Zahraniční

Rusko obvinilo USA z podpory Islámského státu, doložilo to snímkem z počítačové hry

obrazek

Syrské vládní síly u Búkamálu

ČTK/AP

14.11. 15:28 (aktualizováno: 14.11. 19:22) Když ruské ministerstvo obvinilo 9. listopadu USA z podpory Islámského státu v syrském Búkamálu, doložilo to na svých facebookových stránkách záběry. Ty měly být pořízené z ruského bezpilotního letadla, jak ale uvedl ruský server Lenta.ru, ve skutečnosti jde o screenshot z videohry AC-130 Gunship Simulator. V úterý Rusko snímky vyměnilo.

Původní záběry, pořízené údajně 5. listopadu, ukazovaly mimo jiné kolonu vozidel, která měla vézt pomoc pro bojovníky Islámského státu do Búkamálu, posledního města, které organizace držela.

„Tato fakta ukazují, že Spojené státy, které předstírají před mezinárodním společenstvím boj proti mezinárodnímu terorismu, ve skutečnosti zajišťují krytí bojových jednotek IS, aby obnovily svou bojeschopnost, přeskupily se a jednaly na Blízkém východě v amerických zájmech,“ tvrdilo ministerstvo obrany v protiamerickém výpadu.

Bublina však rychle splaskla. Ukázalo se, že jeden ze záběrů je úplně stejný, jaký nabízí trailer k videohře pro mobilní telefony AC-130 Gunship Simulator: Special Ops Squadron. Hráč si má během ní vyzkoušet, jaké to je, vést boj z těžkého bitevního letounu AC-130, což je transportní Lockheed C-130 Hercules vybavený těžkou výzbrojí včetně polního děla.

Today, in video games presented as real combat footage: "AC-130 Gunship Simulator: Special Ops Squadron" (for mobile, ffs). HT @ArtWendeley. pic.twitter.com/Xex7JsEa2E

— Christiaan Triebert (@trbrtc) 5. listopadu 2017
Vlevo záběr ruského ministerstva obrany, vpravo screenshot ze hry.

Odhalila to nezávislá investigativní organizace Bellingcat, která se zabývá analýzou fotografií, a zjistila i to, že raketa Buk, která sestřelila malajsijský boeing nad Donbasem, byla přepravena z Ruska.

Podvržené ale byly i další snímky. Ukázalo se, že šlo o záběry pořízené iráckým letectvem při bojích o Fallúdžu v roce 2016, které převzala i televize Russia Today.

#СИРИЯ Минобороны России публикует неоспоримое подтверждение обеспечения Соединенными Штатами прикрытия боеспособных отрядов ИГИЛ для использования их в продвижении американских интересов на Ближнем Востоке https://t.co/SH9eWkgNlN pic.twitter.com/vIRvRStBEP

— Минобороны России (@mod_russia) 14. listopadu 2017
Nové záběry z Búkamálu zveřejněném ruským ministerstvem obrany

Rusko pak tweety smazalo a přiznalo v prohlášení pro TASS chybu: „Ruské ministerstvo obrany vyšetřuje svého civilního zaměstnance, který mylně přiřadil špatnou fotografii k prohlášení o interakci mezi Spojenými státy vedenou mezinárodní koalicí a radikály Islámského státu u Búkamálu.“

Následně zveřejnilo na svém twitterovém účtu nové záběry radikálů odjíždějících z Búkamálu do Iráku a zopakovalo, že USA nechtějí společně bojovat proti radikálům v Sýrii. Ministerstvo uvedlo, že vyzvalo koalici vedenou Spojenými státy ke společným náletům na radikály, což podle něj americké velení výslovně odmítlo s tím, že se islamisté koalici dobrovolně vzdávají.

Ruská armáda následně upozornila na to, že se radikálové na území ovládaném koalicí chystají k dalším útokům na syrské jednotky v regionu, na což koalice údajně nijak nereagovala. „Tato fakta dokazují, že Spojené státy předstírají boj proti mezinárodnímu terorismu... Ve skutečnosti poskytují ochranu bojovníkům Islámského státu," uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Atentát v nigerijské mešitě má desítky obětí

-

dnes 10:29 aktualizováno V mešitě na severovýchodě Nigérie se v...

Radioaktivní mrak se nad Evropu rozšířil z Ruska, podezření padá na jaderné zařízení

-

dnes 08:53 Radioaktivní mrak, který v září zahalil Evropu, měl...

Putin se v Soči setkal se syrským prezidentem Asadem

-

dnes 07:19 Video: aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin se...

V Osvětimi se našla brož v podobě přídělové karty na chleba

-

dnes 06:05 Více než 70 let po skončení druhé světové války se...

Polskou lékařku zabila přepracovanost

-

dnes 04:05 Mladá, sotva 28letá lékařka, která při službě na...

Pátrání po zmizelé argentinské ponorce je stále neúspěšné

-

včera 23:17 Video: aktualizováno Zvuky v moři, které zachytili v...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby