chrámy Zakarpatí lákají návštěvníky čím dál víc. Oblast prošla mnoha kolonizacemi a válkami, ovládala ji Kyjevská Rus, Maďaři, Turci, Rakousko-Uhersko, Československo, Sovětský svaz a nakonec Ukrajina.

Jezdí na koních s mobilem v ruce

Právě za naší 1. republiky zažilo Zakarpatí dosud nevídanou míru svobody i velký stavební rozvoj, jehož zbytky jsou vidět dodnes. To ovšem neznamená, že by bylo přehnaně civilizované. Vládnou tam divoké hory (až 2000 metrů), lesy, jezera, romantické dřevěné vesnice, rozpadající se hrady. Jak autorka poznamenává, na vesnici ještě staré Zakarpatí přežilo. Sice mají mobilní telefony, ale pere se v potoce, pasou se ovce a jezdí se na koních.

Z obalu knihy Zakarpatí Oleny Krušynské

FOTO: Academia

Autorka mimořádně podrobně popisuje každé městečko, vesničku, dřevěný kostelík, ikonu, hradní ruinu, vinný sklípek či železniční trať. Pečlivý kulturně-historický výklad doplňují desítky kvalitních fotografií.

Mukačevo

FOTO: Profimedia.cz

Hodně prostoru je věnováno českým stopám, budovám i celým čtvrtím a samozřejmě také slavné Koločavě, která tak zaujala spisovatele Ivana Olbrachta. Popis přírodních krás není hlavním tématem knihy, ovšem národní parky jsou zmíněny a také podle fotografií se dá orientovat, pokud někdo hledá nejatraktivnější hory, průsmyky, jezera či vodopády. Praktickým informacím o autobusech či hotelech se kniha nevěnuje.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

Šanci na cizojazyčného Oscara má Odnikud i Čtverec, Češi ani Angelina neuspěli

-

dnes 10:02 V užším výběru na Oscara za neanglicky mluvený film...

Film Balada o pilotovi připomene osud letce RAF

-

dnes 08:39 O poválečném osudu jednoho z československých pilotů...

Nové knihy: Atwoodová, Ahrnstedtová, Kantůrková, Hojdar i Cmíral

-

dnes 07:00 Romány ze současnosti i ze zničené budoucnosti. Příběhy...

Peter Aristone: Rozumím tomu, že si někdo sáhne ve stavu deprese na život

-

včera 18:06 Slovenský zpěvák a skladatel Peter Aristone vydal...

Fleet Foxes. Romantici ze Seattlu v Lucerně

-

včera 16:48 Američtí Fleet Foxes, melancholičtí indie folkoví...

Post-It jsou zpět. Plánují nové skladby a chtějí se bavit

-

včera 16:01 V září uplynulo 20 let od chvíle, kdy se na scéně...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby